Intenzivne i bolne kontrakcije mišića, koje se nazivaju spazmi, mogu se pojaviti neočekivano i trajati od nekoliko sekundi do minuta. Iako se obično manifestiraju u nogama, ti se grčevi mogu dogoditi u bilo koje doba dana. Čest uzrok ovih grčeva je nedostatak vitalnih vitamina i minerala u tijelu.

  • Kada se grčevi javljaju rijetko, nema razloga za zabrinutost; međutim, ako se događaju često i pojavljuju se neočekivano, čak iu trenucima odmora, postaje ključno utvrditi glavni uzrok i pronaći načine za njihovo ublažavanje. Jeste li znali da obični glicerin može biti vrlo koristan za osobe koje imaju grčeve u nogama? Moglo bi vas iznenaditi, ali glicerin ima iznimno široku lepezu upotrebe.

U najneočekivanijim situacijama može biti od koristi. Glicerin može ublažiti grčeve u nogama. Ova bistra tekućina obično se koristi za izradu sapuna i drugih proizvoda za osobnu njegu. Kupite bočicu glicerina u ljekarni i nanesite ga na mišiće nogu kao što biste to učinili s losionom za tijelo. Nježno umasirajte glicerin u kožu, a zatim lezite da se odmorite.

Glicerin služi kao učinkovito rješenje za ublažavanje noćnih grčeva, a istovremeno održava kožu mekom i glatkom. Za osobe koje tijekom noći imaju grčeve u nogama, glicerin je najlakši lijek za ublažavanje boli. Da biste pronašli olakšanje, slijedite ove upute: Kada vas uhvati grč u nozi, pokušajte rukom uhvatiti nožne prste i čvrsto ih povući prema sebi. Unatoč bilo kakvoj nelagodi u nozi, pokušajte zadržati ovaj položaj. Istovremeno masirajte mišić potkoljenice i bol će se brzo smanjiti.

Osobe koje su podložne grčevima u mišićima nogu trebale bi se redovito baviti vježbama istezanja stopala tijekom dana, jer ova praksa pomaže u opuštanju mišićnih vlakana i smanjuje šanse za pojavu grčeva. Terapijski pristupi trebaju dati prioritet prevenciji jakog umora, jamčiti odgovarajuću hidrataciju kroz tekućine i elektrolite, te održavati dostatnu prehranu. Magnezij je koristan za ublažavanje boli potičući trenutno opuštanje mišića, osim što nudi dugoročne prednosti.

BONUS TEKST:

Kokos (Cocos nucifera) je voće tropskog drveta koje je rasprostranjeno širom sveta, posebno u tropskim i suptropskim oblastima. Poznat je po svojoj tvrdoj, vlaknaste kori i unutrašnjem mesu koje se može konzumirati u različitim oblicima.

Vrste kokosovih proizvoda:

Svež kokos: Meso svežeg kokosa je bijelo, sočno i može se jesti direktno iz ploda ili koristiti kao dodatak jelima.

Suvi kokos (kopra): Suvi kokos se dobija sušenjem svežeg kokosa i koristi se za pravljenje kokosovog brašna, kokosovih pahuljica i drugih proizvoda.

Kokosovo mleko: Kokosovo mleko se dobija mlevenjem svežeg kokosa i mešanjem sa vodom, a koristi se u kuvarstvu kao zamena za mleko ili kao sastojak u raznim jelima i napicima.

Kokosovo ulje: Kokosovo ulje se ekstrahuje iz mesa kokosa i koristi se u kulinarstvu, kozmetici i za druge namene. Ovo ulje je poznato po svom visokokvalitetnom sadržaju zasićenih masti.

Nutritivne vrednosti i koristi:

Bogato hranljivim materijama: Kokos je dobar izvor vitamina C, vitamina E, vitamina B i minerala poput kalijuma, magnezijuma i gvožđa.

Zdravlje srca: Kokosovo ulje sadrži srednjelančane masne kiseline (MCT), koje mogu pomoći u poboljšanju nivoa holesterola i zdravlju srca.

Poboljšava probavu: Kokos sadrži vlakna koja pomažu u poboljšanju probave i zdravlju creva.

Hidratacija: Kokosova voda, tečnost koja se nalazi unutar mladih kokosa, je prirodni izvor elektrolita i može pomoći u hidrataciji tela.

Kozmetičke koristi: Kokosovo ulje se često koristi u kozmetici zbog svojih hidratantnih svojstava i sposobnosti da poboljša zdravlje kože i kose.

Kokos se koristi u raznim jelima i pićima, kao što su smoothie, curry, supe, deserti, i mnogo više. Takođe se koristi u tradicionalnoj medicini i kozmetici zbog svojih mnogobrojnih korisnih svojstava.

 

 

 

 

Preporučeno