Brojni stručnjaci slažu se da opća dobrobit ovisi o održavanju zdravih crijeva. Proces čišćenja debelog crijeva ključan je kada se pripremate za određene medicinske preglede i zahvate, poput kolonoskopije. Nedavno je došlo do porasta dostupnosti čišćenja debelog crijeva kao samostalnog tretmana. Ovaj poseban oblik terapije poznat je kao hidrokolon terapija. Međutim, što ova terapija zapravo podrazumijeva?
- Dr. Tamara Sarić, liječnica opće prakse pridružena Prvoj TV, govori o poveznici ove prastare svakodnevne prakse i starog Egipta, koji je ukorijenjen u povijest prije modernog doba. Konvencionalna tehnika za čišćenje debelog crijeva naziva se hidrokolon. Dodatno je pojasnila po čemu se hidrokolon terapija razlikuje od klistira. U detaljnom objašnjenju postupka hidrokolona liječnica je istaknula njegove prednosti kao što su uklanjanje infekcija, ublažavanje tegoba i smanjenje neugodnih mirisa.
- Tijekom postupka čišćenja pacijenti imaju priliku ležati na leđima i promatrati uređaj napunjen vodom i morskom soli kako radi. Koje prednosti nudi hidrokolon terapija? Debelo crijevo obično mjeri između jednog i pol i više od dva metra duljine, au nekim se slučajevima može protezati i dalje. Njegova glavna uloga je da služi kao dugoročno skladište otpada, s obzirom da naš unos znatno nadmašuje naše izlučivanje.
Uklanjanje tako velike količine otpada svaki dan nije praktično. Stoga se savjetuje tri do pet tretmana godišnje. Liječnik je naglasio da jedan tretman neće u potpunosti očistiti debelo crijevo. Unatoč tome, primijetili su da čišćenje debelog crijeva može pomoći u uklanjanju plinova, ispravnom poravnanju debelog crijeva, detoksikaciji jetre i kože i pružanju osjećaja oslobođenja.
BONUS TEKST:
Travari često favoriziraju mačju travu, koja ima dugu povijest korištenja u liječenju neplodnosti i niza zdravstvenih problema žena. Izraz koji se koristi za opisivanje žene u očaju prikladno odražava svoje korisnice – žene koje su se suočile s tjeskobom koja proizlazi iz izazova u začeću.
Čaj dobiven od ove biljke pomaže u regulaciji lučenja spolnih hormona i rješava menstrualne probleme, rane na maternici i druge zdravstvene probleme žena. Važno je zapamtiti da se posavjetujete sa svojim liječnikom prije upotrebe bilo koje biljke u medicinske svrhe. Osim toga, moćni spojevi prisutni u ovoj gorkoj biljci povećavaju apetit, stimuliraju proizvodnju žuči, pomažu u probavi, potiču iskašljavanje i olakšavaju nervozu, nesanicu i migrenske glavobolje.
Za pripremu čaja od gospine trave i metvice pomiješajte čajnu žličicu (5 g) osušenih listova sa šalicom (150 ml) kipuće vode. Pokrijte lonac i ostavite da se kuha 15 minuta. Ovaj čaj se može zasladiti medom, a obično se pije u četiri obroka: poslije jela i prije spavanja.