Sljedeća priča ovoga vikenda, dolazi nam iz Bosne i Hercegovine. Naime, donosimo ispovijest jedne žene, a koja je bila jako ljuta na svoga rođenoga brata, a evo i zašto….

U ovom članku istražujemo poteškoće povezane sa životom s proširenom obitelji. Za određene pojedince ovaj stil života nudi toplinu, podršku i osjećaj bliskosti; Međutim, za druge to može dovesti do iscrpljenosti i frustracije, osobito kada dođe do međuljudskih nesuglasica i sukoba. Ovaj se ulomak fokusira na iskustva mlade žene iz Bosne, koja je ispričala svoje izazove u odnosima s bratom i šogoricom tijekom njihovih posjeta obiteljskoj kući. Mlada žena podijelila je svoju priču na platformi društvenih mreža Reddit, ilustrirajući kako njezin brat i šogorica posjećuju obiteljsku kuću za blagdane, no njezini susreti tijekom tih posjeta su sve samo ne ugodni.

Iako su svi mladi prisutni, djevojka kaže da svaki put kad joj dođu brat i šogorica u kući nastane kaos. Konkretno, njezina snaha, iako je rijedak gost, kategorički odbija sudjelovati u bilo kakvim kućanskim obavezama. Okolnosti postaju sve izazovnije jer djevojka navodi konkretne primjere takvog ponašanja. Na primjer, govori kako se njezina snaha stalno suzdržava od pomoći u pripremi obroka ili čišćenju. Obično djevojka i njezina majka kuhaju i postavljaju stol, dok snaha prva jede prije nego što se povuče u drugu sobu kako bi pregledavala internet.

Zbog toga su djevojčica i njezina majka ostale same voditi čišćenje. Ovaj se obrazac nastavlja čak i kada se pojave problemi s bebom njezine šogorice, poput povraćanja. U takvim slučajevima i šogorica i njezin brat izbjegavaju odgovornost, izlaze iz sobe i prepuštaju čišćenje drugima. Situacija je pogoršana činjenicom da snaha minimalno doprinosi kućanskim obavezama, uzdržavajući se od pranja rublja ili sudskih dužnosti. Mlada žena kaže kako su sve kućanske obveze na njoj i majci, a snaha povremeno skuha kavu, što je njezin jedini doprinos. Unatoč tome što ima dijete, ne preuzima nikakvu odgovornost za vođenje kućanstva.

Ovo ponašanje dovodi do značajne frustracije, budući da mlada žena sebe vidi kao stalno na usluzi drugima, bez priznanja ili zahvalnosti za svoje značajne napore. Kulminacija tog nepoštivanja dogodila se na proslavi rođendana sina njezine šogorice. Nakon što su u svojoj obiteljskoj rezidenciji priredili događaj na kojem je bilo 50 uzvanika, snaha i njezin suprug odlučili su otići u 17 sati, što je dovelo do potpunog kaosa. Stoga su djevojčica i njezina majka bile prisiljene voditi računa o redu kada su svi otišli.

Tijekom tog procesa, dok su one čistile, snaha je ostala sjediti, brinući se o djetetu, dok su ostale pratile njezine prijateljice. Naposljetku je mlada žena pomislila: “Što me dovelo u ovu nevolju? Odbijam više ostati otirač, budući da me nitko od njih ne brine, a ova je situacija postala krajnje neugodna.” Ovaj scenarij potaknuo je ispitivanje granica, poštovanja i ravnoteže unutar obiteljskih odnosa. Kako bi trebao reagirati pojedinac koji sebe doživljava iskorištavanim u svom kućanstvu? Odgovori s internetskih platformi djevojci su pružili niz savjeta i podrške. Brojni pojedinci ponašanje šogorice okarakterizirali su kao lijeno i neodgojeno, a pritom su istaknuli neinicijativu njenog brata koji nije pomagao u kućanskim poslovima i zanemarivao obveze vezane uz boravak u obiteljskom domu.

Jedna korisnica dala je duhovit savjet, preporučivši djevojci da jednostavno izađe iz kuće kada su joj brat i šogorica u posjetu, odlučivši otići sama na odmor. Nasuprot tome, drugi suradnici su predložili da se razgovara izravno s bratom i šogoricom, ističući da nitko ne smije preuzeti ulogu “sluškinje” i da svi trebaju podijeliti obveze. Jedan prijedlog je bio: “Ne dopustite da vas iskoriste. Jasno recite da ovo nije hotel i da svi moraju sudjelovati.”

Ovaj scenarij postavlja brojna pitanja o ravnoteži obiteljskih odnosa i održavanju zdrave dinamike. Treba li mlada žena izravno pristupiti svom bratu i šogorici ili bi bilo mudrije kloniti se takvih susreta i odlučiti otići kad god se oni pojave? Bez obzira na pristup, potrebno je osigurati otvorenu komunikaciju i međusobno uvažavanje članova obitelji kako bi se spriječilo gomilanje frustracija i pojava napetosti koje bi mogle ugroziti njihove odnose.

Preporučeno