I ovoga ponedjeljak imamo jedan svetac, koji bi trebali da ispoštuju svbi oni koji vjeruju u Pravoslavni kalendar. Naime, sve je povezano sa majkom božjom, a u drugom dijelu člnka govorićemo i o domu gdje je ona zapravo živjela….
Ovim se blagdanom slavi njezin pokrov, platno koje je prostrla nad kršćanima, kako se vidi u viziji koju su podijelili cijenjeni Andrej Jurodivi i njegov učenik. Smatra se da Majka Božja i dalje čuva ovo platno nad nama, štiteći nas od zlonamjernosti. Smatra se da će se ženama tijekom značajnog blagdana Pokrova Blažene Djevice Marije ostvariti sve njihove želje, izražene s pravom vjerom.
Crkva je dosljedno častila Presvetu Majku Božju kao zaštitnicu i zagovornicu kršćana, zagovarajući svojim molitvama za grešnike da steknu Božju naklonost. Prepoznata je po svojoj pomoći pojedincima i narodima u vrijeme sukoba i mira, kao iu trenucima nevolje. Dana 14. listopada 911. godine, za vrijeme vladavine cara Lava Mudrog (Filozofa), crkva je obilježila značajan događaj.
- Cjelonoćno bdijenje održano je u crkvi Djevice Marije u Carigradu, gdje je vjernici ispunili prostor. U pozadini je bio prisutan sveti Andrija Jurodivi sa svojim učenikom Epifanijem. U četiri sata ujutro sveti Andrija je svjedočio Presvetoj Bogorodici koja je imala omofor ispružen nad mnoštvom, kao da ih je zaklanjala tim plaštem. Odjevena u zlatni porfir, zračila je sjajem među apostolima, svecima, mučenicima i djevicama. Sveti Andrija je rukom pokazao prema Epifaniju, pitajući je li i on svjedok “Carice i Gospe, koja zagovara cijeli svijet”, na što je Epifanije odgovorio sa čuđenjem. Da bi postigla sretan brak, žena bi trebala posjetiti crkvu i moliti se pred ikonom Pokrova Presvete Bogorodice.
Važno je da u crkvu donese ručnik kao dar i moli se da je Djevica Marija vodi prema budućem mužu. Ako poznajete mladi bračni par za koji vjerujete da ima savršen brak, možda bi bilo korisno razgovarati s njima danas o tome što pridonosi sretnom partnerstvu. Na ovaj dan udane žene kupuju krizanteme i stavljaju ih na kućni prag kako bi prizvale sreću, ljubav i obiteljsku sreću. Svaka žena, bez izostanka, trebala bi sutra uputiti molitvu Presvetoj Bogorodici. Sveta Majko, ispuni se radošću; Blažena Marijo, Gospodin je uz tebe.
Blagoslovljena si među svim ženama i blagoslovljeno dijete koje si rodila jer si rodila Spasitelja duša naših. Kuća Djevice Marije, ili na turskom Meryem Ana Evi, koja se nalazi u blizini Efeza, smatra se jednim od najznačajnijih hodočasničkih odredišta u kršćanstvu. Smatra se da je ovo mjesto rezidencija u kojoj je Majka Božja, Majka Isusa Krista, provela svoje posljednje dane nakon Kristova raspeća i uskrsnuća. Smještena usred zapanjujućeg prirodnog okruženja, kamena građevina nalazi se na obroncima planine Bulbul u Turskoj. Posjetitelji dosljedno izražavaju zajedničke osjećaje – unutar ovog utočišta doživljavaju izniman osjećaj mira i ispunjeni su sigurnošću da će sve ispasti dobro, bez obzira na izazove s kojima se suočavaju. Na temelju kršćanske tradicije i novozavjetnih spisa, Isus je na križu svoju majku Mariju povjerio na čuvanje svome učeniku Ivanu.
Nakon toga je napustio Jeruzalem i smjestio se u Efezu, značajnom trgovačkom središtu unutar Rimskog Carstva u tom razdoblju. Dok su širili poruku kršćanstva, obojica su se suočili s velikim izazovima, posebice od strane lokalnih stanovnika koji su slijedili kult Artemide i onih koji su profitirali od proizvodnje njezinih kipova, što je u konačnici dovelo do njihovog protjerivanja iz grada. Kako bi sačuvali svoje živote, okupili su se u planinama, tražeći zaklon od mogućih napada. Legenda kaže da je upravo na tom mjestu umrla Djevica.
Iako Biblija ne precizira gdje je Marija provela svoje posljednje dane, ova je ideja postala popularna tijekom godina, što je dovelo do toga da Efez postane značajno mjesto za slavljenje Majke Božje. Godine 1812. pronađena je Kuća Djevice Marije zahvaljujući vizijama koje je doživjela Katarina Emmerich, njemačka časna sestra i mističarka koja je živjela od 1774. do 1824. Iako nikada nije putovala izvan svoje domovine, tvrdila je da je imala živopisne vizije Marijina života u Efezu, koji je uključivao prikaz njezina posljednjeg prebivališta.