– Za danas jedna tema, koja je usko povezana sa štitnom žlijezdom. Naime, doktori konstantno upozoravaju na simptome sa štitnom žlijezdom, koji se ponekad mogu pojaviti na totalno čudnim mjestima….
Identificirajte jasne znakove koji bi potencijalno mogli značiti temeljni problem s vašom štitnjačom. Među istaknutim pokazateljima poremećaja rada štitnjače, bolesti koja se često javlja u našem suvremenom društvu, je povećanje vrata, kako bilježe zdravstveni radnici. Ovaj poseban simptom je posebno vidljiv kod osoba koje održavaju uravnoteženu tjelesnu građu, jer im vrat postaje vidljivo natečen. Dakle, što to zapravo podrazumijeva? U biti, bolest štitnjače često se predstavlja kao autoimuno stanje, gdje tjelesna antitijela pogrešno ciljaju i rastavljaju štitnjaču, pogrešno je misleći o opasnosti.
Stručnjaci su zabilježili da je otprilike 20% žena podložno razvoju poremećaja štitnjače u nekom trenutku svog života, a postoji rastući trend da to utječe i na muškarce. Prema WebMD-u, bolesti štitnjače mogu uzrokovati različiti čimbenici, a ne samo genetika. Ti čimbenici uključuju vođenje stresnog načina života, donošenje nezdravih izbora u prehrani i doživljavanje hormonalnih promjena tijekom trudnoće ili menopauze. Štitnjača, koja se nalazi ispod Adamove jabučice na vratu, drugi je najrašireniji endokrini problem, nakon dijabetesa. Rani znakovi slabog rada štitnjače uključuju oticanje vrata, neobjašnjive fluktuacije težine, gubitak kose i promjene u razini energije i raspoloženju.
Štitnjača igra ključnu ulogu u regulaciji metabolizma. Kontrola metabolizma male žlijezde poznate kao štitnjača fascinantna je tema za istraživanje. Ključno je razumijevanje mehanizama koji leže u osnovi utjecaja štitnjače na metaboličke procese. Važno je napomenuti da poremećaji štitnjače mogu uvelike utjecati na različite aspekte zdravlja, kao što su plodnost, krvni tlak, rad srca i mentalno blagostanje.
Hipotireoza i hipertireoza, dva glavna oblika bolesti štitnjače, proizlaze iz različitih stanja i manifestiraju se jedinstvenim simptomima. Kada štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona, to rezultira hipotireozom, dok prekomjerna proizvodnja hormona dovodi do hipertireoze. Ove hormonalne neravnoteže mogu imati različite učinke na tijelo, utječući na različite tjelesne funkcije. Jedan uočljiv simptom je gubitak obrva. Ako primijetite značajno stanjivanje ili potpuni nedostatak obrva na vanjskim rubovima, preporuča se konzultirati liječnika radi savjeta.
Funkcija obrva, kao i bilo koje druge tjelesne komponente, nadilazi puku estetiku. Promjene u njihovom izgledu mogu poslužiti kao pokazatelji temeljnih problema unutar tijela. Ova pojava nije samo ukorijenjena u kozmetičkim problemima, već u potencijalnoj prisutnosti hormonalne neravnoteže koja upravlja tijelom i rezultira gubitkom kose posebno u ovoj regiji lica. Ovo posebno stanje obično se povezuje s komplikacijama štitnjače, prvenstveno hipotireozom, iako je rjeđe povezano s hipertireozom. Medicinski stručnjaci često prepoznaju rani simptom poremećaja štitnjače, koji se može primijetiti i kod muškaraca i kod žena.
Ovaj simptom ima tendenciju da se manifestira mnogo prije nego bilo koji drugi znakovi postanu vidljivi. Može proći nekoliko mjeseci dok dodatni pokazatelji, kao što su fluktuacije u težini, slabost, gubitak kose, lupanje srca i lomljivi nokti, ne isplivaju na površinu. Primarni uzrok neadekvatne proizvodnje hormona štitnjače je Hashimotov sindrom, autoimuno stanje. Potvrda ove dijagnoze uključuje ispitivanje antitijela na tiroidnu peroksidazu (TPO) i tireoglobulin (Tg). Važno je znati da se autoimuna bolest može manifestirati neovisno o bilo kakvim hormonskim nepravilnostima. Međutim, i dalje je bitno potražiti liječnički savjet jer se u tim slučajevima simptomi mogu pojaviti. Tijelo može doživjeti povećanje tjelesne težine čak i bez konzumiranja više hrane.
Zadržavanje vode i probavni problemi, kao što su zatvor i probavne smetnje, često se javljaju istovremeno. Stalni osjećaj umora i niske razine energije su česti. Menstrualni ciklus također može postati neredovit. Osim toga, koža može postati suha i sklona ljuštenju i pucanju. Stanje gubitka kose može biti popraćeno prisutnošću guše, otekline na vratu. Osim toga, pojedinci mogu doživjeti povišene razine krvnog tlaka i lupanje srca. Također se može primijetiti pad tjelesne temperature zbog usporenog metabolizma. Također mogu biti prisutni simptomi poput depresije i psihomotorne retardacije, što se odnosi na usporavanje fizičkih i psihičkih procesa.
Fotografija Andrije Popova / Panthermedia / Profimedia ilustrira prekomjerno stvaranje hormona štitnjače, što karakterizira hipertireozu. Kada je riječ o liječenju hipotireoze, uobičajeni pristup uključuje zamjenu prirodnih hormona štitnjače sintetičkim alternativama. Ove se alternative obično uzimaju ujutro prije jela, a doza se prilagođava specifičnim potrebama pojedinca. S druge strane, hipertireoza je karakterizirana prekomjernom proizvodnjom hormona štitnjače, prvenstveno zbog autoimunog poremećaja koji se naziva Gravesova bolest.
Ostali čimbenici koji mogu pridonijeti ovom stanju uključuju čvorove i disfunkciju hipofize. Hipertireoza često ima izraženije simptome u usporedbi s hipotireozom. Znakovi pretjeranog rada štitnjače su ubrzan rad srca, obilno znojenje, neobjašnjiv gubitak težine unatoč pojačanoj želji za hranom, učestalo pražnjenje crijeva, subjektivni osjećaj topline, drhtanje mišića ruku i tijela, gubitak kose, lomljivi nokti, oticanje vrata, kao i osjećaj nervoze i psihičke uznemirenosti. Dodatni simptomi koji se mogu manifestirati uključuju povećanu razinu aktivnosti, poteškoće sa spavanjem, nepravilnosti u menstrualnom ciklusu, probleme s vidom, izbočene oči i povišeni krvni tlak.