– Koliko puta vam se desilo da naglo ustanete, i da vam se automatski zavrti u glavi? Mnogi odmah pomisle da je u pitanju slabost, manjak željeza u krvi, ili neka treća opcija. Međutim, to ne mora ništa da znači, jer u biti može da bude nešto totalno bezazleno….

Doista, postoje slučajevi kada brzo ustajanje iz kreveta može dovesti do kratkotrajnog osjećaja vrtoglavice. Poznata kao ortostatska hipotenzija, ova pojava može pogoditi bilo koga. Koliko često ste osjetili vrtoglavicu nakon naglog ustajanja? Iako je ovo stanje općenito bezopasno i prolazno, postoje situacije u kojima bi bilo mudro konzultirati se sa stručnjakom za sveobuhvatnu procjenu i utvrđivanje svih potencijalnih temeljnih problema. Nema potrebe za pretjeranom brigom oko vrtoglavice, jer je to čest problem.

U medicini poznata kao posturalna ili ortostatska hipotenzija, ova pojava proizlazi iz brze promjene položaja tijela. Kratko smanjenje krvnog tlaka može rezultirati zamagljenim vidom ili gubitkom ravnoteže, što kasnije smanjuje dotok krvi i kisika u mozak. Nadalje, smanjena cirkulacija u mrežnici može dovesti do privremenog zatamnjenja vida. Dr. Stipen Džurasček s Medicinskog fakulteta Harvard pojašnjava: “Iznenadno stajanje uzrokuje da se oko 300 do 800 kubičnih centimetara krvi pomakne u noge, što rezultira kratkim padom krvnog tlaka.

Arterije osjete ovo smanjenje i pokreću odgovor tijekom cijelog tijelo za stabilizaciju krvnog tlaka; mišići nogu i trbuha se skupljaju, a broj otkucaja srca se povećava.” Obično to ne rezultira vidljivim simptomima; međutim, proces stabilizacije može se produžiti, osobito ako je osoba dehidrirana ili lošeg zdravlja. Česta pojava takvih epizoda može ukazivati ​​na značajnije pozadinske probleme. U neuobičajenim slučajevima to može značiti oštećenje živčanog sustava, utječući na autonomni živčani sustav. Osim toga, može ukazivati ​​na nizak broj otkucaja srca, smanjenu razinu šećera u krvi ili specifične poremećaje štitnjače.

Ostala povezana stanja uključuju zatajenje srca, anemiju, nedostatak vitamina B12, alkoholizam, Alzheimerovu bolest, Parkinsonovu bolest i aterosklerozu. Ako ste zabrinuti u vezi s ovim simptomima, preporučuje se konzultirati liječnika; vaš liječnik može procijeniti vaš krvni tlak i izvršiti dodatne pretrage ako je potrebno. Važno je dati svoje zdravlje na prvo mjesto, stoga se nemojte ustručavati kontaktirati stručnjaka za sveobuhvatnu procjenu i savjet o daljnjim radnjama.

DODATNI SADRŽAJ

Predstavnici portala eKlinika navode da je uravnotežena prehrana, uz izbjegavanje pretjeranih dodataka prehrani i biljnih tretmana za nejasne zdravstvene probleme, najučinkovitiji način prevencije toksičnog oštećenja jetre. Jetra je ključna za ljudsko tijelo jer obavlja brojne bitne funkcije potrebne za pravilan metabolizam, poput detoksikacije, skladištenja glikogena i proizvodnje krvnih proteina. Nadalje, proizvodnja žuči, neophodna za probavu, funkcija je ovog organa. Jedna od najraširenijih, ali često zanemarenih bolesti koje utječu na to je toksični hepatitis.

Ovaj se pojam posebno odnosi na različite kliničke znakove oštećenja jetre uzrokovane lijekovima, biljnim lijekovima i dodacima prehrani. Stručnjaci ukazuju da se ovo stanje također može vidjeti u pedijatrijskoj populaciji iz sličnih razloga. Toksično oštećenje jetre ne pokazuje se uvijek simptomima. Ozbiljnost stanja varira; neki ljudi to podnose bez značajnijeg oštećenja jetre, dok je u najtežim slučajevima transplantacija jetre jedina opcija za bolesnika. Suprotno uobičajenim pretpostavkama, alkohol nije jedini uzročnik ove bolesti.

Preporučeno