Tjelesna temperatura osobe može varirati zbog različitih faktora, kao što su spol, dob i doba dana. Prema dr. Charlesu Brantlyju, uobičajeno je da određeni članovi obitelji održavaju konstantno višu ili nižu tjelesnu temperaturu od drugih, što nije nužno razlog za zabrinutost. Tipično, prosječni raspon za većinu pojedinaca je između 36,1°C i 37,2°C.
Prema liječniku, postoji malo odstupanje u normalnom rasponu temperature za djecu i starije osobe. U prosjeku, djeca imaju nešto višu tjelesnu temperaturu od odraslih, dok osobe starije od 65 godina imaju nešto nižu tjelesnu temperaturu. Prema njegovim riječima, ne samo da temperatura ovisi o vanjskim čimbenicima, već na nju mogu utjecati i unutarnji čimbenici poput tjelesnog metabolizma, razine hidratacije, pa čak i odjeće koju netko odabere. Žene obično imaju nižu tjelesnu temperaturu, što se može pripisati većem postotku tjelesne masti. Prema Brantlyju, žene mogu osjetiti fluktuacije u tjelesnoj temperaturi tijekom menstruacije.
Tijekom noći temperatura obično pada, a svoj vrhunac doseže u pet popodne. Osim toga, hrana koju konzumiramo utječe na našu tjelesnu temperaturu, zbog čega se osjećamo malo toplije nakon obroka. Važno je napomenuti da je normalni raspon tjelesne temperature između 36,1°C i 37,2°C kada mjerite temperaturu. Kako prenosi Insider, povišena temperatura često je među prvim pokazateljima bolesti. Ako tjelesna temperatura prijeđe 38°C, smatra se da osoba ima groznicu. Simptomi koji mogu pratiti vrućicu uključuju osjećaj hladnoće, glavobolje, iscrpljenost, bol u mišićima i znojenje.
Tipično, vrućica se smanjuje nakon 7 dana. Kako biste ublažili simptome, važno je ostati hidriran, dovoljno se odmarati i nositi prozračnu odjeću. U slučaju da vrućica potraje duže od 7 dana, savjetuje se potražiti liječničku pomoć.