– Vjerujemo da svi oni koji vole krimi i uzbudljive priče, jednostavno obožavaju priče poput naše današnje. Otmice su itekako popularne u Južnoj Americi, gdje se na dnevnom nivou desi njih na desetine, a samo neke od njih se završe na dobro po samu otetu osobu….

Hrabra Barbara Jane Meckle, kći poznatog poduzetnika Roberta Mecklea iz Miamija, 1968. godine naišla je na mučnu kušnju kada je postala žrtvom otmičara. Ovi kriminalci zatvorili su mladu ženu, tada 20-godišnjakinju, u posebno opremljen lijes koji joj je davao ograničenu količinu struje, zraka i vode, dovoljno za samo pet dana. Zapanjujuće, nekoliko sati nakon njezina pokopa, osvjetljenje lijesa je neočekivano prestalo. Nije pokolebana ovim neuspjehom, otporna studentica uspjela je izdržati svoje podzemno zatočenje nevjerojatna tri i pol dana.

Samo tjedan dana prije Božića, Barbara, koja je jako voljela taj blagdan, postala je žrtva otmice. Njezin otac, uz svoja dva brata istaknuta osoba u građevinskoj industriji, hvalio se razgranatom mrežom kontakata, uključujući i osobno poznanstvo s 37. predsjednikom Sjedinjenih Država, Richardom Nixonom. Barbara je imala sreću voditi život ispunjen raskoši i ekstravagancijom, budući da joj je otac pružao sve što je željela. Unatoč tome, prema izvješćima iz tog doba, Barbara je održavala skromnu i ukusnu garderobu, pristojno se ponašala u javnosti i suzdržavala se od pretjeranog ugađanja. U noći sa 16. na 17. prosinca u sobu Jane i Barbare stigao je neočekivani posjetitelj. Ispred vrata stajao je muškarac s policijskom kapom u pratnji žene s crnom maskom.

Muškarac ih je obavijestio da je Barbarina draga prijateljica doživjela prometnu nesreću i hitno je zatražio njihovu prisutnost u bolnici. Začudo, posjedovao je detaljno znanje o boji automobila, marki i broju registarskih tablica. Vjerujući čovjekovoj bliskosti s prijateljicom svoje kćeri, Jane je otvorila vrata, vjerujući da je on legitimni policajac. Nije ni slutila da će se ova odluka pokazati katastrofalnom. Par je na silu ušao u sobu, a muškarac je prijeteći vitlao vatrenim oružjem prema majci i kćeri. U okrutnom preokretu događaja, kriminalci su pokorili Jane davanjem kloroforma, onesvijestivši je.

  • Nakon toga su odvezli Barbaru, smjestili je u auto prije nego što su odjurili u noć. U ranim jutarnjim satima Jane se probudila i uz pomoć osoblja motela kontaktirala policiju. U suzama je prepričavala detalje otmice i molila za pomoć. Čim je poslovni čovjek Robert Meckle primio vijest o nestanku svoje kćeri, brzo je otputovao iz Miamija i stigao na lokaciju u roku od nekoliko sati. Meckle nije gubio vrijeme i obratio se Johnu Edgaru Hooveru, tadašnjem direktoru Federalnog istražnog ureda (FBI). FBI se, zajedno s timom cijenjenih istražitelja, aktivno uključio u tekuću istragu.

Istraga Upravo tog dana, u jutarnjim satima, rezidencija obitelji Meckle primila je neočekivani telefonski poziv. Budući da obitelj nije bila prisutna, poziv je preuzeo blizak prijatelj obitelji. Tajanstveni glas prenio je uznemirujuću vijest o Barbarinoj otmici i nagovijestio zakopani predmet na imanju Mecklenburg. Nakon toga, vlasti su upozorene i započele su temeljitu potragu, da bi naposljetku otkrili stakleni spremnik koji je sadržavao poruku o otkupnini. Otmičari su otkrili da su Barbaru pet dana držali pod zemljom uz hranu.

Kako bi osigurao siguran povratak svoje kćeri, g. Meckleu je naloženo da plati pozamašnu svotu od 500 tisuća dolara. Podlegavši ​​zahtjevima, Meckle je bio prisiljen diskretno staviti šifrirani oglas u novine Miami Herald. U novinama je 18. prosinca objavljena srdačna poruka kojom se voljena osoba poziva da se vrati kući. Obitelj je ponudila pokrivanje svih troškova povezanih s povratkom. Sljedećeg jutra, 19. prosinca, otmičari su stupili u kontakt i otkrili mjesto određeno poduzetniku za isporuku novca od otkupnine.

Navedeno mjesto nalazilo se oko 10 kilometara od mjesta prebivališta zarobljenika. Poduzetniku je naloženo da obuče upadljivo odijelo i osobno preveze sredstva na za to predviđeno mjesto. Nakon dobivenih uputa muškarac je stigao na lice mjesta, odložio kofer pun novca i odmah se udaljio. Kobna pogreška otmičara pokazala se njegovom propašću. Kriminalci su napravili tešku pogrešku kada su ostavili automobil Volvo, što je u konačnici dovelo do strašnih posljedica. Unutar pretinca za rukavice otkriveni su značajni dokazi, uključujući putovnicu Ruth Ajzeman Shir, fotografiju na kojoj je Barbara držala znak s natpisom “Oteta”, niz osobnih polaroid slika na kojima su Ruth Ajzeman Shir i Gary Stephen Krist, osobe odgovorne za otmicu Barbara.

Osim toga, pronađena je čekovna knjižica i razni dokumenti koji su dali ključne uvide u identitete kriminalaca. FBI je pokrenuo prikupljanje informacija o osobama odgovornim za otmicu. Naknadno je otkriveno da Krist (23) ima bogatu kriminalnu prošlost, da je sudjelovao u brojnim krađama automobila, kako manjim tako i velikim krađama, a čak je i uspio izbjeći uhićenje dok je bio u zatvoru. Sebe je nazivao “Einsteinom podzemlja” i posvetio je značajan dio vremena pedantnom planiranju otmice djeteta bogatog poslovnog čovjeka.

Međutim, nakon pažljivog razmatranja, zaključio je da bi suočavanje s malim djetetom predstavljalo previše komplikacija, što ga je navelo da se odluči za mladu djevojku kao namjeravanu metu. Jedini zadatak koji je preostao bio je odabrati odgovarajuću žrtvu. Navečer 19. prosinca, kad se spustio mrak, Mecklenov kućni telefon ponovno je zazvonio. Robert, znatiželjan, ali oprezan, odgovorio je na poziv i susreo se s mirnim glasom koji je davao nove upute.

Kriminalac je, čini se, odredio alternativnu lokaciju za mjenjačnicu, smještenu na rubu urbanog krajolika. U iznenađujućem obratu događaja, FBI je prenio lokalnim vlastima da neće intervenirati. Stigavši ​​na mjesto događaja u velikom broju, preko 100 agenata FBI-a raširilo se po cijelom području u potrazi za nestalom djevojkom. Kako bi izbjegli daljnju nevolju, odlučili su Barbarinim roditeljima uskratiti informaciju o telefonskom pozivu. Nakon opsežne pretrage šume, jedan agent je uzviknuo: “Svi se okupite!

Vjerujem da sam nešto našao.” Pojurivši do agentove strane, njegovi kolege otkrili su plastičnu cijev koja je virila iz zemlje. S osjećajem hitnosti, agenti su počeli kopati, koristeći lopate i gole ruke, sve dok nisu otkrili lijes. Uporno kopanje i dozivanje Barbarino ime, njihovi su napori naišli na tišinu sve dok se nije probio tihi zvuk kucanja. U svojim memoarima s detaljima potresnog iskustva njezine otmice, pod nazivom “83 sata do zore”, autorica naglašava ključnu ulogu optimizma i pribranosti u njezinu preživljavanju. Priča kako je zamišljanje radosnih trenutaka sa svojim voljenima tijekom blagdanske sezone, kao što je pomaganje majci u kićenju božićnog drvca i razmjeni darova, ojačalo njenu odlučnost.

  • Unatoč tome, iskreno priznaje da se bori s morbidnim mislima, razmišljajući o mogućnosti da bi njezin ograničeni prostor mogao poslužiti kao njezino posljednje počivalište, s njezinim beživotnim tijelom koje bi u nekom trenutku otkrio farmer ili prolaznik. Po Barbarinom dolasku u njezinu rezidenciju, njezini su se roditelji jako potrudili osigurati radosnu proslavu Božića. Godine 1971. Barbara je stupila u brak sa svojim suputnikom Stuartom Woodwardom i zajedno su na svijet donijeli dvoje djece. Njihova skladna zajednica trajala je impresivne 42 godine, sve do nesretne Stuartove smrti 2013. godine.

Preporučeno