Na internet portalima ovakva ili slična iskustva možete da pronađete skoro svaki dan. Jednnostavno, online kupovina koja se čini jako sigurna, ponekad nije to niti blizu. Jednostavno, kupujete “mačka u vreći”. Beograđanka je na grupi “Crna lista Facebook prevaranata” podijelila svoje iskustvo, tvrdeći da su ona i njeni sugrađani naručili bračni krevet za 50.000 dinara preko Instagram profila za prodaju namještaja. Osam mjeseci kasnije primijetili su da su se daske kreveta raspale, a da je natrpan krpama iz kojih se širio neugodan miris. Žena je morala ukloniti začepljeni dio kako bi istražila izvor mirisa. Ona je otkrila da je krevet naručila preko Instagrama i podijelila prepisku sa profila, gdje su joj naveli 420 eura za francuski krevet “Lux” u dimenziji madraca 160×210, sa rokom isporuke od četiri tjedna.
Prodavatelj je odgovorio da će trošak dostave i montaže ovisiti o lokaciji kupca. Beograđanka je izjavila da ima prebivalište na Voždovcu i da joj je rečeno da dostava i montaža koštaju 6.000 dinara. Na slikama koje je objavila vidljive su trule i napukle daske ispod madraca. U odjeljku komentara na objavu, članovi grupe su joj preporučili da podnese žalbu i prijavi tvrtku ako je imala račun i ako je tvrtka legitimna. Bitno je napomenuti da je broj online prijevara porastao od razdoblja korone. Ipak, sve više ljudi odlučuje se za “trgovinu foteljama”.
Za potrošače koji se žele zaštititi, slijedi nekoliko savjeta. Prvo, mudro je provjeriti je li proizvod na crnoj listi prije nego što ga naručite online. Drugo, provjerite je li prodavatelj službeno registriran. Treće, ako primljena stavka nije zadovoljavajuća, postoji zakonsko pravo na zamjenu stavke ili povrat novca u roku od 14 dana. Četvrto, ako se pojavi pritužba kod registriranog prodavatelja, pokušajte pregovarati o rješenju. U slučaju neuspješnosti, prigovor se može prijaviti tržišnoj inspekciji. Konačno, ako se utvrdi da je predmet prodao neregistrirani trgovac, može se prijaviti policiji na daljnje postupanje.