Prisutnost krvnih ugrušaka u tijelu može dovesti do niza komplikacija. Jedna posebno ozbiljna posljedica je potencijal za po život opasne probleme koji utječu na srce i mozak. Stoga je ključno biti svjestan simptoma koji se mogu manifestirati u sebi, jer to saznanje može potaknuti pojedinca da odmah potraži liječničku pomoć.

Potencijalne opasnosti koje predstavljaju krvni ugrušci u tijelu ne mogu se precijeniti jer imaju tendenciju brzog i neočekivanog razvoja. To dovodi pojedince u rizik od nevjerojatnih 90% da dožive srčani ili moždani udar. Od iznimne je važnosti da pružatelji zdravstvenih usluga dosljedno prate razine različitih krvnih sastojaka, osobito kolesterola i triglicerida, zbog mogućnosti asimptomatskog rješavanja ranog stvaranja ugrušaka.

Dosljedna kontrola ovih pokazatelja je od iznimne važnosti, ističu Lepa i Srećna. Skreću pozornost na značajnu ulogu tromba, posebne vrste krvnog ugruška, u procesu cijeljenja na mjestu ozljede. Njegove glavne svrhe obuhvaćaju prevenciju prekomjernog krvarenja, zaštitu od bakterijskih infekcija koje proizlaze iz bakterijske infiltracije i olakšavanje cjelokupnog zacjeljivanja rana.

Međutim, kada se trombociti povežu i agregiraju, može doći do stvaranja opasnih krvnih ugrušaka koji začepljuju krvne žile. Pojava duboke venske tromboze, koja se obično naziva ugrušcima, uglavnom se opaža u venama koje se nalaze u nogama i zdjelici. Indikacije ugruška mogu uključivati ​​oticanje jedne ili obje noge, kao i pojavu obojenih mrlja na koži. Osim toga, postoji mogućnost da osjetite nelagodu u blizini područja gdje je nastao ugrušak.

U situacijama kada pokretljivost postane otežana, a zahvaćena koža topla na dodir, neophodno je da se osoba redovito kreće i odmah potraži liječničku pomoć radi temeljite procjene i eventualne preporuke za dodatne dijagnostičke mjere. Korištenje color doppler tehnologije omogućuje neinvazivno i bezbolno otkrivanje krvnih ugrušaka unutar vena, eliminirajući potrebu za anestezijom.

Nadalje, ultrazvučno snimanje ne samo da ima sposobnost prepoznavanja duboke venske tromboze, već također može procijeniti stanje stijenke krvnih žila i otkriti moguće proširene vene. Uz stručnost vještog vaskularnog kirurga, dijagnoza se može postaviti i personalizirani plan liječenja može se razviti u nekoliko minuta. Za osobe s dubokom venskom trombozom postoji više opcija liječenja. Antikoagulansi se obično koriste za sprječavanje razvoja krvnih ugrušaka, dok se trombolitici koriste za razgradnju već formiranih ugrušaka.

Liječenje ove određene bolesti zahtijeva prijem u medicinsku ustanovu i pružanje pažljive njege. Kada krv prijeđe iz svog tekućeg stanja u teksturu sličnu gelu, dolazi do stvaranja tromba ili ugruška. Trombociti, također poznati kao trombociti, preuzimaju vitalnu funkciju unutar krvožilnog sustava olakšavajući zgrušavanje i štiteći od prekomjernog krvarenja. Stvaranje tromba, ili krvnih ugrušaka, predstavlja značajnu prijetnju dobrobiti osobe, budući da može biti smrtonosno.

Ovi se ugrušci mogu razviti unutar bilo koje krvne žile, iako se često opažaju u udovima, plućima i srčanom području. Kada se ugrušak pojavi u nozi, to je obično posljedica ozljede ili oštećenja krvne žile, što uzrokuje prekid u normalnoj cirkulaciji krvi. Nastanku tromboze, koja je uzrokovana poremećajem koagulacije, mogu se pripisati različiti čimbenici. Ova se opstrukcija može manifestirati ili u površinskim venama, što dovodi do površinskog tromboflebitisa, ili u dubokim venama, što dovodi do razvoja duboke venske tromboze (DVT).

Na endotel može nepovoljno utjecati mehanička ozljeda, kao i prisutnost nikotina, lijekova ili bakterijskih toksina. Kirurški zahvati često dovode do zastoja krvi, a ovom stanju mogu pridonijeti i dugotrajna razdoblja sjedenja. Pretilost je i dalje značajan problem u suvremenom društvu, a bilježi se porast i stope trudnoća i korištenja oralnih kontraceptiva. Povišene razine kolesterola u tijelu povezane su s ovom zlonamjernom bolešću. Kako ljudi stare, njihova sposobnost kretanja se smanjuje.

Pojava krvnog ugruška u nozi može rezultirati zabrinjavajućim simptomima. Iako manji ugrušci možda neće pokazivati ​​nikakve vanjske znakove, ključno je uzeti u obzir sljedeće manifestacije povezane s dubokom venskom trombozom: Najčešći simptom je oticanje noge, gležnja ili stopala.

Općenito, pojedinci osjećaju bol nalik grču u potkoljenici. Stopala i gležnjevi osjetljivi su na osjećaj nelagode i boli. Kada se suočite s dubokom venskom trombozom, teškim medicinskim stanjem, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć. Ako primijetite bilo koji od gore navedenih simptoma, od iznimne je važnosti da odmah obavijestite svog liječnika. Kako bi se isključila vjerojatnost plućne embolije, liječnik će provesti sveobuhvatnu procjenu koristeći različite dijagnostičke tehnike kao što su ultrazvuk, dimer test, Doppler, Homanov znak i plućna procjena.

Kako bi se otopio krvni ugrušak, liječnik će primijeniti lijekove koji imaju i antikoagulantna i trombolitička svojstva. U situacijama kada uporaba antikoagulansa nije preporučljiva, može se umetnuti filtar donje šuplje vene. U težim slučajevima kirurška intervencija postaje nužna.

Preporučeno