– Mnogo je sportista u današnje vrijeme, koje svoju matičnu državu zamijene za neku drugu. To je rapidno krenulo da raste baš na ovim prostorima, gdje su uslovi za sport kritično niski, a onda kada dobiju poziv neke puno razvijenije države, gdje sportisti žive kao kraljevi, objeručke prihvate tu ponudu. 

Godinama nema informacija o životu Dejana Stefanovića (49), bivšeg branitelja porijeklom iz jugoslavenskog Vranja. Postigao je velike uspjehe, predstavljajući svoju zemlju na međunarodnim utakmicama, a čak je izazvao skandal kada je izrazio želju da se odrekne srpskog državljanstva. No, nakon ovih događaja čini se da u njegovoj javnoj prisutnosti postoji praznina. Stefanovića je put iz rodnog grada odveo u Beograd, gdje je s ponosom nosio crveno-bijeli dres tamošnjeg kluba. Njegov talent i odlučnost doveli su ga do prestižne Premier lige, gdje je ponosno služio kao kapetan, noseći traku na ruci.

  • Davne 2005. godine Dejan Stefanović ostvario je izvanredan podvig kao prvi srpski nogometaš koji je kao kapetan predvodio prvoligašku momčad. Godinama kasnije njegovim stopama krenut će Nemanja Vidić, Branislav Ivanović, Aleksandar Kolarov i Nemanja Matić. No, taj put je utabao Dejan, koji je već bio poznat u nogometnom svijetu i prije odlaska u Englesku 1996. Porijeklom iz rodnog Vranja, gdje su ga od milja zvali Ćare, Dejan je krenuo u izvanredno putovanje. Nakon što je 1992. igrao za seniorsku momčad Crvene zvezde i šest mjeseci proveo u novobeogradskom Radničkom, brzo se nametnuo kao ključni igrač u obrani crveno-bijelih. Čak je osigurao dvostruku krunu u sezoni 1994./95. prije nego što se prvi put preselio u Englesku u siječnju 1996. godine.

O Stefanovićevom afinitetu prema Engleskoj svjedoči i poruka koju je prenio nekoliko godina kasnije – odrekao se srpske putovnice! Tijekom intervjua za britanske medije 2006. godine bivši branič Portsmoutha izjavio je da se nakon desetljeća izbivanja iz Zvezde više ne identificira kao Srbin. “U sljedeće dvije godine planiram podnijeti zahtjev za britansko državljanstvo. Kad dobijem britansku putovnicu, odbacit ću staru, jer više ne rezoniram s tim da sam Srbin. Prošlo je deset godina otkako sam stigao u Englesku, u početku Ne poznajem jezik. No, brzo sam se prilagodio, prihvatio lokalni mentalitet, običaje, a posebno njegujući osjećaj za red”, ispričao je Stefanović za Independent. Nadalje je pojasnio: “Težim potpunom uronjenju u Englesku, zbog čega moja obitelj i ja često odlazimo na putovanja u prirodu. Moja kći, Dženi, istinski je prihvatila engleski način života.”

Godine 2004. Dejan Stefanović donio je odluku o završetku svog mandata za reprezentaciju SR Jugoslavije, čime je službeno okončana njegova karijera koja je trajala od 1995. do 2003. Unatoč iskušenju da predstavlja svoju zemlju na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj 2006., Stefanović je ostao odlučan u svom odlazak u mirovinu. “Prije dvije godine odlučio sam se povući iz reprezentacije. Čak i kad me Milan Mandarić, moj bivši šef, nagovarao da razmislim i pomognem Modrima u Njemačkoj, došao sam do svoje granice. Stalna previranja u mojoj domovini su navela me da vjerujem da je u najboljem interesu i moje obitelji i mene da ostanem u Engleskoj”, naglasio je Stefanović u istom intervjuu. I nakon dvije godine perspektiva Dejana Stefanovića ostala je nepromijenjena – ako ništa, postala je ekstremnija.

Dejan Stefanović je u intervjuu za Kurir naglasio da ne osjeća nikakvu nostalgiju i da se u Srbiju nije vraćao posljednjih pet godina. Napomenuo je da će otputovati u Beograd kada nađe vremena. “Zadnji put sam tamo bio 2003. godine kada sam igrao za reprezentaciju. Tada sam shvatio da je dobar trenutak da na scenu stanu mlađi igrači i nisam želio zauzimati mjesto koje mogu popuniti talentirani pojedinci. Osim toga, moje obveze u Engleskoj, duga sezona i školovanje moje kćeri ostavljaju mi ​​ograničeno slobodno vrijeme. Iako ne žudim za prošlošću, imam planove posjetiti Beograd kad mi se ukaže prilika”, rekao je Stefanović , koji je u Engleskoj u tom trenutku skupio gotovo deset godina iskustva. Neposredno prije povratka Harryja Redknappa među trenere Portsmoutha, Dejan Stefanović označen je kao ključna figura u zamjeni odlazećeg trenera Alana Perana u engleskom klubu s južne obale.

  • Nakon promjene na čelnoj poziciji, Stefanović je iznio svoje mišljenje o izborniku, priznavši da on ima određene pozitivne osobine, ali smatra da one nisu prednosti u engleskom kontekstu. Unatoč tome što su mu Francuzi dodijelili kapetansku vrpcu, pokazao je nespremnost da posluša savjete ili mišljenja drugih.

Stefanović je službeno završio nogometnu karijeru nakon sezone 2010./11. zbog niza ozljeda koje su mu ograničile minutažu. U pojedinim intervjuima iz tog razdoblja govorio je o svojim pripremama za život izvan sporta, izražavajući namjeru da se bavi trenerskim poslom, pa čak spominje i svoj studij na tom polju. No, trenutno nema dostupnih informacija o tome je li krenuo u trenersku karijeru. Održavajući nizak javni profil, Stefanović svoj osobni život drži privatnim, navodno s obitelji boravi u Engleskoj.

Preporučeno