– U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o pojedinim biljkama, koje kada se ukombinuju su pravi melem za dušu i tijelo. Jednostavno, treba se okrenuti prirodi, i ne čekati da farmaceutska industrija određuje svoje uslove….
Jabuka kremšnita, kako kaže narodni travar Momčilo Antonijević, od davnina se koristi u tradicionalnoj medicini za rješavanje niza zdravstvenih problema, a veže se i uz vjerovanje da štiti od udara groma. Da biste napravili ljekoviti melem, pomiješajte 300 grama zrele jabuke sa 150 grama domaće masti.
Započnite temeljitim pranjem masti u devet odvojenih voda. Zatim pomiješajte jabuku s kremom i opranu masnoću, a zatim smjesu zakuhajte. Nakon što prokuhate smjesu prebacite u staklenku i ostavite da odstoji najmanje 24 sata prije prve primjene. Za dugotrajno skladištenje, melem čuvajte u hladnjaku. Da biste upotrijebili melem, počnite s čišćenjem zahvaćenog područja kože blagim sapunom i mlakom vodom.
Nakon toga nježno nanesite tanak sloj melema. Ovaj postupak treba ponavljati dva puta dnevno tijekom jednog mjeseca. Unutar Čuvarkuće može se pronaći niz blagotvornih sastojaka među kojima su jabučna i mravlja kiselina, sol, vosak, šećer, minerali te tinktura koja se može koristiti kao homeopatski lijek za ublažavanje tegoba u grlu. Ukratko, melem koji preporučuje domaćica ima potencijal pružiti olakšanje za širok raspon kožnih problema, uključujući upalne akne, hiperpigmentaciju, staračke i trudničke pjege, kao i čireve i bradavice.
Prema Momčilu Antonijeviću, novinaru i narodnom travaru, Čuvarkuća se smatra biljkom boga Peruna, koja predstavlja i grom i koprivu. Kaže se da postavljanje ovih biljaka na naše krovove može zaštititi naše kuće od gnjeva groma, jer se smatraju “rođacima” groma. Čeznem da svako kućanstvo posjeduje ovaj predmet. Prema narodnom vjerovanju, Čuvarkuća se, uz koprivu, smatra biljkom boga Peruna koja simbolizira gromovnika. Vjeruje se da postavljanje ovih biljaka na krov štiti kuću od udara groma, jer se smatra da je “rođak” groma, ispričao je u Jutarnjem programu Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar.
Prema riječima Momčila Antonijevića, biljka koju naziva “Moć biljaka” posjeduje izvanrednu sposobnost da izdrži uništenje, osim kada je podvrgne prevelikoj količini vode. Antonijević ističe da je ova biljka sukulent, što znači da sadrži značajnu količinu vode te je evoluirala da je učinkovito zadržava. Zbog nemogućnosti sušenja, ova tvar se koristi isključivo u svježem obliku u prirodnoj medicini, točnije u praksi fitoterapije. Prema riječima Momčila Antonijevića, potencijalno rješenje je njegovo čuvanje u medu jer sušenje nije izvedivo. To ga čini vrlo korisnim za vaše kućanstvo zbog obilnog sadržaja vitamina.
Kućna biljka čuvarica ima brojne korisne osobine. Obiluje i vitaminom A i vitaminom C, osiguravajući bitne hranjive tvari. Osim toga, nudi ugodan okus zbog prisutnosti jabučne mravlje kiseline. Biljka sadrži prirodne šećere, što joj daje gumastu teksturu. S fitoterapeutskog gledišta, čuvarkuća je posebno vrijedna pažnje zbog svojih fitoencida, koji pokazuju snažna antiseptička svojstva i bore se protiv bakterija. Ovo objašnjava dugogodišnju tradiciju davanja male količine njegovog soka osobama koje pate od uveitisa, jer se to pokazalo kao korisna praksa.
Travari sugeriraju da je kremasta jabuka vrlo učinkovita kao antiseptik, što je čini vrijednom opcijom liječenja respiratornih i probavnih bolesti. Za osobe koje se bore s bronhitisom posebno je korisna kombinacija komorača i meda. Osim toga, ovaj lijek se često propisuje osobama koje pate od čira na želucu ili dvanaesniku. Često ljudi pogrešno uspoređuju čuvarkuću s alojom, tvrdeći da služi istoj svrsi.
Međutim, ova usporedba je netočna. Aloe, član obitelji ljiljana i porijeklom iz Afrike, često se pogrešno shvaća kao kaktus. Aloe arborensens i aloe vera dvije su korisne vrste aloe među nekoliko drugih. Međutim, važno je napomenuti da se u terapeutske svrhe koriste samo biljke koje su prešle granicu od dvije godine. Antonijević ističe da proces stvaranja lijekova od aloe uključuje pažljivo uklanjanje jednog ili više listova, nježno čišćenje vlažnom krpom i ostavljanje nekoliko dana na hladnom i tamnom mjestu, najbolje u hladnjaku. Razlog za ovo djelovanje proizlazi iz neumoljivog nastojanja lista i njegove roditeljske biljke da se pomlade i vrate u svoje izvorno stanje.
Opsežna pojava ovih biogenih stimulatora, kako je potvrdio dr. Filatov iz Rusije, ono je što omogućuje korištenje aloe ne samo za terapiju kože, već i za liječenje čira na želucu i dvanaesniku. Iako se aloja može koristiti kao alternativa krem jabuci u pripremi s medom, važno je napomenuti da ima gorak okus i blagi laksativni učinak, što je čini manje ugodnom za konzumaciju. Čuvarkuća osim masti i čajeva nudi i lijek za njegu kože u obliku melema. Travari visoko cijene komorač zbog njegove sposobnosti borbe protiv herpesa, što ga čini učinkovitim antivirusnim sredstvom. Kako bi se povećala njegova moć protiv virusa herpesa, komorač se stručno miješa s matičnjakom, koji je poznat kao vrhunska biljka za tu svrhu.