– Ono što je svima jako poznato je to, da azijati žive jako dugo vremena, a mnogi to pripisuju disciplini i jako dobroj ishrani. Jedu puno riže, jedu hranu kuvanu na pari, vole morsku hranu a meso crveno, skoro da i ne jedu….

Dr. Shigeaki Hinohara, poznati japanski liječnik, stekao je široku slavu ne samo zbog svoje izuzetne dugovječnosti, već i zbog principa koje je slijedio da bi je postigao, a koje je velikodušno podijelio sa svojom zajednicom i globalnom populacijom. Godine 2017. dr. Shigeaki je preminuo u dobi od 105 godina, ostavivši za sobom naslijeđe koje će se pamtiti. U današnje vrijeme predstavljamo vam kompilaciju deset načela dugovječnosti koje je podijelio cijenjeni japanski liječnik dr. Hinohara.

  • 1. Izvor energije leži u doživljavanju pozitivnih emocija, a ne u oslanjanju na hranjivu prehranu i dovoljno odmora. Prema dr. Hinohari, bezbrižnu prirodu našeg djetinjstva možemo prenijeti u odraslu dob. On sugerira da pridržavanje strogih pravila poput rasporeda obroka i spavanja može nepotrebno iscrpiti naše tijelo. Pretilost je upozoravajuća briga koju ne treba shvatiti olako. Prema dr. Hinohari, osobe koje održavaju zdravu tjelesnu težinu imaju veće šanse doživjeti stotu godinu. Stoga je ključno da pojedinci prate svoju težinu i tjelesno stanje.

Iako je nepotrebno biti opsjednut vlastitom prehranom, ipak je važno izbjegavati pretjerivanje. Na primjer, dr. Hinohara bi konzumirao doručak koji se sastoji od kave, čaše mlijeka i soka od naranče uz čajnu žličicu maslinovog ulja. Vjerovao je da upravo ovo ulje ima brojne dobrobiti za zdravlje krvnih žila i kože. Za ručak bi često imao mlijeko i kekse, iako je povremeno preskakao ovaj obrok kada je bio suočen s pretrpanim rasporedom.

Njegova se večera obično sastojala od kombinacije povrća, ribe i riže. Uz to, jeo bi govedinu dva puta tjedno. Obavezno se pripremite unaprijed i imajte čvrst plan! S prepunim dnevnim redom za nadolazeću godinu i još većim planovima za budućnost, Hinohara je željno iščekivao dugo očekivane Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine. Nažalost, nije mogao iz prve ruke svjedočiti ovom značajnom događaju. Unatoč tome, njegov pogled na život i precizno planiranje primjer su njegovog nepokolebljivog optimizma, ključnog sastojka za dug i ispunjen život. Ako to ne učinite, nemate obveze otići u mirovinu. Hinohara, čovjek u svojim zlatnim godinama, podijelio je svoje iskustvo polaska na novo putovanje nakon što je napunio 65 godina.

Baveći se volonterstvom, svoje vrijeme posvećuje podučavanju i druženju s pacijentima, neumorno posvećujući i do 18 sati dnevno tim nastojanjima. Njegov entuzijazam za njegov rad očit je jer izražava zadovoljstvo u svakoj minuti provedenoj u službi. Hinohara vjeruje da bi pojedinci trebali imati slobodu izbora hoće li nastaviti raditi ili otići u mirovinu, dopuštajući im da svim srcem slijede svoje strasti i interese. 5. Surađujte i razmjenjujte stručnost s kolegama pojedincima. Hinohara je bio nevjerojatno plodan predavač, održavši oko 150 predavanja godišnje.

Njegova publika bila je od mladih studenata do profesionalaca na visokoj razini u raznim područjima. Uspravno stajanje bio mu je preferirani stav tijekom tih predavanja, koja su mogla trajati i do sat i pol. Prema Hinohari, ova praksa stajanja pridonijela je njegovoj osobnoj snazi ​​i vitalnosti. Budite oprezni i suzdržite se od slijepog prihvaćanja svega što vam govore medicinski stručnjaci. Prema doktoru Hinohari, važno je prepoznati da liječnici nemaju sposobnost izliječiti svaku bolest ili pojedinca. Zbog toga je savjetovao pojedincima da se raspitaju bi li liječnik preporučio isti tijek liječenja ili pregleda članovima njihove obitelji.

Ako je odgovor negativan, postavlja se pitanje zašto se izlagati nepotrebnim poteškoćama i tjeskobi. Doktor Hinohara čvrsto je vjerovao u duboki utjecaj koji životinje i glazba imaju na proces ozdravljenja, nadilazeći ono što konvencionalna medicina priznaje. Neka vam postane navika ići stepenicama umjesto korištenja dizala i budite odgovorni za nošenje vlastite prtljage. Kako biste održali svoju dobrobit i vitalnost, zanemarite pogodnosti dizala. Prihvatite naviku da se uvijek odlučujete za stepenice, bez obzira na vrijeme ili mjesto, i potrudite se nositi svoje stvari sa sobom.

Dr. Hinohara, svijetli primjer zdravlja i dugovječnosti, cijeli je život proveo uspinjajući se stepenicama i dosljedno ih je išao korak po korak. Penjanje uz stepenice i hodanje služi kao dnevna vježba za vaš kardiovaskularni sustav i cjelokupnu fizičku kondiciju. Svaki dan potražite inspiraciju i dopustite joj da potakne vaš duh. Otkrijte i istražite djela autora koji raspaljuju vašu strast prema književnosti, baš kao što je to učinio Hinohara. Jedna posebna pjesma, Abt Vogler Roberta Browninga, imala je dubok utjecaj na njega.

Zapamtite, vaši izvori inspiracije ne moraju biti ograničeni samo na područje književnosti. Uronite u melodije glazbe, cijenite ljepotu likovne umjetnosti, i lagano šetati usred čuda prirode. Enigma boli… Prema Hinohari, ključ za svladavanje boli leži u prihvaćanju užitka. Baš kao što će dijete koje je udareno prestati plakati nakon što se fokus prebaci na drugu aktivnost, odrasli bi trebali usvojiti sličan pristup.

Uranjajući u ugodna iskustva, možemo učinkovito umanjiti utjecaj boli. Hinohara je zagovarao prisutnost terapeutskih životinja, poput pasa, u medicinskim ustanovama, zajedno s korištenjem glazbe kao terapeutskog alata za pomoć pacijentima u upravljanju njihovom nelagodom. 10. Izbjegavajte gomilanje materijalnih dobara. U finalu od deset zlatnih načela dugovječnosti, Hinohara je jednostavno izjavio da ne treba rasipati svoj život gomilajući materijalna dobra, jer će na kraju napustiti ovaj svijet praznih ruku.

Preporučeno