Kaliopi je započela muzičku karijeru još kao dete, učestvujući na raznim festivalima. Pravu slavu stekla je tokom 1980-ih godina kada je osnovala grupu Kaliopi, s kojom je stekla popularnost u tadašnjoj Jugoslaviji. Grupa je imala niz hitova, ali se raspala početkom 1990-ih, nakon čega je Kaliopi nastavila solo karijeru.
Ona je definitivno najpopularnija makedonska pjevačica koju obožavaju fanovi širom Balkana. Godinama je Kaliopi Bukle, izvođačica bez premca, stekla nadimak “makedonska Maria Callas”. Njezin glas, jedan od najraskošnijih na našim prostorima, ima moć osvojiti publiku i zaustaviti svijet. Duboke emocije koje izaziva kroz svoje senzacionalne pjesme ne mogu se opisati, a mnoge od njezinih skladbi postigle su bezvremenski status.
Rođena 1966. u Ohridu, Republika Makedonija, Kaliopi je djetinjstvo provela u Kičevu, gdje se počela javljati njezina duboka ljubav prema glazbi. Debitirala je na renomiranom dječjem glazbenom festivalu “Zlatno Slavejče” osvojivši publiku izvedbom pjesme “Učiteljice moja”. To je bio prvi put da je njezin izniman talent prepoznat u javnosti. Kaliopi je potom postala članica cijenjenog zbora “Razvigorče”, pokazujući svoje vokalno umijeće u zemlji i inozemstvu od 1978. do 1980. Istovremeno je marljivo pohađala satove pjevanja dok je studirala na Glazbenoj akademiji počevši od 1984.
Tijekom svoje bogate karijere, Kaliopi je stekla reputaciju jedne od najistaknutijih glazbenih umjetnica na Balkanu. Njezin jedinstveni glas i emotivna interpretacija pjesama donijeli su joj brojne nagrade i priznanja. U svojim pjesmama, Kaliopi spaja razne glazbene žanrove, od popa i rocka do etno-elemenata inspiriranih makedonskom narodnom glazbom. Upravo ta sposobnost prilagodbe i inovacije omogućila joj je dugovječnost na glazbenoj sceni.
Jedna od njezinih najpoznatijih pjesama, “Bato”, postala je himna mnogih generacija i ostala nezaobilazan dio glazbenog repertoara u regiji. Zanimljivo, pjesma “Bato” bila je inspirirana teškim životnim periodom kroz koji je prolazila, a njezine riječi odražavaju duboke emocije tuge i nade. U dobi od 19 godina, Kaliopi je ovu bezvremensku melodiju napisala uz pomoć Romea Grilla, koji je imao intimno znanje o njezinom osobnom putovanju. Njihova glazbena suradnja bila je plodonosna i ostavila je neizbrisiv trag u regionalnoj glazbi.
Njihovi nastupi nisu bili ograničeni samo na Jugoslaviju, već su se protezali daleko izvan njezinih granica. Turneja po Sovjetskom Savezu bila je jedan od ključnih trenutaka u njezinoj karijeri, ostavivši snažan utjecaj na njezinu glazbenu evoluciju. Ogromna popularnost grupe “Kaliopi” bila je neosporna, a njihovi koncerti i dalje su pamtljivi po snažnoj emocionalnoj povezanosti s publikom.
Godine 1988. sudjelovala je na jugoslavenskom natjecanju za pjesmu Eurovizije i osvojila respektabilno deseto mjesto s pjesmom “Emanuel”. No, nakon postizanja velike slave, Kaliopi i njezin tadašnji suprug Romeo Grill odlučili su napustiti domovinu i preseliti se u Švicarsku. Taj korak označio je razdoblje njezine glazbene tišine, tijekom kojeg se posvetila drugim aspektima života.
Tijekom desetljeća izbivanja iz glazbene industrije, Kaliopi se bavila raznim interesima, uključujući podučavanje glazbe u srednjoj školi, učenje njemačkog jezika te osobni razvoj. No, glazba ju je na kraju ipak ponovno pozvala, a njezini obožavatelji dočekali su njezin povratak s velikim oduševljenjem.
Njezin privatni život također je bio u fokusu javnosti. Prvi brak s Romeom Grillom, s kojim ima sina Paka, bio je duboko povezan s njezinim glazbenim putem. Nakon razvoda krajem devedesetih, Kaliopi se vratila u Makedoniju i nastavila solo karijeru. Unatoč razvodu, ona i Romeo ostali su bliski suradnici i prijatelji, a njihov odnos temelji se na uzajamnom poštovanju i ljubavi prema glazbi.
Njezin drugi brak s poznatim glumcem Vasilom Zafirčevim privukao je veliku pozornost medija. Njihova ljubavna priča bila je inspirativna, ali je s vremenom došlo do razlaza. Kaliopi je nakon toga svoj fokus usmjerila na osobni razvoj, zdrav život i bavljenje raznim hobijima poput tenisa i fotografije.
Iako je imala uspone i padove u osobnom životu, Kaliopi je uvijek uspijevala zadržati dostojanstvo i izbjeći skandale. Svojim pjesmama izražava najdublje emocije, a prema vlastitim riječima, pjesma “Vučica” najbolje oslikava njezinu unutarnju snagu i karakter.
Osim glazbe, Kaliopi je posvećena svojoj obitelji, prijateljima i prirodi. Njezini psi, šetnje i jednostavni trenuci čine je sretnom. Nikada nije razmišljala o estetskim zahvatima jer vjeruje da svaka bora na licu priča priču njezinog života.
Jedan od njezinih najznačajnijih trenutaka u posljednje vrijeme bio je povratak na veliku scenu solo koncertom u Beogradu. Potražnja za ulaznicama bila je ogromna, no koncert je nažalost obilježila tragedija – jedna obožavateljica iznenada je preminula tijekom nastupa. Ovaj događaj duboko je potresao pjevačicu, ali ju je i podsjetio na moć glazbe da povezuje ljude u najrazličitijim životnim trenucima.
Kaliopi ostaje simbol snage, umjetničke izvrsnosti i bezvremenske glazbe. Njezin glas i dalje odjekuje, a njezine pjesme nastavljaju nadahnjivati generacije.