Tijelo vam često daje suptilne signale da nešto nije u redu. Ako pažljivo slušate te signale, moći ćete razumjeti moguće zdravstvene probleme u njihovoj ranoj fazi i poduzeti pravovremene preventivne mjere. Jedan od najozbiljnijih zdravstvenih problema, koji se može razviti kroz simptome različite vrste, je dijabetes. Na primjer, pojačana žeđ, česta potreba za mokrenjem, osjećaj iznenadne vrućine, problemi sa spavanjem ili noćni grčevi mogu biti neki od znakova upozorenja dijabetesa.

Ako također osjetite iznenadne glavobolje ili nagli gubitak težine, to ne bi trebalo izazvati previše pozornosti, jer može brzo ukazivati ​​na to da ste izvan kontrole ozbiljnog problema s dijabetesom. U Hrvatskoj je službeno raketirano 395.058 osoba s dijagnozom dijabetesa. No, stvarni broj oboljelih od dijabetesa puno je veći i neslužbeno se procjenjuje da od ove bolesti boluje oko 700.000 ljudi, od čega je 40% još nedijagnosticirano.

Štoviše, više od polovice dijabetičara ima hipertenziju, čak 85% njih ima prekomjernu tjelesnu težinu koja pridonosi pogoršanju zdravstvenog stanja.Dijabetes je takva kronična bolest koja nastaje kao rezultat gubitka sposobnosti tijela da prilagodi razinu šećera u krvi ili neuspjeha da proizvede dovoljno inzulina za pravilnu regulaciju šećera. Glukoza je jedan od najvažnijih jednostavnih šećera koji cirkulira u krvi i esencijalni je opskrbljivač energijom za tijelo. Njegovu razinu regulira hormon inzulin koji proizvodi gušterača. Kod onih koji imaju dijabetes, ili se ne proizvodi dovoljno inzulina ili tijelo osobe ne koristi učinkovito proizvedeni inzulin.

Postoje različiti tipovi dijabetesa. Dijabetes tipa 1 je autoimuna bolest, kod koje imunološki sustav napada stanice gušterače koje proizvode inzulin. Zbog toga tijelo ne proizvodi inzulin, stoga osobe s dijabetesom tipa 1 moraju cijeli život dobivati ​​inzulin putem injekcija ili pumpica.

S druge strane, dijabetes tipa 2 najčešća je vrsta dijabetesa i obično se javlja kod odraslih osoba. U tom slučaju tijelo slabo iskorištava inzulin ili inzulin koji se proizvodi ne radi dobro, što uzrokuje povećanje razine šećera u krvi. Često je povezan s neaktivnošću, lošim prehrambenim navikama i pretilošću — to znači da se ova vrsta dijabetesa može izbjeći ili se može odgoditi njegova pojava promjenom načina života.Postoji i gestacijski dijabetes koji se kod nekih žena razvije tijekom trudnoće. Nakon što žena rodi, gestacijski dijabetes obično nestaje. Žene koje su imale gestacijski dijabetes imaju veći rizik od dobivanja dijabetesa tipa 2 u budućem odraslom životu.

Liječenje dijabetesa različito je za svaki tip dijabetesa, ali gotovo uvijek uključuje neke izmjene načina života poput prehrane i tjelovježbe. Ako to nije dovoljno, ako vam je razina šećera u krvi visoka, vaš će liječnik ponekad morati dodati oralne lijekove kako bi vam pomogao u kontroli šećera. Teški slučajevi dijabetesa zahtijevaju inzulin.

Važno je znati da je, iako je dijabetes kronično stanje, uz pravilnu njegu, edukaciju i prilagodbu načina života moguće održati kvalitetan život i izbjeći mnoge komplikacije koje tratinčice mogu izazvati. Pravovremeno prepoznavanje simptoma i redovite kontrole kod liječnika. Ključ za očuvanje zdravlja i kvalitete života osoba s dijabetesom. Za idealan i idealan životni vijek potrebno je održavati zdrav način života.

Preporučeno