– U nastavku našeg današnjega članka, malo ćemo se dotaći teme samog zdravlja. Govorićemo o samom srcu, koje je definitivno najvažniji mišić u našem organizmu. Njega itekako treba održavati, i njegovati na vrijeme, odnosno dok ste još uvijek mladi.
Dr. Emir Solaković, kardiovaskularni kirurg, podijelio je vrijedna saznanja o prepoznavanju i rješavanju problema krvnih žila i srca, dajući smjernice za prepoznavanje simptoma i pronalaženje učinkovitih rješenja. Kod nas je uobičajeni odgovor na bol jednostavno popiti tabletu i pretpostaviti da je problem riješen. Međutim, bol služi kao signal da nešto nije u redu. Na primjer, kada se pojedinci bave brzim hodanjem, na kraju mogu osjetiti nelagodu u predjelu prsnog koša, što ih navodi da prekinu svoju aktivnost.
Razlog tome je što tijekom fizičkog kretanja mišići nogu, ruku i cijelog tijela trebaju kisik. Kako bi zadovoljilo tu potražnju, srce ubrzava svoje otkucaje kako bi opskrbilo potreban kisik. Nažalost, zbog suženih krvnih žila, srce nije u mogućnosti adekvatno dostaviti krv do mišića, što rezultira bolovima lokaliziranim u predjelu srca. Doktor Solaković dodatno je pojasnio ovaj fenomen rekavši:
Za postizanje dobrog stanja neophodno je baviti se tjelesnom aktivnošću i održavati tijelo u pokretu jer srce od toga ima velike koristi. Ako osjećate nelagodu u srcu dok sjedite ili ležite, to je poznato kao bol u mirovanju i ukazuje na teže stanje. Nije neuobičajeno da liječnici otkriju prethodni srčani udar tijekom rutinskih EKG pregleda. Ova pojava je osobito česta među osobama s dijabetesom, jer su njihovi živci često oštećeni, zbog čega previde bol koja služi kao znak upozorenja na problem.
- U nekim slučajevima, pojedinci mogu čak i umrijeti, a da nisu shvatili da su imali srčani udar, budući da bol prolazi nezapaženo, a oni se nastavljaju kretati svojim svakodnevnim životom. Ključno je razlikovati vlastite tegobe, bol u srcu ili srčani udar. Umjesto odlaska na hitnu, preporučljivo je odmah potražiti pomoć kardiologa zbog produljenog vremena čekanja. Dodatni tekst: Iznenadna smrt supruga poznatog pjevača Aleksandra Tadića Cipke, koji se proslavio u natjecanju “Zvezde Granda”, potresla je javnost u Srbiji.
Nažalost, zbog prevladavanja ubrzanog i nezdravog načina života, srčani udari postaju sve češći uzrok smrti pojedinaca vrlo mlade dobi. Docent pukovnik dr. Nenad Ratković u prethodnom intervjuu našem izdanju osvijetlio je čimbenike koji pridonose nastanku bolesti srca, ističući ponašanja i čimbenike koji pridonose razvoju kardiovaskularnih problema. Umjerenost je temeljno načelo održavanja “zdravog načina života”. To obuhvaća različite aspekte kao što su prehrambene navike, ravnoteža između poslovnog i privatnog života, društvene obveze i tjelesna aktivnost.
Za promicanje općeg blagostanja preporučuje se raznolika prehrana koja uključuje voće, cjelovite žitarice i mliječne proizvode s niskim udjelom masnoće uz smanjenje unosa zasićenih masti koje se nalaze u crvenom mesu. Poželjno je odabrati masne kiseline iz biljnih izvora ili plodova mora. Mediteranska prehrana služi kao čvrst temelj za odabir prehrane. Naprotiv, visokokalorična prehrana bogata zasićenim mastima može dovesti do debljanja, pretilosti i poremećaja u metabolizmu šećera, masti i kolesterola, što izravno utječe na kardiovaskularni sustav. Dodatno, valja spomenuti i utjecaj kuhinjske soli na povišeni krvni tlak, što je svojedobno istaknuo jedan renomirani kardiolog.
Održavanje “zdravog života” zahtijeva pridržavanje umjerenosti. To podrazumijeva ograničenje prehrane, potpuno suzdržavanje od pušenja i bavljenje tjelesnom aktivnošću primjerenom dobi. Ova se načela moraju podržati kao temeljni zahtjevi za zdravo srce. Naglasio je značajnu ulogu koju pušenje ima kao glavni čimbenik rizika za kardiovaskularne bolesti.
Prema njegovom objašnjenju, pušenje ubrzava proces starenja krvnih žila, što može dovesti do značajnih promjena u njihovoj strukturi i funkciji. Dok brži otkucaji srca u početku ne moraju biti štetni, dugoročni učinci duhanskog dima pogoršavaju patološke čimbenike koji pridonose sužavanju segmenata krvnih žila. Ovo suženje, pak, služi kao temelj za stanja kao što su angina pektoris i infarkt miokarda. Dodatno, istaknuo je početne znakove koji ukazuju na problem, a koji često prolaze nezapaženo i zanemareni od strane većine pojedinaca. Razni simptomi i znakovi mogu poslužiti kao potencijalni pokazatelji problema sa srcem.
Ovi simptomi variraju od osjećaja umora i smanjene izdržljivosti do boli u prsima koja se može opisati kao stezanje ili peckanje, a koja se može širiti prema vratu i rukama. Osim toga, mogu biti prisutni i osjećaj nedostatka zraka i gušenja. Stalne glavobolje, osobito ujutro, uz vrtoglavicu i nesvjesticu, mogu poslužiti kao znakovi upozorenja. Važno je napomenuti da odsutnost simptoma ne znači nužno i odsutnost bolesti srca. Stručnjak je istaknuo važnost tjelesne aktivnosti primjerene dobi u održavanju optimalnog rada srca.