U nastavku današnjeg članka vam donosimo novosti koje nam dolaze iz sveta, a koje bi trebalo da interesju sve nas, jer se odnosi na društvene mreže koje su postale sastavni deo života svih nas. Jednostavno je došlo takvo vreme, da su društvene mreže preokupirale sve nas, i da skoeo pa nema osobe koja nema svoj profil na nekoj društvenoj mreži, tako da bi neki trebali i da se zabrinu zbog novosti koje vam donosimo u samom nastavku.

Radi o Meta, kompanija Marka Zakerberga, navodi u podnesku američkoj Komisiji za hartije od vrednosti (SEC) da razmatra napuštanje evropskog tržišta. ako više ne bude mogla da se razmenjuje podatke evropskih korisnika sa Sjedinjenim Američkim državama, nakon Šrems II presude. Inače, Šrems II je klkjučna presuda Evropskog suda pravde, u kojoj je u julu mesecu 2020 godine Štit privatnosti, odnosno mehanizam prenosa ličnih podataka evropljana u ameriku, proglašen nezakonitim. Štit pripravnosti je na snazi i u Srbiji, a koji je inače u američk zakon koji je američkim vlastima dao pravo da prikupljaju lične podatke o subjektima u Evropskoj uniji, bez kako navodi Sud adekvatnih zaštitnih mera.

Tako se u presudi dalje navodi kako i subekti iz EU nisu imali efikasna sredstva da traže obeštećenje protiv vlade SAD-a a sve ovo potiče još izu 2011 godine, kada je australijski advokat, aktivista i autr Maksimilijan Šrems pregledao 1.222 stranice informacija koje je Fejsbuk imao o njemu. Otkrio je detalje za koje je verovao da je obrisao kao i stvari za koje nije prista da budu podeljene i uložio je žalbu irskom komesaru za zaštitu podataka. Fejsbuk spada pod isrku nadležnost jer se tamo nalazi evropsko sedište kompanije.

Preporučeno