– Mi se u nastavku našeg današnjega članka vraćamo u 90 godine, i govorimo o popularnim pjevačima iz tog doba. Ostali su veliki hitovi za vjeke vjekova, a jedna pjevačica je totalno nestala sa radara, i skoro se nikako ne pojavljuje u medijima….
Pjesma Tatjane Matejaš Tajči “Hajde da ludujemo” finalno je predstavljala Jugoslaviju na cijenjenom europskom natjecanju za pjesmu. Ova je pjesma vrlo brzo stekla ogromnu popularnost, izbacivši Tajči u središte pozornosti. Međutim, nedugo nakon toga naglo je nestala iz glazbene industrije, napustila cijelu karijeru i preselila se u Sjedinjene Države. Postigavši svjetsku slavu pod umjetničkim imenom Tajči, Tatjana Kamerun, nekada poznata kao Matejaš, proslavila se hitovima koji su osvojili vrhove top lista poput “Hajde da učinimo ovu noć ludom”, “Mala moja je opasna” i “Nemaš pravo na mene .”
- U izvanrednom prikazu talenta, Tajči je predstavljala Jugoslaviju na natjecanju za pjesmu Eurovizije 1990. godine, osvojivši publiku svojom mladenačkom privlačnošću, podsjećajući na kultnu Marilyn Monroe. Nezaboravna izvedba najuspješnijeg singla ‘Hajde da ludujemo’ ostavila je upečatljiv dojam. Međutim, nakon rata Tajči je odlučila odstupiti od glazbene industrije i nastaviti školovanje u Sjedinjenim Državama.
Tamo su joj se putevi ukrstili s vrsnim pijanistom i skladateljem Matthewom Cameroonom. U trijumfalnom povratku u domovinu Hrvatsku 2011., Tajči je najavila svoj dugo iščekivani povratnički koncert prikladnog naziva „Ludujemo dušom. Kako bi se ova izvanredna glazbena produkcija ostvarila, trebalo je prikupiti značajan iznos od milijun dolara. Tajci, sa svojim visoko kvalificiranim timom stručnjaka, okupila je grupu renomiranih profesionalaca, uključujući Intero Productions iz Nashvillea i Grammyjem nagrađenog glazbenog producenta Briana Lenoxa, kako bi pomogli u njezinom dugo očekivanom povratku.
Nepokolebljivu podršku Tajči su pružile i njezina publicistica Andie Bernard te voditeljica komunikacija Maja Brlečić, koje su imale presudnu ulogu u njezinom užem krugu. Nadalje, Tajči je surađivala s talentiranim ansamblom od deset američkih glazbenika, s kojima je marljivo vježbala u Nashvilleu kako bi osigurala besprijekoran nastup. Nažalost, prije tri godine, Tajči je bila shrvana dubokom tugom kada je njen suprug otišao. Sada živi u Sjedinjenim Državama zajedno s njihova tri sina. Prošle godine Tajči je napisala autobiografiju.
Trenutačno, njezina glavna posvećenost leži u izvođenju sakralne glazbe, koja se često održava u katoličkim crkvama. Trenutno Tajči i njena tri sina, Danet (stariji), Evan i Blaise (mlađi), svojim domom nazivaju Cincinnati, Ohio, u Sjedinjenim Američkim Državama. Dodatne vijesti: Met Gala 2024., održana u Metropolitan Museum of Art u New Yorku, vrtjela se oko zadivljujuće teme “Uspavana ljepotica: Ponovno buđenje mode”.
Ovaj dugo iščekivani događaj prikazao je izvrstan asortiman od 50 izvanrednih modnih komada, svaki sa svojim bogatim povijesnim značenjem. Vrijedno je napomenuti da se neki od ovih izvanrednih odjevnih predmeta smatraju previše osjetljivima da bi se nosili u godinama koje dolaze. Kako bi održali pozitivan odnos s Annom Wintour, cijenjenom glavnom urednicom Voguea, sudionici Met Gale moraju se pridržavati posebnih smjernica. Gosti koji su prisustvovali sinoćnjem događaju morali su slijediti niz od pet različitih i rigoroznih pravila, od dobnih ograničenja do stroge zabrane snimanja selfija.
- Čin stvaranja vlastitih portreta strogo je zabranjen. S obzirom na veličanstvenost događaja kao što je Met Gala, sasvim je prirodno da sudionici žele ovjekovječiti posebne trenutke fotografijom, a razumno se može očekivati popustljivost u takvim slučajevima. Kako bi osigurali da slavne osobe ne budu pretjerano zaokupljene svojim mobilnim uređajima tijekom trajanja događaja, organizatori su 2015. godine uveli politiku koja zabranjuje korištenje platformi društvenih medija.
Svim sudionicima podijeljena je obavijest u kojoj je izričito navedeno da je tijekom ceremonije strogo zabranjeno korištenje telefona za fotografiranje i društveno umrežavanje. Godine 2018. objavljena je najava u vezi s uvođenjem novog dobnog ograničenja za Met Gala. Zbog ovakvog razvoja događaja, osobama koje su imale značajan utjecaj i bile su mlađe od 18 godina bilo je zabranjeno sudjelovanje u ovoj prigodi. Na pitanje o mogućnosti da krasi prestižni crveni tepih Met Gala 2018., šesnaestogodišnja Madi Zegler pojasnila je za The Hollywood Reporter da je njezina odsutnost posljedica njezinih godina.
Iako su neki u početku nagađali da je na odluku o uvođenju nove dobne granice utjecala tema Met Gala 2018., “Nebeska tijela: moda i katolička mašta”, predstavnik događaja pojasnio je da je izbor zapravo ukorijenjen u uvjerenju da događaj nije bio prikladan za osobe mlađe od 18 godina. Godine 2017. Metropolitan Museum of Art svjedočio je prisutnosti brojnih slavnih osoba, uključujući Bellu Hadid, Dakotu Johnson i Marca Jacobsa, koji su snimljeni kamerom kako puše cigarete (i potencijalno nedopuštenu tvar) unutar granica zahod.
Te su se godine pojavila izvješća koja sugeriraju da su članovi odbora i donatori bili obeshrabreni prisutnošću gostiju pušača na događaju. Jedan je pojedinac otišao toliko daleko da je izrazio uvjerenje da ovo ponašanje pokazuje nedostatak poštovanja prema zbirci umjetnina. Po završetku Met Gala crvenog tepiha, organizatori su pripremili koktel i raskošnu večeru u čast svih cijenjenih posjetitelja. Kako navodi “New York Post”, Vintur je uputio konkretan zahtjev za namjerno izostavljanje određenih namirnica s jelovnika.
Kako bi se izbjegle eventualne neugodnosti da se peršin gostima zaglavi u zubima, bivša djelatnica Voge otkrila je da je donesena odluka o zabrani njegove upotrebe. Wintour, poznata po svojoj pedantnosti u organiziranju rasporeda sjedećih mjesta na Met Gali, osigurava strateški položaj svakog gosta tijekom događaja. U dokumentarcu iz 2016. “Prvi ponedjeljak u svibnju”, Silvana Ward Duret, direktorica posebnih projekata u “Vogueu”, govorila je o pedantnom planiranju uključenom u događaj, ističući značajne odgovornosti koje su dolazile s njezinom pozicijom. Pedantnost uključena u proces dodjele rasporeda sjedenja, kako je objasnio Ward Duret, doista je nevjerojatna.
Čimbenici kao što su raspored sjedenja u prošlosti, prethodne interakcije između pojedinaca i jesu li prethodno sjedili zajedno, svi se pažljivo uzimaju u obzir. Razina pažnje posvećene detaljima i predanosti uloženi u ovaj proces doista izazivaju strahopoštovanje.