– San je defintiivno stvar bez koje ljudski organizam ne može normalno funkcionisati niti 24 sata. Bez hrane i vode, čovjek u nekim situacijama može da izdrži 15 do 20 sati, ali ako nema sna, mozak jednostavno krene da otkazuje….

Tijekom sna, razne žlijezde u ustima ispuštaju slinu, što dovodi do niza reakcija. Položaj u kojem spavate može utjecati na to hoćete li tijekom sna sliniti ili ne. Ako spavate na boku ili na trbuhu, opuštenost u ustima može uzrokovati njihovo otvaranje, što dovodi do slinjenja. Međutim, ako spavate na leđima, možete izbjeći ovaj problem jer su vam usta zatvorena. Prisutnost alergijskog rinitisa i alergija na hranu može dovesti do povećanja proizvodnje sline. Stimulacija jednjaka želučanom kiselinom može rezultirati povećanjem proizvodnje sline, što pridonosi kiselosti.

Kada su gornji dišni putovi zaraženi, to može dovesti do poteškoća u disanju i gutanju, što u konačnici uzrokuje nakupljanje sline. Opstrukcija nosnih prolaza može natjerati pojedince da se oslanjaju na disanje na usta, posljedično povećavajući proizvodnju sline. Kada se krajnici upale, to može dovesti do oticanja i suženja prolaza, što u konačnici uzrokuje nakupljanje sline. Doživljaj noćnih mora često može dovesti do slinjenja, uobičajenog simptoma koji se može pojaviti i kod osoba s noćnim morama i kod odraslih koji su suočeni s psihičkim stresom.

Proizvodnja sline može se pojačati određenim lijekovima, uključujući antidepresive i morfij. Nije neuobičajeno pojačano slinjenje ako uzimate određene lijekove ili droge. Poput vode i hrane, san je temeljni zahtjev za ljudska bića. Služi kao ključni pokazatelj našeg cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Budući da približno jednu trećinu života provedemo u snu, utjecaj zdravog sna na naše fizičko i psihičko stanje tema je stalnih rasprava. Konsenzus je jasan: redovit i miran san temelj je za održavanje dobrog zdravlja.

Nakon ispitivanja pozitivnih učinaka sna na naše fizičko blagostanje, istraživanja su otkrila da se tijekom dubokih faza sna naše tijelo obnavlja jer se osnovne životne funkcije usporavaju. To uključuje smanjenje krvnog tlaka, sporije disanje, sniženu tjelesnu temperaturu, opuštanje mišića, povećanu prokrvljenost mišića, povećanu razinu energije, obnovu tkiva i otpuštanje hormona rasta ključnog za razvoj mišića i ukupni rast tkiva. Nasuprot tome, REM faza, poznata i kao faza brzih pokreta očiju, stimulira regije mozga uključene u učenje, naglašavajući ključnu ulogu sna u svakodnevnim kognitivnim procesima.

  • Posljedice problema sa spavanjem uključuju umor, niske razine energije, smanjeni fokus, smanjenu koncentraciju i izazove u obavljanju dnevnih aktivnosti. Nedavna istraživanja otkrila su da nedovoljno sna ne samo da povećava rizik od pretilosti i dijabetesa, već se povezuje i s većom vjerojatnošću razvoja Alzheimerove bolesti. Uzimajući u obzir izazove i potencijalne opasnosti povezane s nedostatkom sna, važno je istražiti čimbenike koji potiču dosljedan i miran san. Spavanje, prirodno stanje modificirane svijesti, izmjenjuje se s budnošću tijekom života pojedinca. Međutim, ovaj ciklički prijelaz ne događa se spontano; nego ga olakšava hormon melatonin, koji ima ključnu ulogu u regulaciji ciklusa spavanja i budnosti.

Jedno pitanje koje se i dalje postavlja je količina sna potrebna svaki dan. Potrebna količina sna ovisi o dobi – novorođenčadi je, primjerice, potrebno 14 do 17 sati sna dnevno, dok se odraslima savjetuje da ciljaju na 7 do 9 sati. Osim toga, na broj sati koje posvećujemo snu utječu čimbenici načina života kao što su radne obveze, razina stresa i cjelokupno zdravlje. Kako biste osigurali ne samo odgovarajuću količinu sna, već i miran i pomlađujući san, preporučljivo je uključiti praksu higijene spavanja u svoju dnevnu rutinu.

To podrazumijeva uspostavljanje dosljednog rasporeda spavanja, suzdržavanje od konzumiranja teških obroka ili stimulansa poput kave, čaja, alkohola ili nikotina prije spavanja, kao i izbjegavanje intenzivnog fizičkog napora i bavljenje opuštajućim aktivnostima navečer. Međutim, kada vas svakodnevne obaveze i obveze spriječavaju da postignete redovit i miran san, razmislite o okretanju melatoninu kao dodatku prehrani.

Preporučeno