Dopustite mi da vam pružim bitne informacije o aritmiji.

Možete li dati definiciju aritmije?

Poremećaji provođenja impulsa obuhvaćeni su stanjem poznatim kao aritmija, koje karakterizira promjena u izvoru pobude srca i poremećaj pravilnog ritma otkucaja srca.

Aritmija se odnosi na ubrzan rad srca, točno?

Nemojte pogriješiti pretpostavkom da svaki primjer brzog otkucaja srca ukazuje na aritmiju. Uzrok ubrzanog otkucaja srca može se pripisati fizičkom naporu ili pojačanim emocijama u određenim okolnostima, kao što su strah, stres, plivanje ili trčanje.

Kako mogu prepoznati bolest i na koje simptome trebam paziti?

Za točnu dijagnozu bolesti neophodno je napraviti elektrokardiogram tijekom pojave simptoma. Ova metoda omogućuje najprecizniju procjenu srčanog ritma, porijekla i točnosti pulsa. Potreban je temeljit pregled kardiologa, uz korištenje instrumentalnih tehnika kao što su elektrokardiogrami (EKG) ili EKG praćenje. U slučaju potonjeg, pacijenti moraju nositi specijalizirani uređaj koji im snima EKG tijekom svakodnevnih aktivnosti. Ovaj sveobuhvatan pristup omogućuje stručnjaku da donese točne zaključke i propisuje odgovarajući tretman.

Je li moguće da bolest nema simptoma?

Dapače, posve je izvedivo. Ovo posebno stanje naziva se paroksizmalna ili trajna aritmija. Bilo bi mudro potražiti savjet medicinskog stručnjaka, čak i ako trenutačno ne osjećate simptome, ali imate nepravilan rad srca.

Što čini bolest opasnom?

Potencijalna smrtnost aritmije je promjenjiva, a na njezino napredovanje mogu utjecati istovremena medicinska stanja. Procjena stanja bolesnika provodi se od slučaja do slučaja, budući da se manifestacija i prognoza aritmije mogu razlikovati među pojedincima.

Koji čimbenici uzrokuju aritmiju?

Razvoj ove bolesti može se pripisati raznim čimbenicima.

Povećanje broja otkucaja srca može se pripisati raznim čimbenicima, uključujući urođene ili stečene bolesti srca, visoki krvni tlak, neravnotežu elektrolita, fluktuacije u hormonalnim razinama, prisutnost drugih zdravstvenih stanja i nezdrave navike.

Postoje razne preventivne mjere za rješavanje ovog problema.

Primarni način prevencije bolesti je dosljedno održavanje zdravog načina života.

Za optimalan rad srca ključno je pridržavanje nutritivne prehrane, izbjegavanje štetnih navika, umjerena tjelesna aktivnost i održavanje zdrave tjelesne težine. Slijedeći ove smjernice, može se učinkovito regulirati rad srca. Osim toga, bitno je podvrgnuti se rutinskim pregledima kod zdravstvenog radnika, osobito ako se pojave bilo kakvi zabrinjavajući simptomi.

Koji je preporučeni način djelovanja za upravljanje bolešću?

Liječnici koriste različite tehnike liječenja, iako se one primarne mogu kategorizirati na sljedeći način:

  • U području liječenja postoje dva pristupa: konzervativni i kirurški. Konzervativna metoda uključuje propisivanje lijekova koji mogu ili ukloniti problem ili smanjiti rizik od komplikacija. S druge strane, kirurški pristup koristi radiofrekventnu ablaciju, minimalno invazivnu tehniku, za rješavanje stanja kao što je visok broj otkucaja srca (tahiaritmija). Ovaj postupak uključuje probijanje žile u bedru i umetanje katetera izravno u srce. Pomoću rendgenskog snimanja liječnik pomno prati stanje organa na 3D ekranu, identificira problematična područja i učinkovito ih uklanja primjenom radiofrekvencijske struje. Nasuprot tome, u slučajevima kada se broj otkucaja srca smanji, kirurški se ugrađuje specijalizirani električni pacemaker koji isporučuje specifične impulse srčanom mišiću, čime se uspostavlja normalna funkcija organa.

Nakon temeljitog pregleda svakog pacijenta, specijalist individualno određuje odgovarajući način liječenja.

 

Preporučeno