– Konzumacija vitamina je i više nego potrebna za svaku osobu. Međutim, isto tako imamo osoba koje nmaju vremena za konzumaciju voća i povrća, te vitamine unose u vidu tableta ili sokova, što je i više nego pogrešna stvar….

Edem ili zadržavanje vode javlja se kada tijelo ne uspije pravilno eliminirati tekućinu iz svojih tkiva i krvožilnog sustava, što rezultira oticanjem različitih dijelova tijela poput ruku, nogu, stopala i gležnjeva. Za učinkovito upravljanje ovim stanjem, razmotrite sljedeće bitne čimbenike i korisne savjete: Čimbenici koji doprinose zadržavanju vode u tijelu. Na ravnotežu tekućine u tijelu uvelike mogu utjecati hormonske promjene. Osim toga, nedostatak tjelesne aktivnosti može otežati cirkulaciju, što dovodi do zadržavanja tekućine.

Nakupljanje prekomjerne tjelesne težine može vršiti dodatni pritisak na vene, ometajući nesmetan povratni protok krvi iz ekstremiteta. Edem također može biti uzrokovan temeljnim zdravstvenim problemima kao što su problemi sa srcem, bubrezima ili kapilarama. Strategije za smanjenje zadržavanja vode Kako bi se spriječilo zadržavanje vode, preporuča se smanjiti unos soli. Visoke razine soli mogu dovesti do povećanog zadržavanja vode u tijelu. Drugi način borbe protiv zadržavanja vode je povećanje unosa magnezija. Magnezij je neophodan za razne enzimske reakcije koje podržavaju cjelokupno zdravlje i tjelesne funkcije. Uključivanje više magnezija u prehranu može biti osobito korisno za žene koje imaju simptome PMS-a.

Razni izvori osiguravaju magnezij, nudeći širok raspon mogućnosti za dobivanje ovog esencijalnog minerala. Orasi su bogat izvor magnezija, zajedno s raznim drugim korisnim nutrijentima. Osim toga, cjelovite žitarice poput kvinoje, ječma i smeđe riže odličan su izbor. Ne samo da tamna čokolada nudi ugodan okus, već se može pohvaliti i značajnim razinama magnezija. Kad je riba u pitanju, posebno se ističu masne sorte poput lososa i skuše. Primjeri lisnatog zelenog povrća uključuju špinat i kelj. Kako biste poboljšali ravnotežu tekućine i ublažili simptome edema, razmislite o uključivanju ovih namirnica u svoje dnevne obroke.

Međutim, ako problemi potraju, preporuča se potražiti savjet od liječnika kako bi se utvrdio temeljni uzrok i primilo odgovarajuće liječenje. Nakupljanje vode u tijelu može rezultirati nizom komplikacija i izazovnim zdravstvenim stanjem, što obično utječe na stopala, gležnjeve i koljena. Edem ili zadržavanje tekućine može biti uzrokovano nekoliko uobičajenih medicinskih stanja, od kojih mnoga utječu na krvožilni sustav, uključujući bubrege i jetru. To može dovesti do nakupljanja vode u tjelesnim tkivima.

Dok se zadržavanje tekućine obično opaža u donjim ekstremitetima, ono također može utjecati na mozak, oči i pluća. Zadržavanje vode u tijelu može se manifestirati različitim simptomima, uključujući nadutost, oticanje, nelagodu u mišićima i ukočenost. Umor i letargija također su uobičajeni pokazatelji viška vode u tijelu. Iako neki simptomi ne moraju predstavljati neposrednu opasnost, mogu sugerirati temeljno zdravstveno stanje. Čimbenici kao što su nezdrava prehrana, nedostatak tjelesne aktivnosti i hormonalne fluktuacije, osobito prije menstruacije, mogu pridonijeti zadržavanju vode. Žene mogu dodatno osjetiti natečene noge i osjetljivost grudi.

Kronične bolesti poput dijabetesa, visokog krvnog tlaka, bolesti jetre i bubrega također mogu utjecati na ravnotežu vode u tijelu. Dugotrajno zadržavanje vode može signalizirati ozbiljniji zdravstveni problem, poput zatajenja bubrega. Uznapredovali stadij kronične bubrežne bolesti, karakteriziran oštećenom filtracijom krvi, može rezultirati značajnim zadržavanjem vode.

Preporučeno