– Pošto je vikend pred vratima, danas govorimo o čišćenju doma, koje skoro niko i da ne voli. Domaćice posebno ne vole ove stvari, ali se jednom u dva tjedna to ipak mora desiti. Slijedi i par savjeta na ovu temu…
Ako ste umorni od beskrajnog zadatka brisanja prašine ili ako je vaše vrijeme čišćenja ograničeno na vikende, isprobajte ovaj vrlo učinkovit savjet koji crpi inspiraciju iz prakse koja se primjenjuje u muzejima. Tajna je u korištenju glicerina. Dopustite mi da vas vodim kroz primjenu ove jednostavne, ali iznimno učinkovite metode: Postignite besprijekorne podove brzom i učinkovitom tehnikom čišćenja. Poboljšajte čistoću i sjaj svojih podova dodavanjem male količine glicerina u kantu napunjenu vodom. Tijekom duljeg vremenskog razdoblja, uklonite prašinu dodavanjem male količine glicerina u posudu s vodom. Uronite krpu u ovu otopinu i nastavite s čišćenjem različitih površina.
Slijedeći ovaj postupak, nakupljanje prašine postat će neprimjetljivo najmanje 10 dana. Muzeji naširoko koriste ovu vrlo učinkovitu tehniku čišćenja. Trebate li se riješiti mrlja na odjeći, isprobajte ovu učinkovitu metodu. Započnite nanošenjem male količine glicerina izravno na mrlju, a zatim nastavite s ispiranjem odjevnog predmeta u vodi u koju ste dodali prstohvat soli. U slučaju tvrdokornih mrlja od čaja, kave ili čokolade, napravite rješenje kombinacijom glicerina i soli. Obilno nanesite ovu mješavinu na mrlju i ostavite da odstoji trideset minuta prije pranja kao i obično. Za optimalne rezultate u fiksiranju ogrebotina na kožnom namještaju, preporuča se nježno trljanje zahvaćenog područja pamučnom krpom namočenom u glicerin. Ovaj postupak treba ponoviti dva do tri puta. U svrhu održavanja prozora čistima pomiješajte glicerin i etilni alkohol u omjeru 1:10.
- Koristite ovu mješavinu za čišćenje prozora, učinkovito produžujući njihovu čistoću sprječavajući nakupljanje prašine i prljavštine. Korištenjem glicerina na ovaj način može se učinkovito smanjiti potreba za čestim čišćenjem, što rezultira dobro održavanim i organiziranim domom uz minimalan napor. Umjesto da čistite sobu po sobu, pozabavite se cijelim domom odjednom. Kako biste optimizirali svoju učinkovitost čišćenja, usredotočite se na jedan zadatak kao što je brisanje prašine, usisavanje ili pranje podova u cijelom stanu.
Izbjegavajte čišćenje sobe po sobe, jer to ne samo da usporava proces čišćenja, već dovodi i do umora od stalnog prebacivanja između aktivnosti i dijelova stana. Konsolidirajte sve bitne stavke na jednom mjestu. Kako biste pojednostavili proces čišćenja i eliminirali izgubljeno vrijeme u potrazi za potrebnim predmetima, sakupite sve materijale potrebne za određeni zadatak i pohranite ih u vrećicu, kantu ili kolica. Ovaj jednostavan korak uvelike će olakšati proces čišćenja i spriječiti nepotrebna odgađanja.
Započnite proces čišćenja tako što ćete najprije ukloniti čestice prašine krpom ili krpom za prašinu. Nakon što se prašina ukloni, nastavite s usisavanjem područja kako biste osigurali temeljito čišćenje. Započnite brisanjem nakupljene prašine s raznih površina, uključujući namještaj, police, televizore i okvire za slike. Za ona teško dostupna područja kao što je unutrašnjost sjenila, jednostavno pričvrstite krpu od mikrovlakana na kraj metle za dodatnu praktičnost.
I nemojte zanemariti važnost osvježavanja spavaće sobe mijenjanjem posteljine prije nego započnete s postupkom usisavanja. Za čišćenje ogledala i staklenih površina u vašem domu bit će vam potrebne dvije krpe od mikrofibre: jedna vlažna za čišćenje i jedna suha za brisanje. Započnite mokrom krpom kako biste uklonili svu prljavštinu ili mrlje, a zatim nastavite suhom krpom kako biste ostavili sjaj bez tragova.