Doktorica Debora Lee savjetuje da ako vam je teško održavati ruke i noge toplima tijekom jeseni, to može biti pokazatelj ozbiljne bolesti, poput raka. Pojašnjava da su onkološki pacijenti posebno osjetljivi na niske temperature koje mogu pogoršati njihovo stanje. Dr. Li naglašava da se obično temperatura ljudskog tijela regulira automatskim mehanizmima koji je održavaju u rasponu od 36,5 do 37 stupnjeva Celzijusa. Ovi mehanizmi djeluju na temelju učinkovitosti mitohondrija, malenih organela unutar svake stanice odgovornih za proizvodnju energije. Međutim, prema dr. Liju, u slučajevima raka, proces proizvodnje energije mitohondrija postaje poremećen.
Jedan od neugodnih simptoma koje pacijenti oboljeli od raka mogu doživjeti je poznata kao hladna disestezija, koja se manifestira na rukama i stopalima. Ako procesi regulacije tjelesne temperature ne funkcioniraju ispravno, neki pacijenti mogu osjetiti hladne ekstremitete, dok drugima temperatura može biti ugodna. Pacijenti koji su podvrgnuti kemoterapiji također mogu doživjeti ovaj osjećaj, budući da liječenje povećava osjetljivost na hladnoću, osobito u rukama i stopalima. Ostali simptomi raka mogu uključivati uporni umor, neobjašnjivi gubitak težine ili dobitak od 5 kg ili više, poteškoće s prehranom kao što su gubitak apetita, poteškoće s gutanjem, bol u trbuhu, mučnina i povraćanje, kao i prisutnost kvržica ili oteklina bilo gdje na tijelo.
Osim toga, prisutnost nove ili neobjašnjive boli koja se ne poboljšava ili se pogoršava također može biti znak raka. U slučaju grudi ili drugih kvržica ili zadebljanja u tijelu, važno je potražiti liječničku pomoć. Postoji nekoliko promjena na koži koje treba shvatiti ozbiljno, uključujući kvržicu koja stalno krvari ili se ljušti, novi madež ili madež koji se razvija, ranicu koja izgleda ne može zacijeliti ili žutilo kože ili očiju (poznato i kao žutica). Dodatno, treba pratiti simptome kao što su kašalj ili neuobičajena promuklost koja ne prolazi, neobjašnjive modrice ili krvarenje ili promjene u navici pražnjenja crijeva koje ne nestaju, kao što je zatvor ili proljev, ili promjena u izgledu stolice.
Promjene u funkciji mokraćnog mjehura, poput boli pri mokrenju, krvi u mokraći ili češće ili rjeđe potrebe za mokrenjem, također treba shvatiti ozbiljno. Uz to, groznica ili noćno znojenje mogu biti razlog za zabrinutost. Dr. Li napominje da kemoterapija može uzrokovati umor, dehidraciju i anemiju, zbog čega pacijenti mogu osjećati hladnoću u rukama i nogama; dok ovaj simptom može ukazivati na druge, manje opasne zdravstvene probleme osim raka, ipak ga vrijedi istražiti. Američko društvo za borbu protiv raka preporučuje da obratite pozornost na simptome kao što su glavobolje, problemi s vidom i sluhom. Promjene koje se javljaju unutar usne šupljine, poput lezija, krvarenja, nelagode ili gubitka osjeta.