Za optimalno zdravlje i pravilnu tjelesnu funkciju, neophodno je da svaki organ ispuni svoju određenu ulogu. Među tim vitalnim organima, jetra igra ključnu ulogu u detoksikaciji tijela.Tijekom nedavne sesije u Ordinaciji RTS-a dr. Dejan Čubrilo pružio je dragocjene uvide u principe detoksikacije i istaknuo uobičajene pogreške pojedinaca. Kada se suočite s dijagnozom visokog kolesterola i masne jetre, detoksikacija postaje imperativ. Dr. Čubrilo je naglasio da će osobe s masnom jetrom, stanjem koje prevladava u gotovo svima u različitim stupnjevima, neizbježno doživjeti povišene razine inzulina.

  • Gušterača proizvodi inzulin, vitalni hormon koji regulira šećer i probavu. Oscilacije u razinama inzulina imaju izravan utjecaj na nakupljanje masti u jetri. Dr. Čubrilo objašnjava da je to primarna uloga inzulina. Dodatno, dr. Čubrilo navodi da kolesterol ne potječe iz hrane koju jedemo. Ipak, svakodnevna konzumacija masnih obroka, poput ćevapa i hamburgera, može rezultirati nelagodom i osjećajem opijenosti.

    Inzulin, a ne sam kolesterol, pravi je pokretač proizvodnje kolesterola. Ne može se zanemariti njegova ključna uloga u pokretanju jetre da stvara kolesterol. Važno je istaknuti korelaciju između povišenih razina inzulina i visokih razina kolesterola, budući da one često idu ruku pod ruku. Dr. Čubrilo ističe važnost regulacije razine inzulina za učinkovitu kontrolu kolesterola. Dodatno, liječnik pojašnjava da je izraz “loš kolesterol” donekle pogrešan, jer zapravo sadrži manju količinu kolesterola u usporedbi s “dobrim kolesterolom”.

    Primarna svrha kolesterola je olakšati transport vitalnih tvari potrebnih za proizvodnju hormona, što ukazuje da on nije inherentno negativan. Međutim, kada kolesterol ne uspije učinkovito prenijeti te materijale, dolazi do oksidacije, što rezultira njegovom štetnom transformacijom. Prema riječima dr. Čubrilo, taj oksidirani kolesterol prianja na određena mjesta, što označava početne faze ateroskleroze.

    Na temelju njegovih tvrdnji, štetne posljedice povezane s kolesterolom ograničene su samo na njegovo oksidirano stanje. Ne doživljavam razine kolesterola od 6 ili 6,5 kao inherentno nesretne ili izrazito štetne pojave. Umjesto toga, ja ih tumačim kao pokazatelje prekomjerne proizvodnje, potencijalno pripisane čimbenicima kao što su stimulacija inzulinom, neadekvatna žučna eliminacija ili oksidacija. Kao rezultat toga, predlažem primjenu antioksidansa za pacijente i zalažem se za uključivanje raznolikog raspona hranjivih namirnica, posebno voća i povrća, u njihove prehrambene navike. Nadalje, regulacija razine inzulina je dodatni faktor koji treba uzeti u obzir.

Kako bismo osigurali zdravlje gušterače, ključno je regulirati unos šećera i izbjegavati prekomjeran unos. Dodatno, dr. Čubrilo savjetuje da se unos masnoće ograniči na žličicu isključivo u svrhu poboljšanja okusa jela. Još jedan važan aspekt koji treba uzeti u obzir je održavanje pravilne eliminacije. To uključuje promicanje učinkovitog izbacivanja žuči u crijeva čišćenjem žučnih kanala, što se može postići konzumacijom biljnih lijekova.

Primarna uloga kolesterola nije sama po sebi negativna; umjesto toga, služi kao vitalni prijenosnik bitnih materijala potrebnih za proizvodnju hormona. Međutim, kada kolesterol ne uspije učinkovito prenositi te materijale, podvrgava se oksidaciji, pretvarajući se u štetnu tvar. Prema riječima dr. Čubrilo, taj oksidirani kolesterol prianja na određena mjesta, signalizirajući rani razvoj ateroskleroze.

Tvrdi se da je štetan učinak kolesterola ograničen isključivo na njegovo oksidirano stanje. Ne doživljavam razine kolesterola od 6 ili 6,5 kao inherentno nesretne ili pretežno negativne pojave. Umjesto toga, ja ih tumačim kao pokazatelje prekomjerne proizvodnje, potencijalno povezane s čimbenicima kao što su stimulacija inzulinom, neadekvatna žučna eliminacija ili oksidacija. Kao rezultat toga, pacijentima preporučujem korištenje antioksidansa i zalažem se za uvrštavanje raznolikog raspona hranjivih namirnica, osobito voća i povrća, u njihovu prehranu. Regulacija inzulina dodatni je aspekt koji treba uzeti u obzir.

Za dobrobit gušterače ključno je regulirati unos šećera i izbjegavati prekomjerne količine. Dr. Čubrilo savjetuje da se unos masnoće ograniči na žličicu isključivo u svrhu poboljšanja okusa jela. Još jedan aspekt koji treba razmotriti je održavanje pravilne eliminacije. To podrazumijeva održavanje žučnih kanala čistima, što omogućuje učinkovito izbacivanje žuči u crijeva. To se može postići konzumacijom biljnih lijekova.

U procesu detoksikacije strogo su zabranjene masnoće, a izbjegava se i maslinovo ulje zbog njegove teškoće, smatra on. Medicinski stručnjaci tvrde da kada toksini preplave tijelo, jetra postaje preopterećena i nesposobna za učinkovitu detoksikaciju. Posljedično, nije mudro dodatno opteretiti jetru zahtijevajući od nje da prerađuje masti. Umjesto toga, savjetuje se dati jetri priliku da se oporavi minimiziranjem potrošnje hrane.

Kako biste dobili obrok koji potiče zdravlje i detoksikaciju, liječnik preporuča pripremu mesa u vodi umjesto na ulju i uključivanje izdašne porcije povrća. Izbacivanje ulja iz ručka može spriječiti pretjeranu konzumaciju alkohola. Osim toga, liječnik savjetuje da se ne konzumiraju jaja i mlijeko. Nadalje, naglašava da se osobe starije od 30 godina suočavaju sa značajnim izazovima u konzumaciji mlijeka, budući da odgovarajuće alternative mliječnim proizvodima nisu lako dostupne. Liječnik strogo zabranjuje korištenje čajeva u svrhu detoksikacije. Prema njegovom stručnom mišljenju, crijeva kada su začepljena i ne funkcioniraju kako treba, postaju stegnuta i ograničena u svojim mogućnostima.

Stoga pokušaj vršenja pritiska da se potakne pražnjenje crijeva može dovesti do dodatnog umora i moguće štete crijevima. Za revitalizaciju probavnog sustava ključno je poboljšati proizvodnju stanične energije. Prema preporuci liječnika, najučinkovitije gorivo za ovaj mehanizam potječe iz našeg masnog tkiva, gdje se mast pretvara u energiju. Ipak, prisutnost inzulina koči ovaj proces sagorijevanja masti.

Ispravna regulacija razine inzulina može igrati ključnu ulogu u promicanju iskorištavanja pohranjene masti kao izvora energije. Medicinski stručnjaci tvrde da uspješan proces detoksikacije uključuje ponovno uspostavljanje redovite funkcije crijeva. To se odnosi na specifični cilj prelaska crijeva iz nenormalnog stanja u normalno, čime se ponovno uspostavlja njihova ispravna funkcionalnost i prekida eliminacija toksina.

Suprotno uvriježenom mišljenju, broj pražnjenja crijeva ne određuje zdravlje probavnog sustava. Postoji uobičajena zabluda da višestruke stolice dnevno označavaju brz metabolizam. Međutim, važno je napomenuti da se metabolizam posebno odnosi na pretvorbu hranjivih tvari u staničnu energiju, a ne na učestalost pražnjenja crijeva.

Vrijedno je napomenuti da se osobe koje imaju česte stolice potencijalno mogu suočiti s temeljnim zdravstvenim problemom, kao što je poremećena probava. To može dovesti do nedovoljne apsorpcije esencijalnih hranjivih tvari, što rezultira gubitkom težine i vitkijim tijelom. Neadekvatna proizvodnja enzima često igra značajnu ulogu u nemogućnosti učinkovite razgradnje hrane.

Preporučeno