Vjenčanja su divna proslava u svakoj kulturi. Međutim, jedinstveni običaji koji dolaze s njima mogu se uvelike razlikovati. Osobito je vjenčanje Shantel i Jima bilo prilično neobično i gotovo nadrealno u svojoj izvedbi. Shantel Kieli, koja je pripadnica romske zajednice u Irskoj, udala se za svog rođaka Jima tijekom godišnje sezone vjenčanja u svom rodnom gradu. Njihova vjenčanja privukla su značajnu pozornost i čak su prikazana u epizodi “My Big Fat Gypsy Wedding”. Romi obično provedu do deset mjeseci godišnje putujući svijetom, ali vraćaju se kući u prosincu zbog sezone vjenčanja. Vjenčanje Shantel i Jima bilo je izvanredno, ne samo zato što su rođaci, što je legalno iu Ujedinjenom Kraljevstvu i Irskoj, već i zato što je to bilo slavlje u cijelom gradu.
Shantelina haljina ukrašena je s impresivnih 20.000 kristala, a kreirala ju je poznata modna dizajnerica iz romske zajednice. Imala je pozamašnu svadbenu zabavu koja se sastojala od najmanje sedam djeveruša, dok je Jim imao impresivnih 73 kuma. Svečanost je završena velikom Barbie tortom. Prema riječima Telme Madin, dizajnerice mladenkine haljine, na svadbi su bili “vrlo ugodni ljudi”. Zajednica visoko cijeni djevojke koje žive u Ratkilu. Često se kaže da irski ‘putnici’ postoje već 50 godina, ali su djevojke iz Ratkila ovdje više od 100 godina. Svi su oni jedna obitelj i zato je ovo mjesto toliko napredno, kaže Madin. Običaji vezani uz zaruke još uvijek nose obilježja davnih vremena.
Određena plemena još uvijek prihvaćaju slobodan brak, sve dok se zasniva na ljubavi. Izazovno je utvrditi je li brak Roma sklopljen prema zakonima zemlje u kojoj žive ili na romski način. Međutim, sve veći broj Roma ulazi u crkvene ili građanske zajednice u skladu sa zakonima svoje zemlje. Romski brakovi obično se sklapaju otmicom (sa ili bez pristanka), kupnjom ili zajedničkim dogovorom. Kada se pripadnik romskog plemena vjenča izvan svoje zajednice, automatski biva izopćen iz plemena. Čak i danas postoje dva drevna oblika braka – otmica i kupovina. Tradicija otmice nije uobičajena, čak ni u plemenima koja teže očuvanju svojih običaja.
Tipično, mladić će doći sam ili s nekoliko prijatelja da povede djevojku koju voli. Nakon nekog vremena, ponekad i nekoliko tjedana, ponovno se pojavljuju u kampu djevojčinih roditelja. Ondje se upuštaju u žestoku raspravu, popraćenu psovkama i uvredama, a djevojka je podvrgnuta ritualnom batinanju. Tek tada se odnos smatra legitimnim. Prije same ceremonije vjenčanja očekuje se da se par ponaša u skladu s tradicijom i da se ponaša kao da je već zaručen. Tipična ceremonija vjenčanja, koja se danas uobičajeno održava u romskoj zajednici, uključuje opsežne pregovore i nagađanja od strane roditelja.