– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o ishrani, i koje su to namirnice na prvi pogled jako dobre i ukusne, a sa druge strane nisu nimalo zdrave. Naime, govorićemo o hrani koja je jako štetna po naše krvne žile, i koje povećavaju holesterol u našem tijelu….

Iako se reklamira kao hrana koja ne sadrži kolesterol, zapravo dovodi do značajnog porasta razine kolesterola. Dr. Stanišić napominje: “Neki suplementi češnjaka tvrde da neće uzrokovati loš zadah, ali ako suplement ne uzrokuje loš zadah, onda je neučinkovit. Nemojte rasipati novac. Dr. Svetlana Stanišić govorila je o kolesterolu i predložila određene namirnice za osobe koje se susreću s ovom zabrinutošću, ističući tipične pogreške koje ljudi rade, ali i stavke kojih se najbolje kloniti. „Mnogi ljubitelji fitnessa imaju uobičajenu naviku izbjegavati žumanjke, umjesto toga birajući pripremu niskokaloričnih omleta koji se sastoje isključivo od bjelanjaka.

Unatoč tome, žumanjak sadrži obilje korisnih hranjivih tvari. Iako je izvedivo živjeti bez konzumiranja mesa, jaja, mlijeka i mliječnih proizvoda, liječnica naglašava da postoje alternativni pristupi koje treba istražiti prije nego što se odlučite izbaciti meso. Zatim nastavlja s detaljima četiri strategije usmjerene na upravljanje razinama kolesterola. Zobene pahuljice služe kao izvrsna opcija za doručak, prvenstveno zbog uključivanja biljnih vlakana. Umjesto da bude prethodno zapakirana, mi kupujemo zob, kombiniramo je s mlijekom i pripremamo kuhanjem.

“Prisutnost betaglukana u zobi je izvanredna, jer ometa recikliranje kolesterola u tijelu i smanjuje njegovu apsorpciju”, pojasnio je liječnik. U borbi protiv kolesterola ključno je povećati unos mahunarki, sjemenki, lješnjaka, oraha i badema. Alternativna metoda je uključivanje lješnjaka, oraha i badema, koji su svi bogati fitosterolom, tvari nalik kolesterolu koja se dobiva iz biljaka. Ovaj spoj se natječe s kolesterolom za apsorpciju u crijevima. Usredotočenje na povećanje ovog unosa još je jedno važno razmatranje.

Preporučljivo je izbjegavati margarin. Jedna alternativna metoda je izbacivanje margarina iz prehrane. Iako mnogi smatraju da liječnici preporučuju slatkiše prvenstveno zbog sadržaja šećera, to nije sasvim točno. Sastojci poput hidrogeniziranog palminog ulja ili hidrogeniziranog biljnog ulja, koji su zapravo margarin, često se pojavljuju u različitim kremama i napolitankama. Iako se reklamira kao da ne sadrži kolesterol, margarin zapravo može značajno povisiti razinu kolesterola – otprilike šest puta više od maslaca. To je razlog zašto se preferiraju kolači napravljeni kod kuće, jer se izrađuju na maslacu.

Četvrta metoda uključuje unošenje namirnica korisnih za regulaciju kolesterola, uključujući češnjak, kojeg Srbi jako njeguju, uz maslinovo ulje i plavu ribu. Liječnica ističe da treba razmisliti i o suplementima, ali upozorava i na pretjeranu konzumaciju fitosterola jer visoke doze mogu izazvati nuspojave. Dr. Stanišić napominje: “Neki dodaci prehrani s češnjakom reklamiraju svoju sposobnost poboljšanja svježine daha. Ako ti dodaci stvarno ne spriječe loš zadah, nedostaju im učinkovitosti. Nemojte bacati novac uzalud.

Preporučeno