Svemir je ogroman i fascinantan prostor koji obuhvata sve što postoji – galaksije, zvezde, planete, crne rupe, tamnu materiju i energiju. Naučnici procenjuju da je svemir star oko 13,8 milijardi godina i da se neprestano širi od Velikog praska.
Ron Garan, istaknuti bivši NASA-in astronaut, posvetio je izvanrednih pet mjeseci iskustvu svemira, angažirajući se u pothvatu koji mu je pružio perspektive koje nadilaze maštu onih na Zemlji. Njegova misija nadilazila je puko osobno putovanje u svemir; predstavljao je duboko ispitivanje značaja ljudskih veza, međunarodne suradnje i održivih inovacija koje mogu potaknuti svjetliju budućnost za naš planet. Kao istaknuti pojedinac u području istraživanja svemira, Garan je svoju karijeru iskoristio za zagovaranje društvene transformacije i isticanje ključne važnosti održivog razvoja.
Njegova nevjerojatna odiseja u svemiru trajala je nevjerojatnih 178 dana, tijekom kojih je dokumentirao svoja iskustva u publikaciji pod naslovom “Orbitalna perspektiva: Lekcije u sagledavanju velike slike s putovanja od 71 milijun milja”. U ovom djelu Garan temeljito ispituje kako je vrijeme provedeno u svemiru duboko promijenilo njegovu perspektivu, posebno u pogledu planeta Zemlje. U intervjuu za ‘Big Think’ prisjetio se kako je svjedočio spektru boja unutar biosfere koji oduzima dah, koje pulsiraju i isprepliću se sa životom na planetu. “Doživjeti pogled na Zemlju odozgo bio je izvanredan trenutak”, primijetio je Garan, naglašavajući da je ovaj susret izazvao preobrazbu u njegovom poimanju života i njegove međusobno povezane prirode.
Unatoč nedostatku formalnog obrazovanja iz ekonomije, Garan je posjedovao razumijevanje dubokih ekonomskih, ekoloških i političkih međupovezanosti koje utječu na naš svijet. Njegova iskustva dovela su ga do spoznaje da umjetni sustavi, uključujući one koji podržavaju život na Zemlji, često smatraju planet samo komponentom šireg ekonomskog okvira. “Kada Zemlja nestane i svemir zauzme prazninu, postaje očito da smo zarobljeni u nedoumici, čineći sve što smo izgradili lišenim značaja”, primijetio je Garan, naglašavajući nužnost prepoznavanja i razumijevanja ograničenja našeg trenutnog sustava.
Dok je bio u svemiru, Garan je naišao na fenomene koji su duboko utjecali na njega, od kojih se jedan naziva ‘Efekt gledanja’—psihološka i emocionalna promjena koja se događa kada astronauti gledaju u planet iz orbite. Ovaj susret, često karakteriziran kao duboko spiritualan, mijenja nečiju percepciju svijeta pružajući širu perspektivu i potičući dublju vezu s cijelim čovječanstvom. Garan je primijetio: “Ovo iskustvo nas podsjeća da smo svi povezani i da naš opstanak uvelike ovisi o našoj sposobnosti da radimo zajedno kao globalna zajednica. Ovo iskustvo potaknulo je preispitivanje našeg razumijevanja planeta.
Garan naglašava da pojedinci često egzistiraju u stanju “tame”, percipirajući samo uski segment stvarnosti i ne prepoznajući širi kontekst. U svojoj knjizi, on tvrdi da brojni problemi s kojima se Zemlja suočava proizlaze iz ovog ograničenog razumijevanja, koje ometa našu sposobnost da se učinkovito nosimo s globalnim izazovima. On tvrdi da često vjerujemo da shvaćamo situacije u njihovoj cjelini, dok smo, zapravo, svjesni samo malog dijela cjeline. Takvo ograničeno gledište sprječava našu sposobnost suočavanja s izazovima poput klimatskih promjena, društvenih nejednakosti i drugih svjetskih problema. Tijekom intervjua i javnih angažmana, Garan je istaknuo kako je značajan izazov s kojim se suočava suvremeno društvo nepostojanje istinske perspektive.
Izjavio je: “Kako bismo se pozabavili našim najhitnijim problemima, moramo izaći na vidjelo i prihvatiti širu sliku”, zalažući se za transformaciju i mišljenja i ponašanja. Uveo je koncept orbitalne perspektive, koju smatra pozivom na akciju – molbom pojedincima da promijene svoje životne pristupe i ispitaju globalne izazove s većim fokusom na održiva rješenja, a ne samo na kratkoročne dobitke. Ron Garan, bivši astronaut, pilot i inženjer, rođen je u New Yorku 30. listopada 1961. Njegovo putovanje kao astronauta počelo je 2000. godine kada je izabran da bude dio NASA-inog astronautskog programa. Prije nego što je započeo svoju svemirsku karijeru, Garan je diplomirao i magistrirao aeronautički inženjering te je služio kao borbeni pilot u Zračnim snagama Sjedinjenih Država.
Tijekom svog mandata u NASA-i, sudjelovao je u nekoliko značajnih misija, od kojih je najznačajnija njegova prva svemirska šetnja 2008. Tijekom ove misije, kao stručnjak misije za STS-124, uspješno je premjestio i instalirao ključnu komponentu japanskog laboratorijskog modula na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS). Garanova razmišljanja i uvid u svemir, održivost i globalnu suradnju nadahnjuju brojne pojedince danas, potičući nas da priznamo međusobnu povezanost naših života i nužnost djelovanja s povećanom odgovornošću prema našem planetu, društvu i budućim generacijama.