– Već uveliko se u ovom mjesecu očekuje prvi rod paprikaa, koje su jedne od omiljenijih biljaka na ovim prostorima. Svi oni koji imaju baštu, trebaju da znaju neka pravila o samom uzgoju paprike. Danas vam donosimo i par trikova koji su povezani sa što boljim urordom paprike…
Pripremite se za obilnu žetvu sa svojih biljaka paprike. Povećajte svoj prinos unošenjem ovog potpuno prirodnog gnojiva u tlo. To je isplativ i nevjerojatno učinkovit izbor za organsku gnojidbu. Ne zaboravite se pridržavati smjernica YouTube kanala Simple & Easy. Nema potrebe da se trošite na skupa gnojiva kada možete jednostavno stvoriti vlastitu mješavinu. Započnite skupljanjem drvenog pepela, lako dostupnog i jeftinog sastojka koji se nalazi u vašoj kuhinji. Pomiješajte ga s ostalim komponentama kako biste upotpunili smjesu.
Za izradu jakog pripravka potrebno je imati 1 kilogram drvenog pepela i jednu žlicu sode bikarbone. Drveni pepeo treba pažljivo usuti u odgovarajuću posudu i zatim pomiješati sa sodom bikarbonom. Prilikom nanošenja ove mješavine ključno je sipati je ispod korijena svake biljke paprike, pazeći pri tome da izbjegnete izravan kontakt s biljkom. Ova moćna mješavina sastojaka ne samo da daje papriki optimalnu prehranu, već je i štiti od štetnika. Pridržavanjem ove metode praktički je zajamčena obilna žetva. Da biste saznali više pojedinosti, svakako pogledajte video priložen na kraju članka. Dolazak žetve najavljuje erupciju hranjive hrane.
- Zanimaju li vas izgledi za obilniji urod paprike? Velikodušnim davanjem ovog domaćeg gnojiva vašim osjetljivim biljkama, one će izraziti svoju zahvalnost obilnom žetvom. Odlučite li ga probati, bit ćete obdareni divnim obiljem čili papričica! Kako biste zajamčili obilnu žetvu, jednostavno primijenite ovo jednostavno i hranjivim tvarima bogato gnojivo izravno na korijen svake pojedine biljke paprike. Kako bi se postigao optimalan rast i razvoj korijenskog sustava, papriku je poželjno gnojiti odmah nakon sadnje. Nakon razdoblja od 7-10 dana, prvu rundu gnojiva treba primijeniti na korijenje, s fokusom na osiguravanje početne opskrbe dušikom.
Za obilan urod paprike potrebna je velika količina dušika za rast nadzemnog dijela. Kako bi se ispunili ovi precizni zahtjevi, preporučljivo je koristiti peletizirani konjski ili kravlji gnoj, kao i peletizirani kokošji gnoj. Stajnjak je vrijedan izvor dušika koji je neophodan za rast biljaka. Da biste napravili gnojivo bogato hranjivim tvarima, trebat će vam količina vode od 10 litara. Preporuča se koristiti približno 100 grama kravljih, konjskih ili pilećih peleta, što odgovara jednoj šalici granuliranog gnojiva. Evo uputa za korištenje ovog gnojiva:
Prvo dodajte vodu u kantu, a zatim je pospite granuliranim gnojivom. Ostavite gnojivo da se namače 4 sata kako bi se osiguralo potpuno otapanje. S ovom količinom možete uspješno posaditi oko 20 grmova. Prije primjene gnojivo dobro promiješajte i u korijen svake biljke ulijte otprilike pola litre. Prije primjene gnojiva, osigurajte da je tlo dovoljno navlaženo zalijevanjem biljaka paprike. Kada se amonijak i limunska kiselina spoje, dolazi do kemijske reakcije. Za ovaj proces potrebno je nabaviti 10 litara vode.
Potrebna je jedna žlica limunske kiseline i 2 žlice otopine amonijaka koncentracije 10%. Za učinkovitu upotrebu ovog proizvoda savjetuje se u za to predviđenu posudu uliti 10 litara vode te dodati jednu jušnu žlicu limunske kiseline i dvije jušne žlice 10% otopine amonijaka. Temeljito promiješajte sastojke, pazeći da svaki korijen paprike bude ravnomjerno obložen s pola litre dobivenog gnojiva. Za povećanje učinkovitosti gnojidbe paprike, preporuča se u gnojidbu dodati ureu. Da biste to postigli, jednostavno dodajte jednu žlicu uree u smjesu. Za postupak je neophodno koristiti 10 litara vode.
Za optimalnu apsorpciju savjetuje se prskanje listova otopinom uree jer se na taj način brže i učinkovitije apsorbira. Kako bi se postigao najbolji mogući ishod, preporuča se postupak gnojidbe provesti navečer ili rano ujutro. Kako bi se osigurao idealan rast, važno je paprici osigurati tlo koje ima pH u rasponu od 6,5 do 7. U slučaju da je vaše tlo sklono kiselosti, možete pripremiti i primijeniti otopinu koja se sastoji od 10 litara vode i punog šalica krede. Kako biste iskoristili priložene upute, jednostavno sipajte prah krede u kantu napunjenu vodom i miješajte dok se potpuno ne otopi. Kako bi se potaknuli idealni uvjeti za rast biljaka paprike, preporučuje se ravnomjerno rasporediti otprilike jednu litru otopine ispod korijenskog sustava svake biljke.
Ova tehnika primjene učinkovito smanjuje kiselost tla, stvarajući okruženje koje je pogodnije za optimalan rast paprike. Osim toga, popularna tehnika koju koriste uzgajivači paprike uključuje malčiranje biljaka materijalima kao što je slama, što ima dvostruku svrhu zadržavanja vlage i prirodnog sprječavanja rasta korova.