– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o zdravlju, a koje je povezano prije svega sa ženama. Govorićemo o trombu, koji zna napraviti jako veliku štetu u tijelu, a može dovesti do moždanog i srčanog udara….

Sezam je vrlo željna sjemenka koja se koristi u izradi brojnih jela i služi kao začin mesu i povrću. Tahini, dobro poznati proizvod dobiven od sezama, pasta je nastala mljevenjem prženih sjemenki. Ne samo da je ova pasta ukusna, već nudi i niz zdravstvenih prednosti. Sezam ima značajnu ulogu u promicanju zdravlja, posebice u smislu jačanja živaca i upravljanja razinom masnoća u krvi. Korištenjem sezamovog ulja može se ojačati imunitet organizma i smanjiti rizik od raznih bolesti.

Ovo ulje posebno je korisno jer pomaže kod razvoja krvnih ugrušaka i podržava rad živčanog sustava. Nadalje, može pomoći u borbi protiv umora, depresije i migrenskih glavobolja. Osim toga, sezam pozitivno utječe na probavni sustav i doprinosi detoksikaciji crijeva. Priprema može uključivati ​​prženje ili lagano pečenje, a njegova konzumacija može pomoći u rješavanju problema poput zatvora, neredovite stolice i uklanjanja crnih parazita. Sjemenke sezama korisne su za zdravlje kostiju i mogu pomoći u ublažavanju upale, kao i stanja povezanih s reumatoidnim artritisom i osteoporozom.

Za jačanje kostiju preporučljivo je konzumirati mješavinu sezama i jogurta. Sezam postaje posebno vrijedan tijekom trudnoće zbog značajnih razina kalcija i dijetalnih vlakana, koji mogu pomoći u rješavanju probavnih problema koji se često javljaju u tom razdoblju. Ovo se sjeme uključuje u brojna jela i uživa široku popularnost diljem svijeta, osobito u azijskoj, bliskoistočnoj i afričkoj kuhinji. U SAD-u se obično koristi kao začin mesu i povrću, dok sezamovo ulje često služi kao zamjena za maslinovo ulje ili se koristi u proizvodnji margarina.

DODATNI TEKST

Fenomen koji se naziva “zlatnim pravilima” u prirodi i arhitekturi mogao bi vam se činiti prilično intrigantnim, budući da se često koristio u dizajnu i umjetnosti kroz povijest. Ova ideja, općenito poznata kao “zlatni rez”, označava matematički odnos koji se pojavljuje u raznim prirodnim pojavama i ljudskim kreacijama. Zlatni rez, iracionalan broj otprilike jednak 1,618, označava odnos u kojem omjer većeg segmenta prema manjem segmentu odražava omjer cijelog odjeljka prema većem segmentu.

Ovaj omjer stvara vizualno privlačnu i skladnu ravnotežu između dva segmenta. Na primjer, u pravokutniku koji se pridržava zlatnog reza, dulje strane će biti 1,618 puta veće od dužine kraćih stranica. Zlatni rez često se koristi iu arhitekturi iu umjetnosti zbog njegove sposobnosti stvaranja estetski ugodnih kompozicija. Taj omjer nalazimo iu prirodi, očituje se u građi cvjetova, rasporedu lišća na drveću, pa čak iu spiralama školjki i galaksija. Jedan od najpoznatijih primjera u umjetnosti je Vitruvijev čovjek Leonarda da Vincija, koji je usklađen sa zlatnim rezom, dok su strukture poput Partenona u Ateni također izrađene na temelju ovog principa.

Ono što je još intrigantnije je da studije pokazuju da pojedinci instinktivno percipiraju zlatni rez kao vizualno ugodan. Ovo matematičko načelo često nalazi primjenu u dizajnu, od web stranica do reklamnih inicijativa, kako bi se proizveli vizualno skladni i zadivljujući doživljaji. Posljedično, kada sljedeći put budete cijenili umjetničko djelo ili arhitektonsku eleganciju, mogli biste shvatiti da matematička jednadžba podupire tu privlačnost, utječući na okoliš u kojem živimo.

Preporučeno