– U nastavku našeg današnjega članka imamo jednu jako zanimljivu temu o začinima, a kao što i sami možete da zaključite po naslovu, govorićemo o cimetu. Domaćice ga u većini slučajeva koriste za kolače i ostale slastice, ali da li ste znali koliko je samo dobar po vaše zdravlje? Slijedi i priča o tome…

Prepun mnoštva korisnih komponenti, uključujući eterična ulja, kalcijum i vlakna, cimet se pokazuje kao vrijedan dodatak svakoj ishrani. Njegova sposobnost da reguliše probavu i ublaži probleme kao što su zatvor i dijareja je zaista izuzetna. Nadalje, njegova antioksidativna i antipiretička svojstva čine ga još izuzetnijim. Ali to nije sve – čaj od cimeta je takođe hvaljen zbog svoje efikasnosti u podsticanju mršavljenja. Udubimo se u detalje kako ovaj nevjerovatni napitak možete uklopiti u svoju rutinu!

Cimet posjeduje različite ljekovite prednosti, uključujući njegovu sposobnost regulacije probave ublažavanjem zatvora i dijareje kroz sadržaj vlakana. Osim toga, pokazuje antioksidativna svojstva i pomaže u liječenju prehlade smanjujući temperaturu. Njegovom konzumacijom se može efikasno smanjiti nivo nezdravog holesterola i regulisati šećer u krvi.

Primjena cimetovog ulja ublažava upalu kože, dok aroma cimeta značajno utiče na poboljšanje raspoloženja. Upotreba cimetovog praha ima sposobnost da produži vijek trajanja vaših proizvoda, a istovremeno služi i kao preventivna mjera protiv pojave kolorektalnog karcinoma. Ako želite da skinete nekoliko kilograma, uključivanje cimeta u svoju rutinu mršavljenja može biti veoma efikasno. Jedna od preporučenih metoda je da pripremite umirujuću šolju čaja od cimeta i dodate malo meda za dašak slatkoće.

pripremiti:
Pomiješajte 1 supenu kašiku cimeta sa šoljom vode koja je proključala. Ostavite smjesu da se malo ohladi prije nego ubacite 2 kašike meda. Čuvajte mješavinu na hladnom mjestu.
Da biste optimizirali prednosti, popijte pola šolje ovog napitka ujutro kada se probudite i još pola šolje pre nego što se povučete za noć. Za dodatni zaokret, razmislite o uključivanju posude cimeta u vodu natopljenu limunom. Utvrđeno je da je kombinacija meda i cimeta u čaju efikasna u liječenju raznih bolesti. Pokazalo se da ublažava simptome prehlade tako što smanjuje upalu i pojačava lučenje sluzi.

  • Osim toga, utvrđeno je da je koristan za osobe koje pate od artritisa i problema sa zglobovima. Patološka stanja srca i krvnih sudova, upale mokraćne bešike, gastritis sa prekomernom kiselošću, potreba za jačanjem imuniteta i prevencijom gripa i virusnih infekcija mogu se rešiti konzumacijom meda i čaja od cimeta. Ovaj moćni napitak ne samo da ublažava hronični umor, već i revitalizira tijelo, boreći se protiv preranog starenja i dajući mu energiju.

Kroz istoriju, cimet je bio veoma cenjen i kao aromatičan začin i kao medicinski lek. Zapravo, nekada se smatralo da je njegova vrijednost veća od vrijednosti zlata. Sa svojom divnom aromom i divnom slatkoćom, cimet se može uživati ​​u obliku štapića ili praha.

Kora cimeta sadrži razne sastojke koji doprinose njegovim brojnim zdravstvenim prednostima, a vrijedi napomenuti da postoje stotine različitih vrsta cimeta. Pokazalo se da je cimet efikasan u liječenju različitih stanja, uključujući gojaznost, dijabetes i dislipidemiju. Ekstrakti cimeta dugo se koriste u tradicionalnoj ajurvedskoj medicini za olakšanje bolesti kao što su artritis, dijareja i menstrualne nepravilnosti.

Naučni časopis Critical Reviews in food science and nutrition objavio je članak 2010. godine u kojem su izneseni nalazi provedenih studija o cimetu i njegovim različitim svojstvima.

antibakterijski,
antimikrobno,
antioksidans,
antikancer,
protuupalno,
hipoglikemijski,
imunomodulatorno,

Pokazalo se da cimet ima antibakterijska svojstva protiv Bacillus subtilis i Escherichia coli, što je otkriveno u studiji sprovedenoj 1999. godine na Izraelskom fakultetu prehrambenog inženjerstva i biotehnologije u Haifi. Osim toga, cimet pomaže u smanjenju nivoa holesterola i pruža zaštitu od kardiovaskularnih bolesti.

  • Cimet, dobro poznati začin koji se dobija od kore drveta, dostupan je u obliku štapića ili praha. Zbog svog porijekla, može se pohvaliti obiljem nutrijenata i korisnih jedinjenja. To uključuje:

Cimet posjeduje niz korisnih komponenti, uključujući polifenol kumarine, dijetalna vlakna i esencijalne minerale kao što su magnezijum, gvožđe, kalijum i natrijum, kao i vitamine A, C i B grupe. Ova jedinstvena kombinacija visokokvalitetnih sastojaka daje cimetu izvanredna protuupalna, antioksidativna i ljekovita svojstva. U sljedećim odjeljcima navodimo opsežnu listu stanja u kojima cimet može pomoći.

Za bezbednu upotrebu savetuje se da konzumirate najviše 6 grama cimeta dnevno. Bilo koji iznos koji prelazi ovaj prag ne treba se smatrati bezbednim.

Postoji nekoliko načina da uključite cimet u svoju rutinu. Evo nekoliko prijedloga:
Uključite cimet u svoje kulinarske poduhvate tako što ćete ga dodati u jela, pijuckati cimet ili čaj od đumbira i cimeta, koristiti štapić cimeta ili uživati ​​u jogurtu. Dostupne su dvije različite vrste cimeta: cejlonski cimet i kasija cimet. Cejlonski cimet, koji potiče sa Šri Lanke, obično se smatra zdravijom opcijom. S druge strane, kasija cimet potiče iz Kine i ima manje ljekovitih svojstava.

Iako cimet nudi brojne zdravstvene prednosti, ključno je vježbati umjereno i izbjeći zabludu da će konzumacija većih količina donijeti veće koristi. Pretjerana konzumacija cimeta potencijalno može naštetiti jetri, zbog čega je imperativ biti oprezan. Nadalje, trudnicama se savjetuje da se suzdrže od konzumacije cimeta u prevelikim količinama.

Za osobe kojima je dijagnosticiran dijabetes tipa 2, cimet nudi značajne prednosti u pogledu njihovog zdravlja. Ovaj začin pomaže u odgovoru tijela na inzulin, što rezultira regulacijom nivoa šećera u krvi. Specifične komponente koje se nalaze u cimetu aktiviraju inzulinske receptore, a istovremeno ometaju aktivnost enzima odgovornog za njihovu deaktivaciju, u konačnici povećavajući kapacitet stanica da iskoriste glukozu.

  • Prisustvo kalcija i vlakana u cimetu ima potencijal da poboljša funkcionalnost debelog crijeva. Svojim vezivanjem sa žučnim solima, kalcijum i vlakna pomažu u njihovoj eliminaciji iz organizma. Uklanjanje žuči vlaknima služi kao preventivna mjera protiv oštećenja, u konačnici smanjujući vjerovatnoću razvoja raka debelog crijeva.

Sadržaj dijetalnih vlakana u cimetu poznat je po svojoj sposobnosti da efikasno ublaži simptome sindroma iritabilnog creva, uključujući dijareju i zatvor.

Preporučeno