– Za danas se malo bavimo sa segmentom zdravlja, i pišemo o nekim simptomima koji mogu da budu i više nego alarmantni. Naime, danas govorimo o nekim bolestima koji su povezani sa jetrom, a neki od simptoma mogu da budu jako nevidljivi, i da ne ukazuje ništa na probleme sa jetrom….
Početni stadij bolesti masne jetre obično doživljavaju mnogi pojedinci, često bez otkrivanja. Ako osjećate bol ili nelagodu na desnoj strani trbuha, posebno ispod prsnog koša, to može biti znak oštećenja jetre. Ovo je često prvi vidljivi simptom bolesti masne jetre, stanja koje se obično ne manifestira bez simptoma. Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD) široko je prepoznata kao jedna od najraširenijih bolesti jetre u razvijenim zemljama, sa stopom učestalosti od 30% do 40% u Europi.
Vrijedno je napomenuti da otprilike 60% osoba s dijabetesom tipa 2 također pati od NAFLD-a. Kada se simptomi pojave, obično uključuju umor, slabost, nenamjeran gubitak težine, smanjeni apetit, mučninu, bol u trbuhu, pojavu ‘paučastih vena’ i žuticu (žutilo kože i očiju). Ovi simptomi mogu ukazivati na uznapredovali stadij bolesti. Smanjenje količine masti u jetri i zaustavljanje napredovanja bolesti do ciroze može se postići ranim otkrivanjem i liječenjem. Uobičajeni simptomi ovog stanja uključuju oticanje trbuha i nogu, ekstremni umor i zbunjenost.
Ako primijetite tamnu ili crnu stolicu ili urin, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć. Rutinski pregledi obično dovode do dijagnoze masne jetre, a bitno je pratiti razinu ožiljaka na jetri kao indikaciju progresije bolesti. Usvajanje zdrave prehrane i povećanje tjelesne aktivnosti primarni su tretmani za NAFLD, a pridržavanje općih savjeta može značajno smanjiti masnoću i upalu u jetri. Gubitak težine posebno je važan za osobe s prekomjernom težinom, budući da gubitak 7 do 10 posto tjelesne težine može zaustaviti ili čak poništiti oštećenje jetre.
Renomirana studija PREDIMED i druga istraživanja dosljedno pokazuju pozitivan učinak mediteranske prehrane na smanjenje prevalencije NAFLD-a. Za promicanje zdravlja jetre, preporučljivo je u prehranu uključiti raznovrsnu hranu bogatu hranjivim tvarima. To uključuje povrće, ribu i maslinovo ulje, koji su izvrsni izvori omega-3 masnih kiselina
Uz to, treba konzumirati cjelovite žitarice koje su bogate vlaknima i povrće koje sadrži polifenole i druge bioaktivne spojeve. Suprotno uvriježenom mišljenju, nije samo masnoća ono što doprinosi bolesti masne jetre; nego veći rizik predstavlja konzumacija fruktoze, pića zaslađenih šećerom i drugih jednostavnih ugljikohidrata. Iako masna, začinjena i prerađena hrana ne mora uvijek biti štetna, pojedinci s masnom jetrom mogu imati velike koristi od uključivanja zdravih masti u svoju prehranu. Važno je napraviti razliku između akutne masne bolesti jetre i nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD).
Akutna bolest masne jetre može se manifestirati naglo, primjerice tijekom trudnoće ili zbog određenih lijekova ili toksina. S druge strane, bolest masne jetre nastaje kada se masnoća nakuplja u jetri, prelazeći pet posto ukupne težine jetre. Ovo stanje može biti uzrokovano nizom kongenitalnih i stečenih poremećaja lipodistrofije. Od ključne je važnosti pomno pratiti i liječiti bilo koji oblik bolesti masne jetre.