U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o velikom svecu, koji se treba ispoštovati baš danas. Naime, koliko god da pazite na crveno slovo i druge datume, uvijek se propuste neke stvari….

Arhangel Gavrilo je živa, bestelesna sila i jedan od sedmorice serafima najbližih Božjem prestolu. On je bio ključni učesnik u Božijem stvaranju sveta i borbi protiv “palih” anđela, predvođenih samim zlom, satanom. Kroz istoriju, Gavrilo je bio prisutan u mnogim važnim momentima spasenja ljudskog roda, kako u Stvoriteljevom planu tako i u spasiteljskim događanjima koja je najavio.

  • Arhangel Gavrilo je bio prisutan kao poslanik Božje volje i prenosilac istine. On je preneo svedočanstvo o početku Božje tvorevine proroku Mojsiju, kada mu se javio u pustinji i poučio ga kako da napiše knjigu Postanja. Jedna od njegovih najpoznatijih uloga je bila kao Blagovesnik – anđeo koji donosi radosne vesti. Bio je onaj koji je najavio Zahariji rođenje Jovana Preteče (poznatog kao Svetog Jovana Krstitelja), a takođe je i Mariji preneo vest o njenom božanskom začeću Isusa Hrista, spasitelja ljudskog roda.

Lik arhangela Gavrila često se prikazuje sa Presvetom Bogorodicom Marijom, koja prima Blagovest, na carskim dverima pravoslavnih oltara, koji se simbolično otvaraju tokom liturgije. Ovaj događaj je, prema verovanjima, otvorio put u Carstvo nebesko. Blagovest koju je Gavrilo donio Mariji, da će roditi Sina Božijeg, smatra se najvećom i najradosnijom vešću u hrišćanskoj tradiciji.

Sveti arhangel Gavrilo je simbol dobrote celog čovečanstva i njegov univerzalni karakter. Ikona Belog Anđela, koju je poslao u kosmos kao simbol ljudskog pozdrava drugoj vasionskoj rasi, simbolizuje ljubav, mir i radost. Zbog toga je Gavrilo postao simbol Evrope, a Beli Anđeo je od strane UNICEF-a izabran kao simbol Evrope.

Zanimljivo je da je letnji praznik posvećen Gavrilu ustanovljen na Svetoj Gori u 9. veku, za vreme vladavine careva Vasilija i Konstantina Porfirogenita. Ovaj praznik se javlja nakon javljanja Gavrila u jednoj od karejskih kelija, gde je prstom po kamenu ispisao pesmu Bogorodici “Dostojno jest”.

Arhangel Gavrilo se često slavi u kultu anđela i smatra se prvim uz arhangela Mihajla, koji je vođa vojske anđela. U ovom anđeoskom sistemu, slede i drugi arhanđeli: Rafail, Uril, Selatil, Jegudil, Varahil i Jeremil.

Saborni dan svetog arhangela Gavrila slavi se 8. aprila (prema gregorijanskom kalendaru), odnosno 26. marta prema julijanskom kalendaru. Toga dana, Srpska pravoslavna crkva slavi njegova javljanja kroz istoriju ljudskog spasenja. U nekim delovima naroda, uz ovaj dan vezani su i različiti običaji. Na primer, devojke se savetuju da ne uzimaju ručne radove u ruke, da ne šiju i ne pletu. Međutim, verovanje koje je preživelo je da je ovo najbolji dan za novi početak, za početak novih poduhvata.

Arhangel Gavrilo je često predmet molitvi, jer se veruje da donosi blage vesti. Posebno se njemu mole nerotkinje, smatrajući ga posrednikom u donošenju blagoslova i radosti. U mnogim narodnim verovanjima, on je i zaštitnik ljudi i stoke od nepovoljnih vremenskih uslova.

Na osnovu predanja, arhangel Gavrilo je neko vreme boravio na Mesecu. Zanimljivo je da postoji priča da je on sleteo na Zemlju i napio se vode s đavoljeg izvora, nakon čega je Đavo pokušao da ga potera. Gavrilo je, međutim, uspeo da pobegne na Mesec, gde je za posledicu tog susreta, kako predanje kaže, postao nosilac uognutih tabana.

Molitva Svetom Arhangelu Gavrilu odražava duboku veru i poštovanje prema ovom nebeskom poslaniku, koji je kroz istoriju donio neizrečenu radost i nadu. “O veliki Arhangele Božiji Gavrilo, ti si blagovestio Prečistoj Djevi Mariji začeće Sina Božijeg. Objavi i meni, grešnom, strašni dan moje smrti…” Ove reči jasno odražavaju duboku pobožnost i molitveni poziv za spas duše i Božje oproštenje.

Preporučeno