Narativ žene zatvorene zbog ubojstva svoje četvero djece podsjeća na filmski scenarij. Kathleen Folbig provela je 20 godina u zatvoru unatoč svojoj nevinosti u pogledu bilo kakvog zločina. U početku označena kao najzloglasnija serijska ubojica u Australiji, optužbe protiv nje bile su isključivo povezane sa smrtnim slučajevima njezino četvero djece. No, nakon dva desetljeća iza rešetaka, dobila je pomilovanje zbog uvjerljivih dokaza.

Odluka o pomilovanju smatra se pobjedom i znanstvenog istraživanja i potrage za istinom, budući da su nedavna istraživanja navela znanstvenike da istraže potencijalne prirodne uzroke koji stoje iza smrti djece. Ona nastavlja tvrditi svoju nevinost. U početku je bila osuđena na temelju pretpostavke da je ugušila svoje sinove, Caleba i Patricka, zajedno sa svojim kćerima, Sarah i Laurom. Međutim, unatoč nedostatku konačnih dokaza koji podupiru zločin, brojni osobni dnevnički zapisi koje je otkrio njezin suprug sugeriraju da je ona doista odgovorna za smrt nasljednika.

  • Godine 2001. uhićena je i naknadno, 2003. godine, osuđena na 40 godina zatvora, što je uključivalo 30 godina koje je odslužila bez mogućnosti pomilovanja. Istraga provedena 2019. opovrgla je znanstvena i medicinska istraživanja koja su ukazivala na mogućnost da su djeca podlegla prirodnoj smrti. U ožujku 2021. 90 istaknutih znanstvenika i medicinskih stručnjaka iz Australije podnijelo je peticiju premijeru Novog Južnog Walesa, potaknutu istraživanjem objavljenim 2020. Ova peticija uvjerljivo tvrdi da se okolnosti smrti sve četiri osobe mogu povezati s izuzetno rijetki genetski faktori.

5. lipnja 2023. guvernerka Margaret Beasley dala je bezuvjetno pomilovanje Folbigu, što je rezultiralo njegovim puštanjem iz zatvora. Nakon dva desetljeća provedena u zatvoru, moje će misli uvijek biti s djecom i žalit ću za njima, izjavila je priznajući svoju novostečenu slobodu. Nakon odlaska izrazila je zahvalnost svojim prijateljima i svima onima koji su je podržavali tijekom godina.

“Ne bih mogla izdržati cijelo ovo iskušenje bez njihove podrške”, priznaje ona. Ovaj slučaj se smatra jednim od najznačajnijih propusta u australskom pravosudnom sustavu. Od 1989. do 1999. sva su joj djeca neočekivano preminula, u dobi od 19 dana do 19 mjeseci. Unatoč svojoj nevinosti, Katherine ima potencijal pokrenuti pravni postupak protiv vlade za milijune dolara zbog brojnih godina koje je provela u zatvoru. Australska odvjetnica Renee Rego izjavila je: “Nepravda koju je Catherine pretrpjela, tjeskoba razdvojenosti od svoje djece i gotovo dva desetljeća provedena u zatvoru s najvećom sigurnošću izvan je shvaćanja.

Suđenje 2003. bilo je usredotočeno na posredne dokaze, uglavnom na dnevnike koji su dokumentirali poteškoće majčinstva. Godine 1999. njezin je tadašnji suprug te dnevnike dostavio vlastima, čvrsto vjerujući u ženinu krivnju. Par se razveo 2000. godine. Suprugov odvjetnik naglasio je da je mala vjerojatnost da četvero djece u obitelji umre prirodnom smrću.

  • U svom je dnevniku prenijela svoju tugu zbog gubitka svoje djece, otkrivajući da ju je “progonila njihova krivnja”, osjećaj koji je postao ključan za argumentaciju tužiteljstva. Nasuprot tome, nije bilo dokaza koji bi upućivali na to da su djeca bila ugušena ili povrijeđena. Tijekom nedavne istrage, stručnjaci su utvrdili da je dnevnik funkcionirao kao sredstvo suočavanja, izražavajući sumnju u vjerojatnost da će četvero djece biti ugušeno bez ikakvih znakova takvog događaja.

Istraga, provedena pod nadzorom umirovljenog suca Toma Bertasta, zaključila je da je sve četvero djece najvjerojatnije podleglo prirodnoj smrti, što je nalaz potkrijepljen značajnim dokazima koje je predstavila skupina imunologa. Naime, identificirano je da kćeri nose genetsku mutaciju koja se naziva CALM2 G114R, a koja je povezana s iznenadnom srčanom smrću. Nadalje, dokazi su pokazali da su sinovi imali različite genetske mutacije povezane s pojavom iznenadne epilepsije.

Po dolasku na vrata zatvora susrela se s prijateljima koji su se godinama neumorno zalagali za Folbiggovo oslobađanje. Tražili su privatnost kako bi joj omogućili prijelaz u sljedeće poglavlje njezina života. “Kathy se nije ljutila; jedina joj je želja bila prigrliti život koji joj je bio uskraćen posljednjih dvadeset godina i napredovati”, primijetio je jedan od njezinih pratitelja.

Odmalena je bila lišena privilegija vezanih uz zaštićeni odgoj. Dana 8. siječnja 1969., biološki otac Katherine Folbigg, Thomas John “Taffy” Britton, počinio je ubojstvo njezine majke, Katherine Mae Donovan, ubovši je 24 puta. U tom je trenutku Catherine imala samo 18 mjeseci. Dan nakon ubojstva, njezin otac je uhićen i kasnije je odslužio zatvorsku kaznu od 15 godina prije nego što je deportiran u Britaniju.

Kao beba, proglašena je štićenicom države, a potom je ušla u udomiteljsku skrb. Godine 1970. njezin smještaj prelazi u dječji dom u Biduli. Nekoliko mjeseci kasnije, osigurala je trajni dogovor s obitelji koja je već imala kćer po imenu Leah, koju Catherine sada smatra svojom sestrom. U dobi od 15 godina udala se za Craiga Gibsona Folbigga 1987.; međutim, razveli su se 2000. nakon tragičnog incidenta.

Preporučeno