– Vjerujemo da ste do sada jako puno puta nakon spavanja, primjetili da je na jastuku ostao trag od pljuvačke. Neki to pripisuju jakom umoru i opuštanju u toku sna, dok imamo i onih koji vjeruju da se radi o nekoj vrsti dijagnoze….

Slinu stvaraju različite žlijezde u ustima. Kao rezultat toga, možete primijetiti curenje sline dok spavate na boku, dok spavanje na leđima može uzrokovati isparavanje sline. Slinjenje se može pojaviti kada spavate u položaju koji uzrokuje otvaranje usta, primjerice na boku ili na trbuhu. Međutim, ovaj se problem može izbjeći spavanjem na leđima. Alergija Lučenje sline može biti pojačano i kod alergijskog rinitisa i kod određenih alergija na hranu. Kiselost Postoji uvjerenje da stimulacija jednjaka želučanom kiselinom može rezultirati prekomjernom proizvodnjom sline.

Kada imate infekciju gornjih dišnih putova, kao što je infekcija sinusa, nakupljanje sline može uzrokovati poteškoće s disanjem i gutanjem. To se događa kao posljedica začepljenog nosnog prolaza, što prisiljava pojedince da dišu kroz usta i posljedično dovodi do povećanja proizvodnje sline. Angina Nakupljanje sline uobičajena je posljedica tonzilitisa, upalnog stanja koje uzrokuje oticanje i sužavanje prolaza u stražnjem dijelu grla gdje se nalaze krajnici.

Slinavost, prevladavajuća manifestacija kod osoba koje muče snovi iz noćne more, može se pojaviti i kod odraslih kao posljedica psihopatoloških čimbenika. Ovaj se fenomen često pojavljuje kod osoba koje doživljavaju povećanu razinu stresa ili kao odgovor na određene lijekove. Lijekovi Određeni lijekovi, uključujući antidepresive i morfij, mogu potaknuti proizvodnju sline. Ako uzimate ove lijekove ili koristite droge, moguće je da prekomjerno slinjenje postane redoviti dio vaše dnevne rutine.

Dodatni tekst:

Bela Krleža, poznata i kao Leposava Kangrga, proslavila se kao poznata hrvatska glumica. Iako je njezino ime nadaleko poznato u povijesti kazališta, uglavnom je zapamćena kao supruga cijenjenog književnika Miroslava Krleže.

Rođena 26. listopada 1896. u Senju, svoj je profesionalni put započela radom u knjižnici i profesorskim radom u Dugoj Rijeci na Kalniku nakon završenog školovanja. Strast prema glumi, koju je gajila još od školskih dana, ostala je nepokolebljiva. Godine 1928. zgrabila je priliku da ostvari svoje snove odlazeći na audiciju za ulogu “Diktatora” u Romainsovoj komediji u zagrebačkom kazalištu, pod vodstvom glumice Milice Mihičić i glumca Ive Badalića. Na premijeri Krležine drame “Gospoda Glembejevi” (1929.) zgrabila je savršenu priliku. Iznimna uloga barunice Kasteli priskrbila joj je željno mjesto u dramskom ansamblu Hrvatskog narodnog kazališta.

Ova će uloga postati njezin prepoznatljiv nastup. Svoj talent iskazala je u mnoštvu komičnih uloga, posebice u Nušićevim i Držićevim djelima. Neki od njezinih najznačajnijih likova uključuju Lauru Lenbach i Madlen Petrovnu u “U agoniji”, “Melite” i Klaru u “Ledi”. Leposava Krleža, pravoslavna Srpkinja, živjela je iznimno dugo i ostavila neizbrisiv trag u jugoslavenskom kazalištu. Unatoč srpskom podrijetlu, izdržala je nekoliko dana zatvora za vrijeme režima NDH. U proljeće 1941. ustaške su vlasti zatvorile sve pravoslavce koji su radili u Hrvatskom narodnom kazalištu (HNK). No, u ljeto iste godine izdano je Pavelićevo cirkularno pismo.

U pismu je naglašeno da se “ruske emigrante ne smije otpuštati iz službe” i pozvalo na poštovanje Ukrajinaca, Bugara, Rumuna pravoslavne vjere i Crnogoraca koji se ne razlikuju od Srba. Prema Erdeljanovićevoj izjavi za Kurir, Bela se nije bavila industrijom filmova za odrasle, iako je sudjelovala u produkciji jednog takvog filma. Redatelj ovog filma navodno je Oktavijan Miletić, poznat po stvaranju prvog hrvatskog filma ‘Lisinski’. U početku se film nalazio u privatnoj kolekciji, ali je nažalost kasnije ukraden.

Tijekom cijeloga života Miroslav Krleža imao je nepokolebljivo društvo Bele, koja danas s njim počiva u zajedničkom grobu u Zagrebu. Bela je u jednom od svojih posljednjih intervjua za Nadu progovorila o životnoj vezi s Krležom kojeg poznaje još iz djetinjstva. Odrastajući u istoj ulici, dijelili su sve aspekte zajedničkog života, uključujući trijumfe i izazove kazališta i književnosti. Krleža je godinama bio nepokolebljivi suputnik, uvijek tu da podrži Belu u njezinim kazališnim nastojanjima. Bela je s ponosom nastupao u svim njegovim predstavama, tumačeći široku lepezu likova, od ikonskih likova u „Glembajevima“ do zanosnih likova u „Areteju“.

Preporučeno