Pet godina nakon što su dva para otkrila da greškom odgajaju djecu jedno drugom zbog pogreške u kalifornijskoj IVF klinici, njihovi su se životi potpuno isprepleli.

Godine 2019. Daphne i Alexander Cardinale odlučili su napraviti DNK test kako bi potvrdili svoje sumnje. Primijetili su da njihova novorođena beba nimalo ne sliči njihovom starijem djetetu i da ima osjetno tamniju put i kosu od oba roditelja. Na kraju su njihove sumnje potvrđene.

  • “Osjećalo se kao otmica”, izjavila je Daphne za New York Post nakon što je otkrila da beba koju je donijela kući nije njezina, dok je njezino pravo dijete navodno odgajala druga obitelj. Par je bio na in vitro oplodnji, ali sudbina embrija ostaje neizvjesna. Obratili su se klinici, potpuno svjesni da bi to moglo rezultirati gubitkom kćeri. Naime, izvantjelesnom oplodnjom dobili su kćer po imenu May, da bi kasnije DNK testiranjem otkrili da ona biološki nije njihova.

Nekoliko tjedana kasnije pojavila se još surovija stvarnost.Biološki roditelji njihove kćeri živjeli su samo 10 minuta dalje i bili su ti koji su odgojili Zoe. Pet godina su živjeli s djecom koja su zauzela njihovo mjesto.“Imali smo sreću da smo se nas četvorica ujedinili i svi smo složni u svojim stavovima. Od tada sve praznike i rođendane slavimo zajedno, čime smo faktički spojili naše obitelji”, primijetio je Aleksandar. Suočeni s mučnom dilemom – zadržati djecu ili ih zamijeniti – roditelji su postigli konsenzus da zamijene djevojčice.

  • Prijelazni rok predstavljao je značajne izazove. Uz navigaciju kroz nevjerojatno zamršen niz vlastitih osjećaja, roditelji su trebali informirati svoju stariju djecu, koja su stvorila snažne veze s djevojčicama.

Par je finalizirao dogovor na sudu i razgovarao o načinima kako održati bliskost između svojih obitelji. Annie, koja je Mayina biološka majka, poslala je poruku Daphne u kojoj je rekla: “Sigurno možemo posjetiti svaku i vidjeti kako su naše djevojčice. Stvarno je teško. Ne znam kako odustati.

Daphne je predložila da imaju dvije bebe i da dijele odgovornost za njihov odgoj. Također je spomenula važnost provođenja više vremena zajedno. Obitelji su se stopile u jednu cjelinu. Parovi su surađivali u odgoju djevojčica koje se smatraju sestrama. Praznike slave kao grupa, djeca idu u istu predškolu, a roditelji koordiniraju odlazak i odlazak u školu.

BONUS TEKST:

Kajsije su ukusno voće koje je cenjeno zbog svog slatkog ukusa i bogatstva hranljivih materija. Kajsija (lat. Prunus armeniaca) je drvenasta biljka koja potiče iz Azije, ali se danas uzgaja širom sveta, posebno u sušnim i umerenim klimama. Plod kajsije je mali, sočan i obično ima zlatno-žutu ili narandžastu boju, dok je unutrašnjost mekana i slatka.

Zdravstvene koristi kajsija:Bogate vitaminima i mineralima: Kajsije su izvrstan izvor vitamina A, koji je važan za zdravlje očiju, kože i imunitet. Takođe sadrže vitamin C, koji jača imunitet i pomaže u zaštiti tela od infekcija.

Dobar izvor vlakana: Kajsije su bogate dijetalnim vlaknima, što je od koristi za poboljšanje varenje, regulaciju nivoa šećera u krvi i smanjenje nivoa holesterola.Pomažu zdravlju srca: Kajsije su izvor kalijuma, minerala koji je važan za regulaciju krvnog pritiska. Redovno konzumiranje kajsija može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti.

Poboljšavaju kožu: Zbog visokog sadržaja vitamina A i C, kajsije mogu doprineti zdravlju kože, poboljšati njenu elastičnost i sprečiti pojavu bora.Antioksidansi: Kajsije sadrže flavonoide i druge antioksidante koji pomažu u smanjenju upale, štite ćelije od oštećenja i smanjuju rizik od hroničnih bolesti.

Pomažu u mršavljenju: Niskokalorične su i bogate vlaknima, što znači da pomažu u kontroli apetita, poboljšavaju probavu i doprinosu mršavljenju.Dobar izvor željeza: Kajsije sadrže željezo, što je važno za prevenciju anemije i poboljšanje nivoa energije.Upotreba kajsija:Sveže plodove: Kajsije se često jedu sveže, kao užina, ili se dodaju u voćne salate.

Sušene kajsije: Sušene kajsije su popularna grickalica, jer zadrže većinu svojih hranljivih svojstava. Osim toga, mogu se koristiti u kolačima, muslijeima, pudinzima i raznim desertima.Džemovi i marmelade: Kajsije se često prerađuju u džemove, marmelade i kompote koji su odlični kao dodatak hlebovima, palačinkama ili kao nadjev za kolače.

 

Preporučeno