– Polako smo ušli i u deveti mjesec u godini, a to je znak, da se polako kreće i sa pripremama za zimu. Pri tome svakako mislimo na zimnicu, a razne salate, kiseli kupus i ajvar, definitivno su izbor broj jedan na Balkanskim prostorima,…..

Nutricionista Predrag Nenadić za RTS je podelio saznanja o svojstvima zdrave zimnice i njenim prednostima za organizam. Naglasio je: “Hrana može djelovati kao lijek ako se pravilno koristi, ali također ima potencijal biti štetna, pa čak i toksična. Stoga je ključno paziti na svoju prehranu. Pravilna priprema zimske tikve čuva njezine nutritivne prednosti i daje probiotička svojstva. Nenadić navodi da zimnica nudi razne zdravstvene prednosti, ali to vrijedi isključivo za fermentirani tip.

  • Proces fermentacije ključan je za održavanje korisnih svojstava voća i povrća. Hrana koja je prošla fermentaciju opskrbljuje tijelo korisnim bakterijama bitnim za održavanje zdrave crijevne flore. Važna karakteristika zimske tikve je da fermentacija pomaže u očuvanju vitamina i enzima. Osnovni elementi koji pokreću život su enzimi, koji igraju ključnu ulogu u svakoj metaboličkoj funkciji u našem tijelu. Svježe voće i povrće naš su jedini izvor ovih enzima, koji su vrlo termolabilni, što znači da mogu nestati čak i s manjim porastom temperature.

Kada se zimnica pravilno pripremi, ona zadržava svoju punu nutritivnu vrijednost, ne samo da čuva te hranjive tvari, već i dobiva dodatne prednosti. Potiče bitna svojstva probiotika. “To je razlog zašto fermentirana zimnica po zdravstvenim dobrobitima nadmašuje pasterizirane opcije”, pojašnjava Nenadić. Tradicionalno, prirodni jabučni ocat služio je kao sredstvo za konzerviranje hrane tijekom zimskih mjeseci.

Nadalje, uključeni su hren, češnjak, peršin, ružmarin i bosiljak, od kojih svaki posjeduje značajna prirodna antimikrobna svojstva. Zimski stan koji ne pogoduje zdravlju. U suvremenom društvu gotovo sve smo zamijenili kemijskim nadomjescima. Trenutno postoji pretjerana ovisnost o konzervansima i vinovoj lozi, a oboje predstavljaju potencijalne rizike za naše zdravlje. Mnogi pojedinci danas koriste pasterizaciju za pripremu hrane za zimske mjesece.

Ipak, Nenadić tvrdi da je ova metoda štetna jer ne daje nikakve prednosti. Iako pasterizacija možda neće ukloniti minerale, ona uklanja sve vitamine i enzime, čineći hranu gotovo neučinkovitom. Iako polako oštećujemo svoje tijelo lošim odabirom prehrane, često zanemarujemo potencijalne zdravstvene probleme koji mogu proizaći iz ovakvog ponašanja. Nenadić upozorava da propisi dopuštaju najviše jedan gram konzervansa ili 0,5 grama vinove loze po kilogramu povrća. Prekoračenje ovih pragova može rezultirati raznim zdravstvenim problemima, poput glavobolja, umora i nesanice.

DODATNI TEKST

Dok je fizioterapija priznata kao ključna komponenta u rješavanju brojnih zdravstvenih problema, zablude o ovoj grani fizikalne medicine i dalje postoje. Svjetski dan fizioterapije, koji se obilježava 8. rujna, pruža fantastičnu priliku za razbijanje uobičajenih mitova i širenje znanja temeljenog na dokazima o ovoj disciplini. Važno je napomenuti da fizikalna terapija može uključivati ​​određenu nelagodu.

Činjenica: Glavni cilj fizioterapije je ublažiti bol, a ne izazvati je, iako neki pacijenti mogu osjećati nelagodu tijekom seansi. Kako bi terapija bila podnošljiva, fizioterapeuti prilagođavaju intenzitet vježbi. Iako se pacijenti mogu susresti s privremenom nelagodom tijekom cijelog rehabilitacijskog puta, fizioterapija u konačnici rezultira smanjenjem boli i povećanom pokretljivošću, čime se vraća kvaliteta života pacijenata.

Posebno je prilagođen za atletske ozljede. Činjenica: Iako je neophodna za liječenje ozljeda povezanih sa sportom, fizioterapija obuhvaća širi raspon usluga. Fizioterapeuti pomažu pacijentima svih dobnih skupina i rješavaju različita stanja, uključujući neurološke probleme i skrb za starije osobe. Nadalje, pomažu djeci s poteškoćama u razvoju u stjecanju funkcionalnosti i samostalnosti.

Preporučeno