Svemirom dominira misterija. Na primer, postavlja se pitanje da li je svemir jedinstven ili postoje i drugi svemiri (teorija multiverzuma). Iako je ljudska tehnologija napredovala, svemir je toliko ogroman i složen da nauka tek počinje da razume njegove dubine.

Ron Garan, uspješni bivši NASA-in astronaut, posvetio je više od pet mjeseci svog života istraživanju svemira, iskustvu koje je radikalno promijenilo njegov pogled na svijet. Tijekom tih nevjerojatnih 178 dana u svemiru, Ron je naišao na nešto što nitko na Zemlji nikada prije nije vidio, nešto što ga je duboko inspiriralo i oblikovalo njegovu misiju i filozofiju. Kao istaknuta osoba u području istraživanja svemira, Ron Garan ostavio je dubok trag na svemirsku industriju, koristeći svoju platformu i karijeru da zagovara pozitivne promjene na našem planetu.

Njegov rad i javne izjave snažno su nadahnule ljude diljem svijeta, potičući ih da prepoznaju potencijal za globalnu suradnju i održive inovacije koje mogu pomoći u stvaranju boljeg svijeta za buduće generacije. Garanova razmišljanja o svemiru i njegova iskustva sadržana su u knjizi “The Orbital Perspective: Lessons in Seeing the Big Picture from a Journey of 71 Million Miles”, u kojoj on dijeli svoja duboka promišljanja i transformacije koje je doživio tijekom svog putovanja. Garan u knjizi piše da je svemir promijenio njegovu percepciju svega, uključujući naš planet i način na koji doživljavamo globalne izazove.

U intervjuu za ‘Big Think’, on kaže: “Gledao sam kako jarke dugine nijanse biosfere pulsiraju i isprepliću se sa životom.” Ovo iskustvo je duboko utjecalo na njegovu filozofiju i razumijevanje naše međusobne povezanosti na Zemlji. Garan, iako nije nužno ekonomist, primjećuje da sustavi koje smo stvorili za upravljanje planetom često gledaju na naš svijet kao na ekonomski sustav, zanemarujući njegove šire ekološke i društvene aspekte. U intervjuu kaže:

“Kada Zemlja nestane i svemir ispuni prazninu, postaje jasno da smo zarobljeni u zabludi.” Kroz svoje iskustvo u svemiru, Garan je došao do zaključka da je potrebna promjena u načinu na koji gledamo i razumijemo naš planet. Jedan od ključnih trenutaka u njegovoj transformaciji bila je spoznaja poznata kao “Efekt pregleda”. Ovaj fenomen opisuje duboku promjenu u percepciji astronauta nakon što su imali priliku promatrati Zemlju iz svemira. Garan objašnjava kako ovo iskustvo često izaziva osjećaj duboke povezanosti i odgovornosti prema planetu, dok se Zemlja pojavljuje kao jedini dom koji imamo, a granice među ljudima nestaju. On to iskustvo uspoređuje sa žaruljom koja se pali, otkrivajući našu duboku međupovezanost i međuovisnost.

Garan također ukazuje na važnost globalnog razumijevanja i suradnje, napominjući da “čovječanstvo lebdi u tami, opažajući samo ograničeni tračak stvarnosti.” Vjeruje da mnoge poteškoće s kojima se suočavamo proizlaze iz nedostatka istinske perspektive i sposobnosti sagledavanja šire slike. Često se neka situacija čini potpuno shvaćenom, ali ono što vidimo samo je djelić cjeline. Ovaj ograničeni pogled sprječava našu sposobnost da učinkovito odgovorimo na globalne izazove. Garan poziva ljude da prestanu probleme doživljavati kao neizbježne i da počnu razmišljati dalje od trenutne ekonomske i političke situacije.

On vjeruje da je bitno zakoračiti u svjetlo, razumjeti međusobnu povezanost i raditi prema rješenjima s perspektivom koja je vođena zajedničkim interesima čovječanstva, a ne pojedinačnim interesima. Ron Garan također potiče ljude da se usredotoče na dobrobit čovječanstva, dajući prioritet društvenim i ekološkim pitanjima, kako bi se postigla održiva i dugoročna rješenja. Ron Garan, rođen 30. listopada 1961. u New Yorku, bivši je astronaut, pilot i inženjer koji je tijekom svoje karijere sudjelovao u brojnim značajnim NASA-inim misijama.

Prije početka svoje svemirske karijere, Garan je diplomirao i magistrirao zrakoplovni inženjering, što mu je omogućilo da postane borbeni pilot u Zračnim snagama Sjedinjenih Država. Iako pilot, Garan je 2000. godine odabrao karijeru astronauta, nakon čega je započeo intenzivnu obuku za svemirske misije. Godine 2008. sudjelovao je u svojoj prvoj svemirskoj šetnji kao specijalist za misiju STS-124, tijekom koje je ključna komponenta japanskog laboratorijskog modula uspješno premještena i instalirana na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS), čime je značajno pridonijela napretku međunarodnog istraživanja svemira.

Preporučeno