Dolazi nam zima koja sa sobom nosi i veliki broj praznika. Studeni sa sobom donosi iščekivanje do deset slavenskih blagdana. Mnogi pobožni sljedbenici koriste pravoslavni kalendar kako bi odredili vrijeme ovih blagdana, poznatih kao “slavenski”, i hoće li biti suzdržani ili popustljivi u pogledu hrane. Neke obitelji imaju dugogodišnju tradiciju da godinama sjede za istim stolom, zanemarujući vjerske običaje. Međutim, postoje određeni propisi koji nalažu kada se blagdani trebaju slaviti i kada se treba pridržavati posta. Svećenici upozoravaju da je posluživanje masne hrane u vrijeme posta ili srijedom i petkom težak prijestup. Savjetuju da je bolje suzdržati se od slavlja i ponašati se u skladu s tim.

Pred kraj godine dolaze određene svečanosti koje svi iščekujemo. Neki od tih događaja su skromnih razmjera, dok su drugi ekstravagantniji. Kako se listopad bliži kraju, srpske obitelji s nestrpljenjem iščekuju dolazak Lučindana koji se vrlo često slavi. Iako sveti Luka nije službeno priznat kao zavjetni praznik, svrstava se u “crno slovo” zbog svog značaja za bit crkve.

U južnim krajevima Srbije običaj je da se na Lučindan prva osoba koja uđe u dom proriče o nadolazećoj zimi ili godini. U međuvremenu, u Crnoj Gori se vjeruje da duga na nebu predstavlja pojas svetog Luke. Uočavanje ove duge smatra se znakom da se sveti Luka moli Bogu u ime zajednice. Utorak stiže s obećanjem slave, a prije nego što počne bilo kakav post, već se priprema raskošna gozba.

1. novembra, na dan Prepodobnog Prohora Pčinjskog, tradicionalno se priprema posna trpeza, jer pada u sredu. Tijekom cijele godine srijeda i petak rezervirani su za post “na vodi”, koji isključuje korištenje ulja, osim u Klapnim nedjeljama.
U dane koji su u kalendaru označeni crvenim slovom ili podebljanim imenom sveca dopuštena je konzumacija ulja i vina. Čak i u slučajevima tjelesne nesposobnosti, ti se dani mogu slaviti postom na ulju.

Preporučeno