– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o svemiru, te nekim ekspedicijama koji su se otisnuli duž nebeskoga prostranstva. Neki od njih su davali i neke izjave, šta se tamo nalazi i kako izgleda život na nebu….
Ron Garan, bivši NASA-in astronaut, proveo je više od pet mjeseci u orbiti i svjedočio nečemu što nitko drugi na planeti nije primijetio. Ron Garan proslavljeni je astronaut poznat po svojim iznimnim doprinosima istraživanju svemira, a svoju je karijeru također iskoristio za promicanje pozitivnih promjena na našem planetu. Njegove inicijative nadahnjuju brojne ljude da povjeruju u mogućnosti svjetske suradnje i održive inovacije.
Proveo je nevjerojatnih 178 dana putujući svemirom, au svojoj knjizi “The Orbital Perspective: Lessons in Seeing the Big Picture from a Journey of 71 Million Miles,” detaljno je opisao kako ga je to iskustvo duboko promijenilo, posebno u pogledu njegovog razumijevanja svetog . U intervjuu za ‘Big Think,’ Garan je primijetio: “Promatrao sam živahno pulsiranje biosfere, protkano životom u blistavim duginim bojama.” Iako nisam ulazio u ekonomiju, jasno je da sustavi koje su stvorili ljudi sve, uključujući sustave za održavanje života planeta, doživljavaju samo kao komponente globalne ekonomije.
U trenutku kada zemlja nestane i svemir se pojavi, postaje očito da živimo u obmani.” Kasnije je proširio motive za svoju promjenu perspektive. “Efekt pregleda” opisuje duboku promjenu koju astronauti doživljavaju nakon promatranja planeta koji visi u beskraju svemira. Ovo iskustvo je usporedivo s upaljenom žaruljom, koja osvjetljava našu duboku međusobnu povezanost i ovisnost jednih o drugima. “Čovječanstvo pluta u tami, videći samo usku iskru stvarnosti”, naglašava on. Naveo je čimbenike koji pridonose našoj borbi da odgovorimo na izazove koji su pred nama. “Često pretpostavljamo da shvaćamo cijelu situaciju, ali naša percepcija otkriva samo djelomičan pogled. Ovaj nedostatak u razumijevanju cjelovite slike ometa našu sposobnost da se uhvatimo u koštac s brojnim izazovima.
Trenutno, kao društvo, plaćamo visoku cijenu za Jedan od faktora koji pridonosi našim poteškoćama u pronalaženju rješenja je naša nesposobnost da usvojimo ispravnu perspektivu i izravno se suočimo s problemima. Na temelju svojih iskustava u svemiru, Garan je razvio koncept orbitalne perspektive, koju je nazvao “pozivom na akciju”. Potaknuo je ljude da usvoje način života koji naglašava služenje većem dobru čovječanstva umjesto davanja prioriteta gospodarstvu i društvu. Garanova nevjerojatna avantura Ron Garan, rođen 30. listopada 1961. u New Yorku, bivši je pilot, inženjer i astronaut koji je sudjelovao u brojnim važnim NASA-inim misijama.
Prije nego što je započeo svoju astronautsku karijeru, stekao je diplomu prvostupnika i magistra zrakoplovnog inženjerstva, kvalifikacije koje su mu omogućile da služi kao borbeni pilot u Zračnim snagama Sjedinjenih Država. Godine 2000. Ron Garan izabran je u redove astronauta i ubrzo je započeo opsežnu obuku. Njegov prvi izlazak u svemir dogodio se 2008. kada je služio kao stručnjak za misiju za STS-124, tijekom koje je posada učinkovito isporučila i instalirala bitnu komponentu japanskog laboratorijskog modula na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS).