Svima nam se desilo da preko noći samo uočimo neku modricu na tijelu.Može biti od udarca ali se ne sjećamo da smo se udarili.U mnogim slučajevima modrice se pojave po tijelu i bez udarca a mi ćemo vam objasniti od čega nastaju te modrice i šta one znače.

Pojava modrica nakon udarca o tvrdu površinu, poput stola, sasvim je uobičajena i posljedica je oštećenja krvnih sudova ispod kože. Međutim, kod nekih osoba se modrice mogu pojaviti i bez ikakvog vidljivog povoda, što može izazvati zabrinutost. Iako su u mnogim slučajevima bezazlene, važno je razumjeti moguće razloge zašto se modrice pojavljuju spontano.

Jedan od razloga za pojavu modrica bez udarca jeste osjetljivost krvnih sudova, koja može biti povezana s genetikom, ali i s drugim faktorima poput dobi, spola i upotrebe određenih lijekova ili dodataka prehrani. Naime, brojni suplementi koji se slobodno kupuju, a koje ljudi često konzumiraju misleći da su potpuno sigurni, mogu utjecati na zgrušavanje krvi i povećati sklonost ka modricama. Među njima se izdvajaju proizvodi koji sadrže bijeli luk, đumbir, ginkgo bilobu, ginseng, omega-3 masne kiseline i vitamin E. Ove supstance utiču na trombocite, ćelije ključne za formiranje krvnih ugrušaka, i mogu izazvati slabiju koagulaciju, što povećava rizik od unutrašnjeg krvarenja čak i pri najmanjoj traumi.

Zbog toga se uvek preporučuje da se prije uzimanja bilo kakvih suplementa osoba posavjetuje sa svojim ljekarom, naročito ako već koristi druge lijekove, poput onih za srce, krvni pritisak ili depresiju. Kombinacija lijekova i suplemenata može dodatno povećati šansu za spontane modrice, a u nekim slučajevima čak i za ozbiljnije komplikacije.

  • Posebno su podložne ovom problemu žene, što je djelimično povezano s činjenicom da je njihova koža tanja, pa su krvni sudovi manje zaštićeni. Takođe, estrogen, ženski polni hormon, može uticati na strukturu krvnih sudova, čineći ih osjetljivijima. Kod žena se zbog toga modrice mogu javiti i nakon blagih pritisaka, koji kod muškaraca ne bi ostavili nikakav trag.

S godinama, tijelo prirodno prolazi kroz promjene koje dodatno pogoduju pojavi modrica. Nakon 60. godine, koža se stanjuje, a istovremeno opada količina kolagena i potkožne masti, koji inače štite krvne sudove. Krvni sudovi postaju krhkiji, a njihova struktura slabija, što rezultira češćim i izraženijim modricama, čak i bez fizičkog kontakta.

Pored suplemenata, mnogi lijekovi koji se koriste u svakodnevnoj terapiji mogu imati uticaj na zgrušavanje krvi. Ibuprofen i aspirin, koji se često koriste kao analgetici i za snižavanje temperature, poznati su po tome što razrjeđuju krv. Takođe, lijekovi za razrjeđivanje krvi, koji se propisuju osobama s povećanim rizikom od tromboze ili srčanih problema, povećavaju vjerovatnoću da se modrice jave čak i nakon vrlo blagih udaraca. Antidepresivi, pogotovo selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI), takođe mogu imati negativan uticaj na funkciju trombocita.

  • Tu su i kortikosteroidi, koji se često koriste za liječenje raznih kožnih bolesti, alergija ili autoimunih stanja. Dugotrajna upotreba ovih lijekova može dovesti do stanjenja kože, što čini krvne sudove ranjivijima i lakše pucaju.

U većini slučajeva, modrice su bezopasne i nestaju same od sebe u roku od jedne do dvije sedmice. Međutim, postoje situacije u kojima je važno potražiti ljekarsku pomoć. Ako se modrice učestalo pojavljuju bez očiglednog razloga, ako traju duže od tri sedmice, ako se uvijek javljaju na istom mjestu, ili ako su praćene dodatnim simptomima kao što su povišena temperatura, noćno znojenje ili oticanje limfnih čvorova, to može ukazivati na ozbiljniji zdravstveni problem, uključujući moguće poremećaje krvi.

U tim slučajevima, pregled kod ljekara je neophodan kako bi se obavila odgovarajuća dijagnostika. Ljekar može preporučiti osnovne laboratorijske analize, uključujući krvnu sliku, broj trombocita, koagulacione faktore i eventualno dodatne testove ako se sumnja na hematološke bolesti poput trombocitopenije ili leukemije.

Ukratko, iako su modrice najčešće bezopasna pojava, njihova učestala i neobjašnjiva pojava može biti znak da nešto nije u redu sa krvotokom ili zgrušavanjem krvi. Stoga ih ne treba ignorisati, naročito ako se javljaju bez razloga ili u kombinaciji sa drugim simptomima. Pravovremeno reagovanje i stručna procjena mogu spriječiti moguće komplikacije i osigurati optimalno zdravlje..

Preporučeno