– I dalje smo u znaku zdrave ishrane, koja je jako bitna u današnje vrijeme. Naime, jako je bitno da odmah doručkujete, i da ne izlazite iz kuće dok nešto ne pojedete. Također, po mogućnosti je jako bitno da to bude koliko-toliko zdrav obrok. Slijedi i jako koristan tekst o heljdi. 

Kada je riječ o odabiru prehrane, obilje nezdravih izbora koji često rezultiraju gladovanjem bez ikakvih korisnih ishoda može prilično otežati proces donošenja odluka. Međutim, heljda se pojavljuje kao hranjiva opcija koja može uvelike pomoći u skidanju kilograma. Konzumacija heljdine kaše, poznate po svojim iznimnim zdravstvenim dobrobitima, ima potencijal za iznimne rezultate. Ne samo da heljda pomaže u mršavljenju, već posjeduje i terapeutska svojstva koja mogu biti korisna za niz zdravstvenih problema. Pospješuje kognitivnu funkciju, što ga čini izvrsnim izborom za prehranu mozga. Čaj od cvjetova heljde pozitivno djeluje na dišni sustav, ublažava kašalj i začepljenost, a kombinacija listova i cvjetova heljde može biti učinkovita u liječenju ateroskleroze.

  • Dijeta koja se prvenstveno sastoji od heljde koristan je izbor za one koji žele poboljšati svoje cjelokupno zdravlje i dobrobit. Heljdino zrno pripremite tako što ćete ga navečer preliti vrućom vodom. Nakon što se ocijedi, ponovite postupak prelijevanja zrna kipućom vodom (u omjeru 2 šalice vode na 1 šalicu heljde). Slobodno prilagodite količinu prema razini svoje gladi, počevši od jedne čaše. Za pripremu kaše jednostavno je poklopite i ostavite preko noći. Do jutra će biti potpuno kuhan i spreman za uživanje. Slobodno se prepustite koliko god želite, bez potrebe za dodatnim začinima ili začinima, s izuzetkom soja umaka. Hidratacija je ključna tijekom dana, pa se preporučuje unos maksimalno 1 litre kefira (s udjelom masti od 1% do 1,6%) i minimalno 1,5 litara vode.

Osim toga, možete uživati ​​u blagodatima zelenog čaja i prepustiti se do dvije šalice kave dnevno, bez dodatka šećera. Osim heljde, imate mogućnost uključiti voće i povrće u dnevne obroke. Jabuke, naranče, kupus, zeleno povrće, suhe šljive i žlica meda su održivi izbori. Kuhano zeleno povrće poput špinata, brokule, kelja i graška također se može uključiti, ali važno je izbjegavati dodavanje soli ili drugih začina. Kako biste osigurali miran san, preporučljivo je posljednji obrok pojesti najmanje 4 sata prije odlaska na spavanje. Kao dio vaše prehrambene rutine, visoko se preporučuje uključivanje multivitamina. Da biste zaključili svoju dijetu, savjetuje se da odmah ne stanete na vagu.

Preporuča se pustiti tijelu 3-4 dana da se dodatno podvrgne procesu detoksikacije. Na ovoj dijeti nećete osjetiti glad jer to nije oblik gladovanja. Pridržavajući se ovih smjernica, uključivanje heljde u obroke može dovesti do gubitka težine i poboljšati vaše cjelokupno blagostanje. Podrijetlom iz Azije, heljda je hranjiva i ukusna namirnica koja je praktična za kuhanje i ekonomična. Tradicionalno prevladavajuća u azijskoj kuhinji, prepoznavanje dobrobiti heljde poraslo je posljednjih godina, što je dovelo do sve većeg broja pojedinaca koji je uključuju u svoje prehrambene izbore.

Nerijetko se u brojnim tekstovima susreće s raširenom zabludom koja tvrdi da heljda spada u kategoriju žitarica. Proces uzgoja, karakteristike i način pripreme heljde vrlo su slični onima kod tradicionalnih žitarica, što objašnjava zašto se često tako klasificira i naziva pseudožitaricama. Međutim, važno je napomenuti da je heljda zapravo jednogodišnja zeljasta biljka koja pripada porodici triskota. Ova jedinstvena klasifikacija čini ga idealnom opcijom za pojedince koji odluče isključiti žitarice iz svoje prehrane.

U porciji od 100 g heljde nalazi se ukupni energetski sadržaj od 1435 kJ, što odgovara 343 kcal. Ova porcija heljde također sadrži 71,5 grama ugljikohidrata, 13,2 grama proteina i tek 3,4 grama masti. Heljda se ističe kao vrlo koristan izvor proteina. Visoka biološka vrijednost heljde pripisuje se ne samo sadržaju bjelančevina, već i činjenici da tijelo može učinkovito iskoristiti značajan udio bjelančevina koje daje. To je zbog obilne prisutnosti svih esencijalnih aminokiselina u heljdi.

Gluten nije prisutan u heljdi, što je čini prikladnom opcijom za osobe s ograničenjima u prehrani. Heljda, za razliku od žitarica, ne sadrži gluten, što je čini prikladnim izborom za osobe osjetljive na gluten ili celijakiju. Kao što je već spomenuto, heljda je izvrstan izvor proteina. Nadalje, obiluje vlaknima, nema zasićenih masnoća i kolesterola te ima manje kalorija u usporedbi s drugim prehrambenim analogima.

Kao rezultat toga, heljda pomaže u obuzdavanju apetita i poboljšava cjelokupno zdravlje probavnog sustava. Heljda ne samo da pomaže pri mršavljenju reguliranjem razine šećera u krvi, već služi i kao preventivna mjera protiv dijabetesa. Osobe s dijabetesom mogu se osloniti na heljdu kako bi zadržale razinu šećera u krvi pod kontrolom i unutar preporučenog raspona. Heljdinu dijetu jako vole pojedinci koji se suočavaju s izazovima u kontroli tjelesne težine, što je čini bitnom komponentom svake dijete za one kojima je na prvom mjestu njihov fizički izgled i opća dobrobit.

Heljda, osim u upotrebi kao brašno, pronalazi svoj put u široku lepezu kulinarskih primjena. Služi kao svestrana alternativa žitaricama i riži, omogućavajući stvaranje ukusnih jela poput sarme punjene heljdom ili punjenih paprika, čime u potpunosti nadomješta rižu. Stvaranje slatkih mesnih okruglica ili hamburgera može se lako postići uključivanjem heljde kao ključnog sastojka. Za optimalan okus ključno je odabrati odgovarajuću mješavinu začina poput bosiljka, origana, majčine dušice…

Preporučeno