– U nastavku našeg današnjega članka jedna jako zanimljiva tema, koja može da bude i više nego od koristi. Govorićemo o raznim infekcijama koje se mogu desiti u usnoj duplji, koja je svakodnevno izložena raznim spoljnim efektima….
Afte, koje su bolne čireve u ustima, mogu uzrokovati nelagodu dok jedete i govorite. Iako ne postoji definitivan lijek za afte, postoji nekoliko domaćih lijekova koji mogu ublažiti simptome i ubrzati proces zacjeljivanja. Evo nekoliko tehnika s kojima možete eksperimentirati: Za afte, preporučuje se izravno nanošenje soka aloe vere na zahvaćeno područje 3-4 puta dnevno. Nakon primjene savjetuje se određeno vrijeme suzdržati se od konzumiranja hrane i pića. Soda bikarbona, s druge strane, nema protuupalna svojstva aloe vere, ali je poznata po svojoj sposobnosti da brzo ublaži infekciju. Napravite pastu kombiniranjem sode bikarbone i vode.
Nanesite pastu izravno na aftu. Za ublažavanje nelagode i smanjenje upale preporuča se nakon kratkog vremena isprati usta toplom vodom. Ovaj postupak treba ponoviti 3-4 puta dnevno. Soda bikarbona ima sposobnost ublažavanja bolova i upala. Korijandar: Da biste napravili domaću vodicu za ispiranje usta, jednostavno kuhajte šaku lišća korijandera u šalici vode. Nakon što se smjesa ohladi, upotrijebite ovu tekućinu za ispiranje usta 3-4 puta dnevno za optimalne rezultate. Korištenje korijandera povezuje se s ublažavanjem boli i potencijalnom prevencijom oralnog soora i afti. Kadulja:
Zagrijte 2 šalice vode dok ne zavrije, a zatim umiješajte 3 žlice listova kadulje. Nakon što se smjesa ohladi, koristite vodicu za usta više puta tijekom dana. Med: Za liječenje afte preporuča se direktno nanošenje meda više puta tijekom dana. Med ima snažna antiseptička svojstva, iako može izazvati nelagodu pri prvom kontaktu. Kako biste izbjegli pogoršanje problema, ključno je provesti test flasterom na malom području prije korištenja bilo kojeg od ovih prirodnih lijekova. Osim toga, ako simptomi potraju ili se pogoršaju, preporučljivo je potražiti savjet liječnika ili stomatologa. Važno je napomenuti da u određenim slučajevima afte mogu ukazivati na temeljna zdravstvena stanja koja zahtijevaju intervenciju stručnjaka.
Najčešći uzročnik akutnog kataralnog stomatitisa, upale sluznice usne šupljine, obično su streptokoki, zatim neisseria catharalis, diplococcus pneumoniae i drugi uzročnici. Prisutnost neoštećene sluznice, zajedno s visokom razinom keratinizacije u područjima izloženim trenju, djeluje kao zaštitna barijera protiv invazije mikroba. Bilo koji kemijski, mehanički ili toplinski čimbenici koji uzrokuju oštećenje vanjskog sloja oralne sluznice mogu pospješiti nastanak ovog stanja.
Osim toga, opće bolesti koje slabe imunološki sustav organizma, posebice u slučajevima neadekvatne oralne higijene, mogu pridonijeti razvoju ove bolesti. Važno je napomenuti da ovo stanje zahvaća cijelu oralnu sluznicu, uključujući i gingivu. Početni stadij ovog stanja uključuje propadanje i ljuštenje površinskog sloja epitela, što rezultira jarkom crvenom bojom u zahvaćenim područjima zbog pojačanog protoka krvi u vezivnom tkivu. Sluznica postaje natečena, ostavljajući otiske zuba na obrazima i jeziku.
Na jeziku se pojavi omotač, dok se usne čine nešto veće nego inače. Desni se upale, a i najmanji dodir uzrokuje oticanje i krvarenje međuzubnih papila. Također su prisutni prekomjerno stvaranje sline i neugodan zadah. Obližnji limfni čvorovi postaju povećani i osjetljivi na dodir. Iako postoji blagi porast tjelesne temperature, apetit se smanjuje. Jedenje i govor postaju osobito bolni, a pacijenti često opisuju osjećaj truljenja ili gorčine u ustima. Kako bi se učinkovito riješio problem, pristup uključuje uklanjanje svih izvora iritacije i pažljivo obnavljanje usne šupljine korištenjem nježnih antiseptičkih otopina.
Nužno je primijeniti antibiotike na temelju rezultata antibiograma. Aftozni stomatitis, poznat i kao afte, spada u kategoriju eksudativnog stomatitisa. Karakterizira ga pojava jednog ili više ulkusa na oralnoj sluznici, koji se ponovno pojavljuju u različitim vremenskim razmacima. Uzrok afti ostaje nepoznat. Početni simptomi ovog kliničkog stanja manifestiraju se kao osjećaj peckanja i hrapavosti sluznice. Prije razvoja čira, zahvaćena područja pokazuju crvenilo i oteklinu.
Na kraju dolazi do nekroze u središtu eritematozne promjene, što dovodi do stvaranja ulkusa okruglog ili ovalnog oblika koji su okruženi jasnim crvenim prstenom. Baza ovih ulkusa prekrivena je fibrinom. Aftozne lezije su nevjerojatno bolne, osobito kada se bavite aktivnostima kao što su razgovor, jelo ili bilo koji pokret koji uključuje mišiće. Jedna značajna karakteristika afti je njihova tendencija da se često ponavljaju. Remisije mogu varirati u trajanju, dok recidivi nastaju iznenada. Naknadni simptomi uključuju prekomjerno lučenje sline, oticanje obližnjih limfnih čvorova i povećanje tjelesne temperature praćeno groznicom.
Kako bi se osigurao pravilan tretman, potrebno je eliminirati sve izvore iritacije, kao što su pokvareni zubi ili nazubljene površine zuba, primjenom nježnih dezinficijensa. Herpes simplex virus je krivac iza herpetičnog stomatitisa, stanja koje prvenstveno pogađa djecu. Prije pojave oralnih promjena, prodromi se manifestiraju kao opća nelagoda, glavobolje, natečeni limfni čvorovi, probavni problemi i povišena temperatura. U početku gingiva postaje intenzivno crvena i natečena, praćena krvarenjem. Male vezikule brzo izlaze i pucaju, što rezultira dobro definiranim erozijama.
Te su erozije razasute po ustima, osobito na jeziku. Kako se erozije šire i produbljuju, nastaju bolni žućkasto-sivi čirevi. U nekim slučajevima, ti se čirevi mogu spojiti i stvoriti veća područja prekrivena nekrotičnim mrljama na kojima je epitel uništen. Gingiva ostaje jako upaljena i sklona krvarenju. Hipersalivacija i jaka bol česti su simptomi. Bol često dovodi do gubitka apetita kod djece, čineći ih osjetljivima na dehidraciju. Osim toga, postoji rizik od sekundarne infekcije.