Značajan broj pojedinaca često ima problema s vratnom kralježnicom. Prepoznavanje značaja kralježnice je ključno, jer ona ne samo da pruža potporu za glavu i trup, već također štiti periferni živčani sustav obavijajući leđnu moždinu. Cervikalna spondiloza, široko poznato stanje koje je posljedica degeneracije kralježnice, česta je zdravstvena briga, kako izvještava ghidulmedicului.

Kako pojedinci stare, osobito oni koji žive sjedilačkim načinom života ili imaju loše držanje, intervertebralni zglobovi doživljavaju promjene u strukturi kralježaka, koje se s vremenom pogoršavaju. Kada dođu do leđne moždine, paravertebralni živci se granaju s jedne strane, dok s druge strane svaki kralježak prati odgovarajući par.Cervikalna spondiloza nastaje kada su paravertebralni živci u vratu nadraženi ili pritisnuti zbog suženja koštanog prolaza kroz koji prolaze. Ovi živci igraju ključnu ulogu u pružanju osjeta i kontroli različitih dijelova tijela, kao što su glava, vrat, ramena, ruke, prsti, leđa, pa čak i neki organi unutar prsne šupljine.

Manifestacije cervikalne spondiloze nisu ograničene na područje vrata, kao što postaje očito. Važno je napomenuti da postoje dvije specifične krvne žile koje izlaze isključivo iz vratne kralježnice i ulaze u lubanju sa stražnje strane, osiguravajući protok krvi u stražnji dio glave gdje se nalaze brojni živčani centri. Oni koji pate od cervikalne spondiloze ili sličnih stanja koja utječu na područje vrata mogu doživjeti simptome kao što su vrtoglavica, zamagljen vid, nelagoda u očima, migrene ili glavobolje, pa čak i tinitus, a sve se to može pripisati ovoj pojavi. Cervikalna spondiloza može biti uzrokovana ozljedama ili nezgodama koje utječu na vratnu kralježnicu, kao i čimbenicima poput pretilosti, osteoporoze i medicinskih postupaka koji uključuju vratnu kralježnicu.

Oni s obiteljskom poviješću ove određene bolesti mogu imati genetsku sklonost prema njoj. Primarni simptomi obično uključuju nelagodu i bol u predjelu ramena i vrata. Ako osjetite bol koja se širi prema ramenu ili ruci, možete primijetiti i trnce. Prisutnost glavobolja i migrena često može biti onesposobljavajuća i uznemirujuća. Pri pokušaju okretanja glave u stranu, uobičajeno je doživjeti grčeve mišića u vratu. Ukočen vrat odnosi se na stanje u kojem se vratni mišići osjećaju napeto i ograničeno u pokretu. Vrtoglavica i tinitus također su uobičajeni simptomi. Dijagnoza cervikalne spondiloze ključni je korak u razumijevanju i liječenju ovog stanja.

Da bi došao do dijagnoze, liječnik započinje razgovor s pacijentom. Kako bi procijenio snagu pacijenta, liječnik može zatražiti da odmahne glavom ili rukama.Liječnik vas također može zamoliti da izvodite određene pokrete rukom. Ako postoji sumnja na vratnu spondilozu, liječnik će na temelju prikupljenih informacija zatražiti pregled. U situacijama kada ozbiljnost cervikalne spondiloze ne zahtijeva operaciju, terapija pokretima i medicinska gimnastika pokazale su se kao učinkovite mogućnosti liječenja. Preporučljivo je posavjetovati se s liječnikom kako bi odredio koje pokrete treba izbjegavati na temelju specifičnog stanja vaše vratne kralježnice.

Ako se bol nastavi, liječnik može preporučiti korištenje određenih lijekova, uključujući analgetike, lijekove koji imaju protuupalna svojstva i acetaminofen. Davanje injekcija steroida je uobičajena medicinska praksa. U slučajevima kada je potrebno eliminirati osteofit, proširiti paravertebralne živčane kanale ili stvoriti dodatni prostor za koštanu srž, često se savjetuje kirurška intervencija kao opcija liječenja cervikalne spondiloze

Ako je prisutna hernija diska, možda će biti potrebno podvrgnuti se operaciji kako bi se hernija učinkovito uklonila. Trenutačno olakšanje i ugoda mogu se postići kroz jednostavne rutine vježbanja dostupne na YouTubeu. Prije nego počnete vježbati, zagrijte smotani ručnik i nakratko ga prislonite na vrat ili leđa, dopuštajući mišićima na vratu da dožive umirujuće opuštanje.

1. Zauzmite turski sjedeći položaj na strunjači, pazeći da su vam ruke udobno položene na koljenima i da su vam leđa ravna. Nagnite se naprijed i natrag, naizmjenično. Dok udišete, polako zabacite glavu unazad što je više moguće, a dok izdišete postupno pomaknite glavu prema naprijed. Ponovite ovaj pokret 5 do 10 puta. Prijeđite u stav nagnut prema naprijed s rukama iza glave. Zadržite ovaj položaj držeći ruke na stražnjoj strani glave.

Za izvođenje vježbe bočnih lukova, počnite nježno gurajući glavu prema naprijed koristeći ruke, dok duboko dišete. Zatim zadržite ovaj položaj i podignite desnu ruku dok duboko udišete. Zatim izdahnite i pritisnite glavu o dlan, pozicionirajući je na lijevu sljepoočnicu. Ponovite ovaj pokret približno pet puta.

Počnite s izdisajem i postupnim naginjanjem glave prema desnom ramenu. Izbjegavajte bilo kakvo naginjanje glave prema naprijed ili prema natrag. Duboko udahnite i polako zabacite glavu unatrag, nježno je povlačeći prema naprijed u dijagonalnom smjeru. Zatim rukama čvrsto uhvatite ključnu kost i snažno zabacite glavu unatrag. Ponovite isti niz pokreta na suprotnoj strani.

Preporučeno