– Dijabetes je definitivno jedna od najgorih vrsta bolesti koju možete da zaradite. Tihi ubica, tako je zovu, i definitivno treba itekako paziti da ne dobijete šećer u krvi. Mi danas govorimo o povišenoj razini šećera u krvi, i kako reagovati u tim trenutcima….

Dijabetes melitus, obično poznat kao dijabetes, kronični je metabolički poremećaj koji remeti ravnotežu razina inzulina, što dovodi do povišene razine glukoze u krvotoku. Ovo stanje ima sposobnost oštetiti bitne organe i tkiva, uzrokujući značajne komplikacije. Više je čimbenika koji doprinose nastanku dijabetesa, uključujući različite uzroke i “okidače”. Nezdravi obrasci prehrane, prekomjerni unos prerađene hrane, visoka razina stresa i nedovoljna tjelesna aktivnost doprinose razvoju ovog stanja. Štoviše, ti čimbenici mogu pogoršati simptome kod osoba koje već imaju dijabetes.

  • Uobičajeni znakovi i dijagnostički kriteriji za dijabetes obično uključuju učestalo mokrenje, pretjeranu žeđ i neobjašnjivo smanjenje tjelesne težine. Prema riječima dr. Saše Kikovića, endokrinologa, osobe s razinom glukoze u krvi iznad 7,0 mmol/l trebaju hitno potražiti liječničku intervenciju. Osim toga, oni s razinom šećera u rasponu od 6,1 do 6,9 mmol/l trebali bi proći test opterećenja glukozom, poznat kao OGTT. Za dijagnosticiranje dijabetesa koriste se sljedeći kriteriji: Zdravstveni radnici koriste različite kriterije kako bi utvrdili ima li pojedinac dijabetes.

Ovi kriteriji obuhvaćaju razinu glukoze u krvi natašte od 7,0 mmol/L ili više, razinu glukoze u krvi od 11,1 mmol/L ili višu unutar 120 minuta tijekom oralnog testa tolerancije glukoze (OGTT), nasumični uzorak krvi s razinom glukoze od 11,1 mmol/L ili više u prisutnosti simptoma i razine glikiranog hemoglobina (HbA1c) od 6,5% ili više. Osim toga, za osobe s dijabetesom ključno je pridržavati se pravilne prehrane za učinkovito liječenje. Dijabetičarima se savjetuje prehrana bogata vlaknima i korisnim ugljikohidratima, dok minimaliziraju unos zasićenih masti.

Predlažu se sljedeće preporuke: Kako bi postigli dobro zaokruženu prehranu, osobe s dijabetesom trebaju nastojati da oko 50-55% njihovog ukupnog unosa kalorija potječe iz ugljikohidrata. Potrošnja masti trebala bi činiti 30-35% ukupnih kalorija (s ograničenjem od 30% za osobe s dijabetesom tipa 2), dok bi proteini trebali činiti približno 10-15%. Preporučljivo je da osobe s dijabetesom izbjegavaju visoko prerađenu hranu, transmasnoće i hranu s visokim udjelom zasićenih masti.

Oni s razinom šećera u krvi na pragu da se klasificiraju kao granični imaju veće šanse za razvoj dijabetesa. Da biste spriječili ovaj ishod, ključno je pridržavati se plana hranjive prehrane, baviti se redovitom tjelesnom aktivnošću i održavati zdravu tjelesnu težinu. Nadalje, savjetuje se podvrgnuti probiru dijabetesa u dobi od 45 godina ili ranije ako postoje drugi čimbenici rizika, poput visokog BMI-a ili obiteljske predispozicije za to stanje. Kako bi se osiguralo uspješno liječenje šećerne bolesti, neophodan je sveobuhvatan pristup koji uključuje liječenje, promjene načina života i, ako je potrebno, lijekove. Dosljedno praćenje i naknadni pregledi ključni su za smanjenje vjerojatnosti ozbiljnih komplikacija povezanih s dijabetesom.

BONUS TEKST:

Osjećate umor, manjak energije i vitalnosti nakon buđenja? Moguće je te osjećaje pripisati proljetnom umoru, ali ključno je biti oprezan, jer oni zapravo mogu poslužiti kao znak upozorenja za značajniji temeljni problem. Od iznimne je važnosti biti oprezan i priznati da proljetni umor može poslužiti kao potencijalni pokazatelj ozbiljnijih temeljnih zdravstvenih problema.

Čimbenici kao što su neadekvatna prehrana, sjedilački način života, poremećaji štitnjače, anemija i kronične bolesti mogu pridonijeti trajnoj iscrpljenosti koju možda osjećate. Kada se unatoč dovoljnom odmoru osjeća umor, ključno je uzeti u obzir mogućnost dijabetesa. Ovo je od posebnog značaja za osobe starije od 45 godina, prekomjernu tjelesnu težinu ili obiteljsku sklonost dijabetesu. Depresija nadilazi puku emocionalnu tjeskobu, budući da se njezini simptomi također mogu manifestirati kao uporan umor i neumoljivi osjećaj umora.

Ovaj poremećaj mentalnog zdravlja obuhvaća više od osjećaja tuge i može biti popraćen fizičkim pokazateljima, kao što su dugotrajna iscrpljenost, poremećeni ciklusi spavanja i smanjeni apetit. Kako biste poboljšali svoje opće dobro stanje i održali vrhunsku razinu vitalnosti, preporuča se uključiti veće obilje hranjivih, neprerađenih namirnica u svoj dnevni režim prehrane, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Nadalje, ključno je dati prednost konzumaciji Vitamini B kompleksa i vitamin D, jer su ključni u jačanju živčanog sustava i održavanju harmonične ravnoteže energije.

Kako biste izbjegli nagle skokove energije praćene naglim padovima i posljedičnim umorom, savjetuje se ograničiti unos rafiniranih šećera i prerađene hrane proizvoda. Razmotrite uključivanje tjelovježbe u svoju rutinu kao alternativnu opciju. Iako možda nije najprivlačniji izbor, uspostavljanje redovite prakse tjelesne aktivnosti ima sposobnost značajno poboljšati vaše emocionalno blagostanje i povećati razinu energije. Vijesti.me predlažu da svakodnevne šetnje na otvorenom postanu navika za optimalne rezultate.

Preporučeno