– Ljeto je definitivno period kada najbolje odgovara lubenica, kao glavna slastica u toplim danima. Puna je vode, jako brzo se probavlja, i samim time jako je dobra za bubrege osobe koja je konzumira…..

Za one koji ne mogu zamisliti ljeto bez uživanja u lubenici, često se postavlja pitanje: što se događa ako pojedemo koštice? Važno je naglasiti da nitko ne predviđa ishod opasan po život. Svi smo mi u nekom trenutku života unijeli određenu količinu sjemenki. Međutim, vrlo je informativno saznati neke pojedinosti koje će reći stručnjaku za područje probave i crijeva. Kako je u razgovoru za Index.hr izjavila gastroenterologinja Anastasia Timoshenko, konzumiranje sjemenki lubenice nije opasno. Tijelo ne nakuplja ove sjemenke i eliminira ih prirodnim putem.

  • Uživajte u užitku prženih sjemenki s malo soli. Crne sjemenke su uklonjene (jako su tvrde pa ih je teško žvakati — bijele sjemenke su, naprotiv, mekane i lako se probavljaju), ali treba imati na umu da crne sjemenke sadrže vrijedne hranjive tvari poput omega-3 masnih kiselina , kalij i magnezij. Kako biste izvukli punu korist od ovih nutrijenata, sjemenke treba uzimati nakon prženja prema sljedećoj metodi. Započnite pranjem sjemenki i uvjerite se da su potpuno osušene. U slučaju da su suhe, malo ih premažite maslinovim uljem i rasporedite u lim za pečenje. Ne zaboravite sjemenkama dodati prstohvat soli prije nego ih stavite u pećnicu zagrijanu na 160 stupnjeva.

Pecite 10-15 minuta. Možete isprobati posipanje začina poput kajenskog papra ili čak cimeta i šećera za više okusa ako želite Gastrointestinalni bolesnici moraju biti vrlo oprezni. Imajte na umu da konzumacija sjemenki lubenice može uzrokovati simptome nadutosti, nelagode, a u nekim slučajevima i proljev. Češnjak je od davnina poznat kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Prisutnost ljekovitih svojstava u češnjaku može natjerati da ga uzmete zdravo za gotovo. Ovu jednostavnu biljku treba dodati u svoju svakodnevnu rutinu tijekom zime. Vrijeme kada vladaju virusne infekcije.

Općenito je poznato da se naš imunološki sustav temelji na sposobnosti tijela da se obrani od učinaka vanjskih elemenata tako da se izazove zaštita od bolesti. Jedan od vjernih saveznika je češnjak, koji pripada skupini zeljastih biljaka, podzemnih dijelova koji tvore lukovice, sa stabljikom visokom do jednog metra. Pruža stvarnu zaštitu. U našim krajevima, srećom, lako je nabaviti pravi češnjak za konzumaciju tijekom cijele godine. Mnogim znanstvenim analizama utvrđeno je da se češnjak sastoji od oko 200 moćnih spojeva — od kojih se većina nalazi u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kuhanju.

Bogatstvo esencijalnih nutrijenata u češnjaku uključuje adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2 kao i vitamin C; minerali poput željeza, enzima, eteričnih ulja; jod element u tragovima kalij i kalcij bioelementi selen; sumpor i fosfor nemetali. Ovaj sastojak može biti i sirov ili termički obrađen, a istovremeno izvrsno nadopunjuje razna jela kao konzervans koji sprječava kvarenje hrane. Stoljećima prije Kinezi su češnjak koristili kao osnovu za mnoge ljekovite pripravke. U našem tradicionalnom liječenju češnjak se smatra univerzalnim lijekom za stotine bolesti. Češnjak: svestrani sastojak popularan među siromašnima za njihovu domaću kuhinju i koristi se i kao jeftini sastojak u jelima i također se konzumira kao preventiva za zdravlje.

Ne postoji sredina kada je češnjak u pitanju unutar opće populacije; smatra se ultimativnim lijekom za sve, a vjera u njegovu djelotvornost ne posustaje. Tijekom povijesti tijekom izbijanja bolesti poput tifusa, kolere, kuge, dizenterije ili gripe — i mnogih drugih — češnjak se uvijek preporučivao kao preventivni ili kurativni lijek. Posljednjih godina razvijene su tablete ili kapsule s češnjakom za one koji možda ne vole okus (ili miris) svježeg češnjaka.

Preporučeno