– I u nastavku našeg današnjega članka, malo ćemo se dotaći teme zdravlja. Govorićemo o problemu sa kostima, koji se prije svega javljaju u ramenu, a onda se polako spuštaju prema donjem dijelu tijela. Mislite li da je to za alarma?
“Smrznuto” rame, ili adhezivni kapsulitis, uključuje bol i ukočenost u ramenu, često s popratnom boli u ruci. Stanje je relativno često i obično postupno napreduje. Prolazi kroz tri glavne faze. Upalna faza: Ova faza je najbolnija! Bol u ramenu se povećava, a pokretljivost ramena se smanjuje. Bol se može proširiti na ruku, vrlo je intenzivan, osobito noću. Faza smrzavanja: bol se polako smanjuje, ali se ukočenost i ograničenje pokreta pogoršavaju. Rame postaje ono što se naziva “smrznuto” pri čemu je kretanje u zglobu uvelike ograničeno. Faza razrješenja: simptomi se postupno počinju poboljšavati. Bol se smanjuje ili potpuno nestaje, a pokretljivost ramena se vraća. Uzroci i faktori rizika “Smrznuto” rame se razvija kada se kapsula ramena zadeblja, steže i preraste u ožiljno tkivo koje ometa kretanje ramena.
Često dolazi do smanjenja povezane sinovijalne tekućine odgovorne za podmazivanje dimenzija zglobnog prostora u kojima se odvija kretanje. Čimbenici koji povećavaju vjerojatnost razvoja adhezivnog kapsulitisa su sljedeći: Dijabetes: Osoba s dijabetesom ima veću vjerojatnost razvoja “smrznutog” ramena. Dugotrajna imobilizacija: nakon ozljede ili operacije, problemi koji čine rame nepokretnim dulje vrijeme mogu povećati rizik. Bolest srca, disfunkcija štitnjače ili Parkinsonova bolest: Neka istraživanja pokazuju vezu između ovih stanja i povećanog rizika od “smrznutog” ramena. Dob i spol: Obično uključuje osobe između 40-60 godina starosti;
Žene su nešto sklonije ovom stanju. Liječenje Liječenje smrznutog ramena obično uključuje: Odmor: Prekid aktivnosti koje pogoršavaju bol. Fizikalna terapija i istezanje: Nježno istezanje i vježbe za poboljšanje pokretljivosti zgloba. Lijekovi protiv bolova: lijekovi kao što su nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) koji pomažu smanjiti bol i upalu. Terapija toplinom i masaža: simptomima se može pomoći primjenom topline ili masaže. U nekim teškim slučajevima potrebna je intervencija; to jest, injekcija kortikosteroida, hidrodilatacija (što znači ubrizgavanje tekućine u zglob kako bi se olabavila kapsula) ili u vrlo rijetkim slučajevima kirurški zahvat.
Stanje nije opasno, ali može biti vrlo neugodno i ometajuće imati takozvano “smrznuto” rame; stoga je važno rano prepoznati simptome i započeti odgovarajuće liječenje. Jesu li banane radioaktivne? Možda već znate da su banane radioaktivne. Iako ovo zvuči alarmantno, činjenica da su banane radioaktivne ne bi vas trebala alarmirati. Oni uključuju kalij-40, koji je prirodni izotop kalija i slučajno je malo radioaktivan. Ovaj mineral je vitalan za ljudsko tijelo jer pomaže u radu mišića i živaca.
Osim toga, banane su jedan od najpopularnijih izvora kalija. Zračenje koje oslobađaju banane zbog prisutnosti kalija-40 je zanemarivo. Dovoljno je sitan da ne ozlijedi čovjeka. Iznenađujuće, banane se koriste kao referenca za mjerenje radioaktivnosti, a postoji čak i neformalna jedinica zvana Banana Equivalent Dose (BED) koja se koristi za opisivanje količine zračenja koju dnevno primimo. Na primjer, letimo avionom na velikim visinama dobijemo isto toliko zračenja koliko bismo dobili kad bismo pojeli nekoliko desetaka banana. Ne samo banane, nego i druge namirnice također imaju određenu prirodnu radioaktivnost.
- To uključuje krumpir, grah, orašaste plodove i sjemenke suncokreta. Sva ova hrana sadrži male količine radioaktivnih izotopa; međutim, slično onome što je rečeno o bananama, razina zračenja je niska – preniska da bi bila štetna za zdravlje. Ovaj fenomen podsjeća nas koliko je priroda fascinantna i kako smo svakodnevno izloženi raznim prirodnim procesima koje često ne primjećujemo. Međutim, banane sadrže radioaktivni izotop. Količina vitamina koju oni pružaju za naše zdravlje daleko premašuje sve rizike, stoga slobodno uživajte u ovom ukusnom voću bez ikakve štete.