– Mnogo je slučajeva u cijelom svijetu što se tiče samih otmica, a da slučajevi nikada nisu riješeni. Neki su sa plaćenom otkupninom završeni uspješno, dok su neki na žalost završavaali poprilično tragično. Sljedeća priča se desila u Americi sredinom 70 godina prošloga vijeka. 

Godine 1968. Barbara Jane Meckle, kći poznatog poduzetnika iz Miamija Roberta Mecklea, postala je žrtva otmičara koji su 20-godišnju djevojku stavili u lijes. Lijes je imao zalihe struje, zraka i vode za samo pet dana. Međutim, nekoliko sati nakon što su je pokopali, svjetlo u kutiji se ugasilo. Unatoč tome, hrabri student preživio je pod zemljom tri i pol dana.

Otmica se dogodila tjedan dana prije Božića, omiljenog praznika Barbare Jane Markle. Njezin otac, koji je sa svoja dva brata osnovao jednu od najvećih građevinskih tvrtki u SAD-u, imao je dobre veze i poznavao je Richarda Nixona, 37. predsjednika SAD-a. Svojoj je kćeri pružio život iz snova: Barbara si je sve mogla priuštiti. Pritom, kako su tada prenijeli mediji, djevojka se odijevala skromno i ukusno, u javnosti se ponašala skromno, te nije dopustila da ode predaleko.

Barbara je pohađala Sveučilište Emory u Atlanti, Georgia. Te se zime hongkonška gripa proširila sveučilištem, pandemija koja je odnijela najmanje milijun života. Barbara je bila zaražena, imala je temperaturu i grlobolju. Njezina majka Jane Meikle odmah je napustila obiteljsko imanje na Floridi kako bi pomogla kćeri. Pokupili su je iz spavaonice i smjestili u motel Rodevai Inn nekoliko kilometara od kampusa.

Majka brine o svojoj kćeri i nastoji je što prije stati na noge kako bi se dobro pripremila za Božić i dočekala ga zdrava i raspoložena. Ipak, ne ide sve po planu.

U noći sa 16. na 17. prosinca netko je pokucao na vrata sobe u kojoj su bile Jane i Barbara. Na vratima su stajali muškarac s policijskom kapom i žena s crnom maskom na licu. Muškarac je rekao da je Barbarina prijateljica doživjela prometnu nesreću i zamolio žene da odu u bolnicu. Znao je čak i boju, marku i broj automobila. Jane je poznavala prijateljicu svoje kćeri i otvorila je vrata onome za što je mislila da je policija. Kao rezultat toga, par je provalio u sobu. Muškarac je držao pištolj i uperio ga u majku i kćer. Kriminalci su Jane uspavljivali kloroformom, a zatim Barbaru izveli van, stavili je u auto i odvezli se.

Jane se rano probudila i preko osoblja motela pozvala policiju. U suzama je prepričavala svoju otmicu i molila za pomoć.

Kada je biznismen Robert Merkel saznao da mu je kći nestala, odletio je iz Miamija i stigao na mjesto događaja nekoliko sati kasnije. Merkel je nazvala tadašnjeg direktora FBI-a Johna Edgara Hoovera. U istragu su bili uključeni FBI i najbolji istražitelji.

Upravo su u sobi motela agenti Biroa ispitivali Barbarine prijatelje, koji su sugerirali da je djevojka oteta radi otkupnine jer je bila popularna na fakultetu: neki su se htjeli družiti s njom, neki su bili ljubomorni na nju, neki je ljudi mrze, ali svi zna koliko je bogata njezina obitelj.

  • Tog jutra zazvonio je telefon obitelji Markle, a budući da je obitelj bila odsutna, javio se obiteljski prijatelj. Nepoznati glas kaže da je poziv o otmici Barbare i da je nešto zakopano na Meklinom imanju. Policija je tada započela potragu i pronašla staklenu posudu u kojoj se nalazila poruka sa zahtjevom za otkup. Otmičari su objasnili da je Barbara bila pod zemljom pet dana sa zalihama i da je njezin otac morao platiti 500.000 dolara ako želi vidjeti kćer živu. Merkel je morala staviti šifrirani oglas u Miami Herald kako bi pristala na dogovor.

18. prosinca u novinama je izašao oglas u kojem je pisalo: “Draga, molim te dođi kući. Mi ćemo platiti sve troškove. Tvoja obitelj.”

U rano jutro 19. prosinca otmičari su nazvali poduzetnika i pitali gdje da pohrani novac. Nalazi se oko 10 kilometara od kuće Meklovi. Markle je dobila upute da obuče otmjeno odijelo i sama se odveze do mjesta snimanja. Po dolasku, muškarac je učinio sve po uputama: ostavio je kofer u kojem su bile novčanice i otišao.

Napušteni automobil Volvo bila je kriminalna greška koja se kasnije pokazala kobnom. Pretinac za rukavice sadržavao je putovnicu Rut Ejsman-Shier, fotografiju Barbare koja drži znak “Otmica”, niz slika Ejsman-Shier Shier i Gerryja Krista, muškarca i žene koji su oteli Barbaru, čekovnu knjižicu i druge dokumente koji identificiraju kriminalce.

FBI je počeo prikupljati podatke o otmičarima. Ispostavilo se da je tada Crist (23) već imao poduži staž. Mnogo je puta krao automobile, počinio bezbroj velikih i malih krađa, a čak je i pobjegao iz zatvora. Sebe naziva “podzemnim Einsteinom” i odavno planira otmicu djece bogatih poslovnih ljudi. No, smatrao je da će s malim djetetom biti previše problema i odlučio je da to bude djevojčica. Ostaje samo izabrati žrtvu.

Sljedeći korak je razmišljanje o metodama otmice. Krist ne namjerava ubiti Markle jer mu prijeti smrt, ali je istovremeno mora ostaviti negdje dok se ne otkupi. Tako je kriminalac došao na ideju da djevojku stavi u kutiju i pokopa je. Par je napravio kutiju 2m x 90cm od šperploče.

Kasno navečer 19. prosinca Mekruov kućni telefon ponovno je zazvonio. Robert je podigao slušalicu i začuo glas koji mirno daje nove upute – kriminalci su odredili drugu lokaciju transfera, koja se nalazila na periferiji grada. Ovaj put FBI je obavijestio policiju da neće ništa poduzeti.

  • Prijenos je bio uspješan te noći. Biznismen je platio 500.000 dolara u novčanicama od dvadeset dolara koliko su otmičari tražili. Sljedećeg dana, FBI je primio anonimni poziv: muškarac je tvrdio da zna gdje je Barbara McClare. Prema njegovim riječima, živa je zakopana u šumi 38 kilometara od mjesta gdje je oteta. Kako je napisala u svojoj knjizi o otmici, 83 sata prije svitanja, pozitivno razmišljanje i smirenost pomogli su joj da preživi: Zamišljala je slavlje Božića sa svojom obitelji, pomažući majci u kićenju bora i zamatanju darova. No, djevojka je priznala da je imala i crne misli: vjerovala je da će lijes biti njezino posljednje utočište i da će je jednog dana mrtvu pronaći seljak ili prolaznik.

Kada se Barbara vratila kući, njezini su roditelji učinili sve kako bi Božić bio sretan. Barbara se 1971. udala za svog prijatelja Stuarta Woodwarda i dobili su dvoje djece. Par je živio zajedno 42 godine do Woodwardove smrti 2013.

Preporučeno