– Ko danas nema klima uređaj u svome domu, nalaazi se u jako velikom problemu. Ovoga tjedna se očekuju temperature i do 40 stepeni celzija, te doktori savjetuju da se ne izlazi vani u terminu između 11 i 15 sati.
Vrijedno je prisjetiti se ponavljajuće poruke cijenjene liječnice Nade Macure, vrela mudrosti koja neprestano izlazi na površinu medija. Prethodno je nudio smjernice za učinkovito upravljanje povišenim temperaturama uz osiguranje općeg zdravlja i blagostanja. S obzirom na vremensku prognozu, dr. Macura istaknula je važnost lagane odjeće i unosa niskokaloričnih obroka kako bi se nosilo s očekivanim vrućinama. Njezin je dosljedan savjet bio da se pridržavate autentičnog mediteranskog plana prehrane, uključujući u svoje obroke konzumaciju nemasnog sira, svježih salata i plodova mora. Dodatno, naglasila je važnost prilagodbe prehrane vremenskim prilikama kako bi se spriječilo prekomjerno trošenje energije jer to može dovesti do znojenja i potencijalno poremetiti srčani ritam osoba sa srčanim problemima.
- Ona objašnjava da se sposobnost tijela da regulira tlak, puls i temperaturu može pokvariti. S obzirom na to, preporučljivo je jesti lagane i niskokalorične obroke. Oni koji rade vani, osobito na visokim nadmorskim visinama, mogu se susresti s obilnim znojenjem. Poslodavci stavljaju na prvo mjesto sigurnost osiguravajući zaštitnu opremu, ali bi radnici također trebali osigurati da piju dvije do tri litre tekućine i redovito se odmarati tijekom cijele smjene. U kojim situacijama treba izbjegavati izlazak van? Na preporuke dr. Macure, koje podrazumijevaju izbjegavanje boravka na otvorenom od 10 do 17 sati, prvo sam se pozabavila.
Iako prihvaćam da pridržavanje ovih smjernica može predstavljati izazov za pojedince s poslovnim ili kupovnim obvezama, preporučljivo je nositi duge rukave radi zaštite od izravne sunčeve svjetlosti. Mjesec lipanj svjedočio je iznimnom porastu temperatura, što je predstavljalo značajan rizik za osobe s već postojećim bolestima, uključujući astmu i bolesti srca. Kako navodi dr. Nada, povišene temperature ne samo da pridonose nesanici i nizu drugih zdravstvenih problema, već u tom razdoblju značajno opterećuju hitnu pomoć. Na sve veći broj osoba kojima je potrebna hitna pomoć zbog intoksikacije također utječe porast temperature.
Iako sama toplina izravno ne ubrzava proces opijanja, ona rezultira višim razinama konzumacije alkohola. U ovim vrućim uvjetima ljudi su skloni konzumiranju velikih količina piva, a rijetko tko u takvim okolnostima pokazuje agresiju. Na selu je običaj ispijanje kave uz rakiju, ali užitak povećava odsutnost gužve te dovoljno hlada i prostora. U nedostatku klima-uređaja, traženje utočišta u hladovini postaje jedini praktični lijek, savjetuje govornik. Dr. Macura pojašnjava da će osobe s prekomjernom tjelesnom težinom teže nositi se s povišenom temperaturom.
Sam čin uključivanja klima uređaja ljeti nedvojbeno pruža golemu udobnost. To nas navodi da razmislimo o tome kako zrak koji cirkulira unutar prostorije može utjecati na dobrobit pojedinaca. Dr. Sema Sarin u razgovoru za Bustle objašnjava da utjecaj klima uređaja na ljudsko zdravlje može biti značajan, posebice kada se sustav ne nadzire i ne održava redovito. Korištenje klima uređaja može imati pozitivne učinke na vaše blagostanje pružanjem ugodnijeg unutarnjeg okruženja, osobito u ljetnim mjesecima.
Studija objavljena u publikaciji “Energy & Buildings” otkrila je da korištenje klima uređaja noću rezultira malim poboljšanjima u budnosti bez ugrožavanja ukupne kvalitete sna. Prema studiji objavljenoj u časopisu “Clinical & Translational Allergy”, dosljedan angažman u ovom prijelazu može rezultirati štetnim učincima na pluća, čineći pojedince osjetljivijima na respiratorne bolesti. Dr. Dženet Neshajvat ističe štetne posljedice koje mogu proizaći iz pretjeranog hlađenja zatvorenog prostora, a koje u konačnici ugrožavaju opću dobrobit osobe. Prema njezinim riječima, ako ste dehidrirani, produljena izloženost hladnom zraku može rezultirati kontrakcijom mišića, što dovodi do raznih oblika boli, uključujući bolove u zglobovima.
Pretjerano izlaganje hladnom zraku može pogoršati simptome astme i uzrokovati suhoću u ustima i nosu. Prema dr. Sarin, pojedinci koji imaju suhu kožu, suhe oči ili dehidraciju, a koji također rade i borave u klimatiziranom okruženju, mogu otkriti da kvaliteta zraka može utjecati na njihovo opće dobro. Prema njezinim riječima, brojni zdravstveni simptomi mogu se pripisati neadekvatnoj ventilaciji, visokoj vlažnosti zraka ili kruženju zraka zagađenog štetnim tvarima.
Alergija može pogoršati situaciju, čineći je još neugodnijom. Prema riječima dr. Nataše Bejan, filtri klima uređaja imaju potencijal uhvatiti grinje i pelud, koji se nakon uključivanja klima uređaja mogu osloboditi u zrak. Vaša pluća i srce izrazit će vam zahvalnost ako steknete naviku povremeno provjeravati filtre klima uređaja i ograničite njegovu upotrebu na povremene potrebe. Za osobe koje su sklone alergijama, Američka akademija za alergiju, astmu i imunologiju savjetuje čišćenje ili zamjenu filtera svaka dva tjedna, ali ne dulje od mjesec dana.