Može se desiti da se suočite s kašljem neposredno po buđenju. Razlozi za to su raznoliki i, na sreću, u većini situacija nisu ozbiljni. Evo šta sve može izazvati jutarnji kašalj i kada treba posvetiti dodatnu pažnju.Jutarnji kašalj koji se javlja odmah nakon buđenja može biti pokazatelj različitih zdravstvenih stanja, od manje do više zabrinjavajućih.

  • Generalno, refleks kašlja nije bolest, već fiziološki mehanizam čija je svrha održavanje prohodnosti disajnih puteva. To je važan signal upozorenja da nešto možda nije u redu u respiratornom sistemu – objašnjava dr. Alesandro Zanasi, predsednik Italijanskog udruženja za istraživanje kašlja.

Dodaje da čak i potpuno zdrava osoba, bez prethodnih plućnih oboljenja ili akutnih respiratornih infekcija, može iskusiti intenzivan jutarnji kašalj koji obično biva suv i može izazivati osećaj peckanja u grlu. Kada je, međutim, jutarnji kašalj razlog za zabrinutost?

  • Ako se jutarnji kašalj pojavljuje periodično ili traje duže od 15 do 20 dana bez očiglednog uzroka, preporučuje se stručni pregled kako bi se utvrdilo šta stoji iza ovog simptoma – naglašava dr. Zanasi.

Iako na tržištu postoji širok spektar lekova koji obećavaju olakšanje od neprijatnog kašlja, izbegavanje traženja osnovnog uzroka nije preporučljivo.

  • Bolje je otkriti šta je uzrok kašlja i pronaći najbolje rešenje za svakog pojedinca, imajući u vidu da su adekvatna dnevna hidratacija i vlaženje prostora osnova za svaki pristup – zaključuje dr. Zanasi.

Ovo su neki od najčešćih razloga zbog kojih se kašalj javlja odmah nakon buđenja.

1. Suvi vazduh

Jutarnji kašalj često proizlazi iz niske vlažnosti vazduha u spavaćoj sobi.

  • Ako spavaća soba nije dovoljno provetrena i vazduh u njoj je previše suv, sluzokoža nosa i bronha se isušuju, postaju iritirane, što može rezultirati kašljem. Idealna vlažnost u spavaćoj sobi trebala bi biti između 40 i 60%, a može se proveriti pomoću higrometra. Ugradnja električnog ovlaživača može poboljšati nivo vlažnosti – savetuje dr. Zanasi. Važno je takođe održavati dobru hidrataciju tela, jer to pomaže očuvanju vlažnosti sluzokože.

2. Pušenje

Pušači često pate od kašlja zbog iritacije izazvane duvanskim dimom u respiratornom sistemu. Jutarnji kašalj kod pušača između 40 i 55 godina može biti početni simptom hronične opstruktivne bronhopneumopatije, progresivne bolesti pluća koja kombinuje hronični bronhitis i plućni emfizem.

  • Hronična opstruktivna bronhopneumopatija može uzrokovati nepovratno oštećenje plućnih alveola, smanjujući kapacitet za razmenu gasova. Jutarnji kašalj kod pušača uvek zahteva spirometrijsko ispitivanje kako bi se dijagnostikovala bolest pre pojave simptoma – objašnjava dr. Zanasi.

3. Gastroezofagealni refluks

Gastroezofagealni refluks može izazvati jutarnji kašalj, često praćen promenom glasa i potrebom za čestim kašljanjem. Ova vrsta refluksa, nazvana atipična, povezana je s prethodnom večernjom ishranom.

  • Ako je večera bila obilna i podstakla refluks, kašalj može nastupiti ujutru. Ovaj oblik refluksa ne uključuje povraćanje kiselog sadržaja, već se manifestuje jutarnjim kašljem i disfonijom – ističe dr. Zanasi.

4. Alergije

Promene u godišnjim dobima često mogu izazvati jutarnji kašalj povezan s alergijama koje zahvataju respiratorni trakt.

  • Tokom noći, sluz se zadržava u ležećem položaju, a ujutru osećamo potrebu da je iskašljamo. Međutim, kašalj u ovom slučaju nije suv, već produktivan – napominje dr. Zanasi. Za preciznu dijagnozu preporučuje se Prik test, koji uključuje izlaganje kože različitim alergenima kako bi se utvrdila eventualna reakcija.
  • Kada se otkrije alergija, najefikasnija prevencija obuhvata eliminaciju alergena ili primenu strategija za ograničavanje izlaganja, kao što je redovno čišćen

Preporučeno