Spontane mišićne kontrakcije, poznate kao grčevi, mogu se manifestirati nakon buđenja ili dok tonete u san. Ove kontrakcije karakteriziraju brze kontrakcije mišića. Svaki oblik tjelesnog napora može izazvati grčeve. Glavni krivac iza ovih grčeva obično se pripisuje neadekvatnoj razini hidratacije u tijelu.

Iako su noge obično mjesto oštre i intenzivne boli, moguće je da se taj osjećaj manifestira u različitim dijelovima tijela. Trajanje ovog stanja može varirati od prolaznog trenutka do kratkog razdoblja. Noćni grčevi mišića, koji se javljaju tijekom spavanja ili nakon jutarnjeg buđenja, prvenstveno proizlaze iz nedovoljnog protoka krvi, ali se mogu javiti i kada je tjelesna temperatura niža od uobičajene.

Ako vas iz sna iznenada probudi jak grč u nozi, pronađite utjehu u činjenici da niste sami koji podnosite tu nevolju. Studija provedena 2012. godine i objavljena u publikaciji “American Family Physician” otkrila je da se značajnih 60 posto pojedinaca barem jednom u životu susrelo s ovom mučnom pojavom.

Nadalje, istraživanje provedeno 2017. pokazalo je da je ova pojava češća kod osoba starijih od pedeset godina. Iako postoje različita mišljenja o tome, temeljni uzroci ovog raširenog fenomena i dalje su zagonetni.Točan uzrok grčeva u nogama koji se javljaju tijekom spavanja ostaje misterij, kaže dr.sc. Scott Garrison, izvanredni profesor obiteljske medicine na Sveučilištu Alberta.

O ovom pitanju su provedena opsežna istraživanja, ali nije pronađen konačan odgovor. Neki znanstvenici vjeruju da je naš moderan način života glavni krivac za noćne grčeve u nogama. Za razliku od naših predaka, koji su se često bavili čučnjevima i polučučnjevima dok su sakupljali voće, naš sjedilački način života često zanemaruje ove važne pokrete koji potiču fleksibilnost mišića. Ovaj nedostatak kretanja može dovesti do grčeva.

Druga skupina stručnjaka primijetila je da kada pojedinci legnu na krevet, njihova stopala pokazuju tendenciju plantarne fleksije, što je karakterizirano savijanjem skočnog zgloba i povećanjem kuta između gornje površine stopala i prednjeg dijela stopala.Zauzimanje ovog određenog položaja izravno dovodi do kontrakcije mišića. Posljedično, ako stopalo ostane u ovom položaju dulje vrijeme, čak i najmanji pokret može izazvati grč mišića. Garrisonova studija otkriva da su noćni grčevi u nogama češći u ljetnoj sezoni u usporedbi sa zimskim mjesecima.

U mjesecu srpnju veća je učestalost grčeva u odnosu na siječanj, iako to nije uvijek slučaj. Prema Garrisonovom istraživanju, vjerojatnije je da su ovi grčevi uzrokovani živčanim problemima, a ne mišićnim poremećajima, jer su grčevi mišića glavni uzrok. Testovi elektromiograma otkrili su da su živci koji povezuju kralježnicu s mišićima potkoljenice odgovorni za izazivanje ovih grčeva. Uočeno je da se živčani sustav podvrgava ubrzanoj regeneraciji tijekom ljeta, vjerojatno zbog povećane izloženosti vitaminu D. Ova korelacija potencijalno bi mogla objasniti povećanu učestalost grčeva tijekom ove sezone. Osim toga, čimbenici poput povećane tjelesne aktivnosti koja dovodi do znojenja i blage dehidracije također mogu pridonijeti noćnim grčevima.

Na pojavu grčeva u mišićima mogu utjecati i izbori u prehrani, uzimanje lijekova i razina tjelesne aktivnosti. Postoji nekoliko drugih čimbenika koji mogu pridonijeti razvoju grčeva u mišićima. Trajanje pozicije koju ste držali ili koju ste zadržali može imati značajan utjecaj jer traje duže vrijeme. Jasno je vidljiv nedostatak kalcija i magnezija. Lijekovi koji se koriste za liječenje stanja poput astme, trudnoće, dijabetesa, hipertenzije i artritisa također mogu utjecati na pojavu grčeva u mišićima. Štoviše, respiratorni artritis posebno utječe na zglobove unutar dišnog sustava. Osim toga, depresija također može igrati ulogu u manifestaciji grčeva u mišićima.

Preporučeno